Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan csökken a gravitáció?...

Hogyan csökken a gravitáció? Egy test középpontjától távolodva?

Figyelt kérdés
2015. máj. 22. 20:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

f=(m1*m2)*gamma/rnégyzet

Ahol:

m1,m2 a két test tömege

gamma egy konstans

r négyzet: A két test tömegközéppontjának távolsága

2015. máj. 22. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
bocs a távolság négyzete
2015. máj. 22. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A nem nulla sugarú test középpontjából kiindulva a test felszíne felé nőni fog a gravitáció :)

Szerintem a földnél belátható ez a dolog, hogy ha te pont a közepén vagy, akkor a föld összes tömege körülötted kívül lesz. feltételezem akkor a vonzás kifelé fog hatni.

Így gondolom a felszín felé közeledve nőni fog a gravitáció.

Ha ki tudod számolni hogy a középponttól a vizsgált pontig mekkora lehet a tömeg és a túloldalon a felszínig a tömeg biztos ki lehet valahogy számítani, de gyári munkásként így nem tudnék rá válaszolni. Csak egy ötlet..

2015. máj. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A Newton-féle gravitációs erőtörvény ad választ a kérdésedre.


F=f m*M /r^2 , vagyis az erő egyenlő a gravitációs állandó szor az egyik test tömege szor a másik test tömege, osztva a tömegközéppontjaik távolságának négyzetével.


Na most ha például az egyik test a föld (M), amelynek sugara R.

Ha a m tömegű test r>R távra van a föld tömegközéppontjától akkor simán mint két tömegpontra alkalmazzuk a fenti törvényt.

Ha a m tömegű test távolsága a föld közepétől r<R, vagyis a föld belsejében van , akkor nem a föld teljes tömege fejt ki rá vonzást hanem csak az a tömeg ami a helyétől beljebb van.

Tehát M'=M*r^3/R^3 tömeg fogja vonzani.


Vagyis ekkor az erőtörvény:


F= f * m* M*r^3/R3/r^2=f*m*M/R^3*r


Vagyis a föld belsejében a középponttól való távolsággal egyenesen arányos erő hat a testre, tehát ha például "átfúrnánk" a földet az átmérője mentén és beleejtenén egy testet akkor az harmonikus rezgőmozgást végezne . ( Persze ilyet nem lehet csinálni :D)

2015. máj. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A távolsággal négyzetesen.
2015. máj. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

#4: "Vagyis a föld belsejében ... akkor az harmonikus rezgőmozgást végezne."

Ha a Föld homogén, egyforma sűrűségű lenne, de tudjuk hogy a kéreg, köpeny sűrűsége kisebb, a magé nagyobb mint az átlag.

2015. máj. 23. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt jól látható, hogy a Föld közepe felé nem egyenletesen csökken a gravitáció, - sőt, eleinte nő, - mert nem egyenletes a sűrűség:

[link]

//handbook-of-Chemistry-and-Physics//

2015. máj. 23. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

6-os

Nyílván látod hogy én feltételeztem azt h a föld tömege egyenletesen oszlik meg a térfogatban és így jön ki a rezgőmozgás.

Ez persze nem igaz, sőt még a felszínen is mindenhol más a gravitáció.

Azért írtam ezt a levezetést mivel szerintem erre gondolt a kérdező, ugyanis az hogy a föld tényleges gravitációját leírjuk nem kis feladat...

2015. máj. 23. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A kérdező nincs tisztában azzal, hogy hogyan csökken a gravitáció, ezt már 8. osztályban is tanítják, szóval valószínűleg középiskolás lehet, akit ez nagyon nem érdekel csak a házihoz kellett. Ennek megfelelően a teljesen kielégítő válasz az, hogy a távolsággal négyzetesen.
2015. máj. 23. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Kösz, amúgy 7.-es vagyok :-)
2015. máj. 24. 21:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!