Ha Napot elmozdítanák helyéről, rögtön követné a Föld bolygó vagy csak 8 perc múlva? Tehát röviden a kérdés lényege, a gravitációs hullámok is a fény sebességével terjednek? , vagy azokra nem vonatkozik a relativitás elmélet?
"(magyarán a hullám frekvenciája függ-e a tér szerkezetétől)"
Ahogy két fényhullám sem hat egymásra , két gravitációs hullámnak sem kell hatnia egymásra . A tér szerkezete is g hullám így te két g hullámot akarsz ütköztetni.
A g terjedési sebességét biztos kimérték csak utána kell olvasni . Baromi egyszerű ,megmozdítanak egy tárgyat és ismerik a távolságot a mérőműszertől v=s/t . Nem hinném hogy gyorsabb c nél akkor már kikürtölték volna mint érdekességet és építettek volna olyan adóvevőket amik a g hullámot használják. (lehet hogy katonaság már ezer éve ismeri nincs kizárva) Fizikai törvénybe nem ütközik.
#21
Nem, sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet.
Két hullám csak akkor nem hat egymásra, ha a jelenség lineáris. De vannak nemlineáris optikai jelenségek is, pl. foton-foton szórás. Bár ennek hatáskeresztmetszete elég csekély.
Továbbá a gravitáció nemlineáris jelenség. Általános esetben a gravitációs hullámok sem azok. Csak gyenge határesetben tekinthetők lineárisnak. Tehát általában az a kijelentés sem igaz, hogy csak úgy simán átmennek egymáson és nem hatnak egymásra.
"A g terjedési sebességét biztos kimérték csak utána kell olvasni . Baromi egyszerű ,megmozdítanak egy tárgyat és ismerik a távolságot a mérőműszertől v=s/t ."
Mi sem áll távolabb a valóságtól, mint ez az elképzelés. Gravitációs hullámokat még nem sikerült direkt módon kimutatni, csak közvetett úton (lásd Hulse-Taylor pulzár). A gravitációs hullámok mérése igen nehéz műfaj és elképesztően kicsi elmozdulásokat kellene érzékelni, az atommag átmérőjének töredékét. Jelenleg csak ötletelések meg kísérletezgetések folynak a témában, de eredmény még nem született.
Ami biztos, az az, hogy az általános relativitáselmélet lineráris hatéresetében vett (azaz gyenge) gravitációs hullámok fénysebességgel terjednek. Ez magából az elméletből következik.
"A g terjedési sebességét biztos kimérték csak utána kell olvasni . Baromi egyszerű ,megmozdítanak egy tárgyat és ismerik a távolságot a mérőműszertől v=s/t . Nem hinném hogy gyorsabb c nél akkor már kikürtölték volna mint érdekességet és építettek volna olyan adóvevőket amik a g hullámot használják. (lehet hogy katonaság már ezer éve ismeri nincs kizárva) Fizikai törvénybe nem ütközik."
Ez kb olyan mintha egy lámpa mozgatásával akarnád mérni a fény sebességet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!