Egy bolygó keringési ideje függ a bolygó méretétől is?
Azaz ha mondjuk a Jupiter lenne most a Föld pályáján, akkor annak is ~365 nap lenne a nap körüli keringési ideje?
Ha nagyon bugyuta a kérdés elnézést, nem sok közöm van a csillagászathoz.
Kepler II: A bolygók Naptól való átlagos távolságainak köbei úgy aránylanak egymáshoz, mint a keringési idejük négyzetei.
Vagyis a távolságokon kívül semmitől nem függ a keringési idő.
Függ. De ha a bolygók tömege elhanyagolható a napéhoz képest, akkor ez a függés is elmarad. Mivel a Föld és a Jupiter tömege is nagyon kicsi a Napéhoz képest, ezért a Jupiternek is körülbelül 365 nap lenne a keringési ideje.
Amúgy a Föld keringési ideje pontosabban
Tf = 365,256 nap,
a Jupiteré ugyanezen a pályán viszont
Tj = 365,082 nap
lenne.
Függ a tömegtől (mérettől) csak olyan kis mértékben, hogy a gyakorlatban elhanyagolható. Független lenne ideális körülmények között (pontszerű testek légüres térben minden más erőhatástól mentesen).
A bolygóközi tér nem üres, ezért van súrlódás, amely mérettől függően lassítja a keringési sebességet. Ezért a valóságban minden bolygó (nem szabályos, mert nem homogén közegben, nem homogén erőtérben) spirál pályán mozog. Csak egy fordulat során a távolság csökkenése elenyésző a távolsághoz képest.
Ajjaj… Ez a téma úgy érzem, hogy egyre romlik…
(Méret alatt most a tömeget értjük.)
A 15:28-as válasz még korrekt, első közelítésben, ahogy Kepler 2-3 tizedesjegyre pontosan meg tudta állapítani a Naprendszer égitestjeire, valóban nem függ a keringési idő a mérettől.
15:39, az első fele jó annak, amit írsz, viszont az indokláshoz még kéne, hogy miért nem mehetnek gyorsabban az égitestek.
16:32, ide még kívánkozik, hogy az ideális két test problémával számolva jön ki ez a 4 óra eltérés.
15:45, én úgy tudtam, ez egyrészt Kepler III. törvénye, másrészt nem átlagos távolsággal, hanem félnagytengellyel.
16:44, első közelítésben (a naptömeg sokkal nagyobb, mint a bolygók tömege) ez is oké.
16:51, ez hosszabb lesz.
> „Függ a tömegtől (mérettől) csak olyan kis mértékben, hogy a gyakorlatban elhanyagolható.”
Milyen gyakorlatban? A középiskolásban még oké, de mikor már egy Stellarium programba írják a képleteket, szerintem akkor már nem hanyagolnak el ilyesmit, pedig az még egy egyszerű dolog. Fentebb számoltam, hogy ha a Föld tömege annyi lenne, mint a Jupiteré, akkor az kapásból 4 óra eltérést okozna.
> „Független lenne ideális körülmények között (pontszerű testek légüres térben minden más erőhatástól mentesen).”
Nem. Ideális két test probléma esetén is függ a tömegektől. Ha megnézed, akkor már a probléma felírásában is szerepel a két test tömege, a végeredmények miért ne függnének mindkét test tömegétől? Akkor szűnik meg a függés, amikor azt a közelítést alkalmazzuk, hogy a kisebb test tömege a nagyéhoz képest gyakorlatilag 0.
A részletes megoldás lásd itt:
> „A bolygóközi tér nem üres, ezért van súrlódás, amely mérettől függően lassítja a keringési sebességet.”
Ez így van. Viszont ez a hatás elhanyagolható a többi bolygó gravitációs hatásához képest, ami két test problémához képesti pályától ide-oda rángatja mind a központi égitestet, mint a bolygót, illetve forgatja a keringési ellipszisek nagytengelyét.
> „Ezért a valóságban minden bolygó (nem szabályos, mert nem homogén közegben, nem homogén erőtérben) spirál pályán mozog.”
Nagyon nem. A Holdról például mindent egybe vetve azt számolták, hogy távolodik a Földtől, a súrlódás miatt meg nem befelé kéne esnie? De a kinetikus energiája nő. Amúgy azzal van összefüggésben, hogy a Föld nem szilárd test.
Szóval a bolygóközi anyaggal vett súrlódás még sokkal precízebb közelítésben is elhanyagolható.
Tényleg III. törvény, bocsi.
A wiki azt írja:
A bolygók Naptól való átlagos távolságainak (a, a pálya fél nagytengelyeinek) köbei úgy aránylanak egymáshoz, mint a keringési idejük (T) négyzetei, azaz a a^3/T^2 hányados minden naprendszerbeli bolygó esetén ugyanakkora.
Ezt másoltam be én is, csak kiszedtem a képleteket, hogy érthetőbb legyen a kérdezőnek. Itt felcserélhetőként kezelik az átlagos távolságot és a fél nagytengelyt, nem tudom hogy csak pontatlanságból, vagy van ennek valami matematikai oka.
"Amikor egy kisebb test a nagyobb test körül cirkulárisan vagy elliptikusan kering, akkor így számítjuk ki a keringési időt:"
És igen, egy csillag és a bolygói esetében általában igaz az, hogy a bolygók tömege elhanyagolható a csillag tömegéhez képest, és ilyenkor a bolygó tömegétől gyakorlatilag független a keringési idő.
Ugyanez a helyzet a Föld és a Jupiter esetén is, vagyis gyakorlatilag ugyanakkora lenne a keringési idejük.
Ez egyébként minden periodikus mozgásra igaz. Ugyanilyen okok miatt független az inga periódusideje is az inga tömegétől, kizárólag az inga hosszától függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!