Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan sebesség, amellyel...

Van olyan sebesség, amellyel haladva egy kisebb égitest elkerülheti egy nagyobba való becsapódást, ha egyenesen felé tart?

Figyelt kérdés
Hagyjuk figyelmen kívül, hogy más égitestek is hatnak rá.
2010. febr. 23. 12:30
 1/10 anonim ***** válasza:
He?
2010. febr. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

:)

Ha egy égitest egyenesen egy másik égitest felé tart, akkor biztosan becsapódik, vagy van olyan távolság, amellyel való haladás esetén mégsem?

(Ha közel kerülnek, kölcsönhatásba lépnek, változhat az irány, sebesség, ezért kérdezem.)

2010. febr. 23. 12:36
 3/10 A kérdező kommentje:

vagy van olyan távolság,


vagy van olyan sebesség - helyesen

2010. febr. 23. 12:37
 4/10 anonim válasza:
Hát ha pl. a Földet és egy aszteroidát nézünk, ha tényleg nyílegyenesen erre tart (mindkét test tömegközéppontja pontosan a haladás irányvonalán van), akkor az nekünk is fog ütközni, akármilyen sebességgel is közeledik.
2010. febr. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
a tökéletesen egyesen felé megy, és 2 homogén testről van szó, akkor ez ideális állapot, nem lehetséges, h irányt változtasson.
2010. febr. 23. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
Mellesleg mivel a Föld és a másik égitest is körpályán halad a Nap körül, gyakorlatilag egyik sem halad egyenes irányban egy centit sem, legfeljebb egymáshoz képest, ezt azért még hozzátenném. Előző voltam.
2010. febr. 23. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Értem.


És ha úgy halad a kisebbik, hogy a nagyobbikat csak megközelíti, de nem csapódik bele, akkor már van olyan sebesség, amellyel haladva keringési pályára áll, és olyan is, amellyeé haladva csak az iránya változik meg, de továbbsuhan.


Ugye?

2010. febr. 23. 12:55
 8/10 anonim ***** válasza:
Ja.
2010. febr. 23. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Hát ha a kisebbik a nagyobbikat megközelíti, akkor gravitációs kölcsönhatásba lépnek egymással, és igen, a sebességtől függ, hogyan alakulnak a továbbiak. A kicsi mindenképpen körpályára "akar" állni a nagyobb körül, de ha túl gyorsan megy, akkor csak módosul a pályája, de nem ütköznek. Ha azonban kellően lassan megy, akkor a nagyobbik befogja a kisebbet, ha meg túlságosan lassú, akkor megint csak ütközés lesz a vége, a nagyobb test "magához rántja" a kicsit. Ezt modellezheted egy bot végére kötött cérna (ez tölti be a gravitáció szerepét), illetve annak a végére kötött kődarab, vagy bármi más segítségével. Pörgesd a követ bizonyos sebességgel, szépen keringeni fog a kő a bot vége körül. Aztán kezdj el lassítani, egy bizonyos határ után a cérna ellazul és a kő leesik. Ha meg gyorsítasz, egy idő után a cérna nem bírja tovább és elszakad. (Magyarul a centrifugális erő meghaladja a gravitációét.)
2010. febr. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Elsőnek tisztázzuk : ütközési pályán van, vagy csak a Föld jelenlegi állását nézte ki magának, vag mondjuk egy év múlva a Föld lesz itt és itt, az meg 1 év múlva ugyanoda fog érkezni? Amennyiben az utolsót nézted ki , szinte a legcsekélyebb sebesség változás következtében nem fognak összeütközni, ha a jelenlegi helyét nézte ki, akkor majd valamikor a távoli jövőben lehetséges, ütközése pályán szintúgy. Az meg, hogy mikor áll valami Föld körüli pályára, vannak ezek a dolgok, hogy 1. kozmikus sebesség, 2 , 3. kozmikus sebesség. (ez a Földről nézve van, de ha ilyen előfordul elképzelhető, hogy létezik ilyen sebesség a meteoritoknál is, bár ahhoz megfelelő szögben kell érkeznie a "valaminek" hogy pályára álljon) Egyébként ezek a kozmikus sebességek azt jelentik, hogy első: pályára áll, 2. kilép a Föld gravitációs teréből, 3. a naprendszer gravitációs teréből való kilépéshez szükséges sebesség.
2010. febr. 24. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!