Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Napot elmozdítanák helyéről...

Nontau kérdése:

Ha Napot elmozdítanák helyéről, rögtön követné a Föld bolygó vagy csak 8 perc múlva? Tehát röviden a kérdés lényege, a gravitációs hullámok is a fény sebességével terjednek? , vagy azokra nem vonatkozik a relativitás elmélet?

Figyelt kérdés

2015. máj. 3. 10:18
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
Dehogynem vonatkozik rájuk a relativitáselmélet, hiszen épp az alapján jósolták meg a létezésüket. De eddig csak közvetett megfigyelési bizonyíték áll rendelkezésre a Hulse-Taylor pulzár alapján, amely 1993-ban egy Nobel-díjat ért ennek a két tudósnak. Közvetlen mérési eredményünk még nincs, de lévén, hogy az általános relativitáselméletnek eddig egyetlen előrejelzése sem bizonyult hamisnak, elég valószínű, hogy léteznek. És fénysebességgel terjednek.
2015. máj. 5. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 swad ***** válasza:
62%
Ha megszünteted a központi tér-idő görbületet okozó égitest jelenlétét, azzal a tér-idő szerkezetét módosítanád. Érdekes kísérlet lenne. Gyanítom,hogy antigravitációs hullámok is megjelennének (vagy nem) :)
2015. aug. 19. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
12 Mekkora ökörségeket írsz. Minden nap módosítod a "téridő szerkezetét" azzal hogy tárgyakat elmozgatsz a helyükről. A Nap is egy tárgy azt is elmozgathatod kiveheted a helyéről csak nagyobb mint egy csapágygolyó de a csapágygolyó elmozdításánál sem keletkezik antigravitációs hullámlökés és nem bomlik meg a téridőkontinium.
2015. aug. 19. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
Nincsenek olyanok, hogy "antigravitációs" hullámok. A gravitációs hullámok a téridő tovaterjedő fordozódásai, amelyet a megváltozó gravitációs forrás okoz. Ez jelentheti azt is, hogy annak eltávolodásával adott helyen csökken a gravitáció, vagy az ellenkezőjét is. Ha így értette a 12-es válaszoló, akkor igaza van. A megszűnő gravitációs forrás által már nem meggörbítettségi állapot is hullámként terjed, de természetesen ezeket is gravitációs hullámnak hívjuk. Ahogy az elektromágneses hullámoknak sem vezetünk be külön elnevezést csak azért, mert más és más előjelű töltések generáják őket, hiszen ugyanaz a jelenség.
2015. aug. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 swad ***** válasza:
...már csak azt kell eldöndteni, hogy ilyen esetben a 8 perc az 8 perc-e,avagy kevesebb? Avagy másképpen megfogalmazva: ami a fény esetében a vörös-eltolódásnak megfelelő fizikai jelenség,az a gravitációs hullámok esetében ugyan mi? :)
2015. aug. 21. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

Mi köze van a hullám frekvenciájának a terjedésétől?

A tudósok tudják mérni a g hullám terjedését és az is fénysebességgel terjed így nem kérdés hogy 8perc.

2015. aug. 21. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

"...már csak azt kell eldöndteni, hogy ilyen esetben a 8 perc az 8 perc-e,avagy kevesebb? Avagy másképpen megfogalmazva: ami a fény esetében a vörös-eltolódásnak megfelelő fizikai jelenség,az a gravitációs hullámok esetében ugyan mi? :)"


Természetesen 8 perc (kerekítve), mivel a gravitációs hullámok fénysebességgel terjednek.


A vöröseltolódás egy másik jelenség, amelynek oka egy erősebb gravitációs térben lévő megfigyelő sajátidejének lelassulása egy gyengébb gravitációjú helyen lévő megfigyelő szempontjából, és semmi köze a gravitációs hullámokhoz.

2015. aug. 24. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 swad ***** válasza:
Amennyiben a gravitációs hullámok léteznek és valóban max C-vel terjedhetnek, akkor a tér-idő szerkezet rekonstrukciójakor a külső szemlélő hatására nyílván frekvenciaváltozáson mennének át épp úgy, mintha pl egy fekete lyuk e.h.-án elhaladó fénysugarat egy távoli szemlélő vörösnek lát,viszont ha megszüntetjük a kiváltó hatást, akkor nyilván fehérnek fogja látni... Ami engem érdekelne, azon túl, hogy változik-e egyáltalán a gravitációs hullám frekvenciája (magyarán a hullám frekvenciája függ-e a tér szerkezetétől),illetve a tér-idő rekonstrukciójának sebessége nagyobb-e, mint a C (szerintem annak kellene lennie)...?
2015. aug. 26. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 swad ***** válasza:
-"hatására" + "szemszögéből"
2015. aug. 26. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

#swad


Amennyiben te arra gondolsz, hogy egy erősebb gravitációjú helyen áthalhaladó adott frekvenciájú gravitációs hullám által keltett periodikus jelenséget egy gyengébb gravitációjú helyen lévő megfigyelő érzékel, akkor természetesen kisebb frekvenciát fog látni. De mint mondtam, ez a gravitációs hullámoktól független jelenség: maga az idő múlása lassul le, és ez egy relatív effektus, amely egyszerre létezik különböző helyen lévő megfigyelők számára. Ettől a gravitációs hullámok még ugyanúgy terjednek, és ennek semmi köze a terjedési sebességhez.


"Ami engem érdekelne, azon túl, hogy változik-e egyáltalán a gravitációs hullám frekvenciája (magyarán a hullám frekvenciája függ-e a tér szerkezetétől),illetve a tér-idő rekonstrukciójának sebessége nagyobb-e, mint a C (szerintem annak kellene lennie)...?"


A hullám frekvenciája elsősorban attól függ, hogy milyen időlefutású tömeg/energia átrendeződés hozza létre a görbületi változást.

Kifejtenéd, hogy mi alapján gondolod szükségszerűnek, hogy fénysebességnél nagyobb a terjedésük?

2015. aug. 27. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!