Tudnak az állatok szeretni?
Igen.
#1es egy barom. Azt hiszi, szét lehet darabolni, hogy A az ösztön, B az gondolkodás. Totális, komplett marhaság.
Szétválaszthatnánk pár fogalmat, mielőtt 1eshez hasonló embersoviniszták kezdenek ide irkálni?
ösztön: genetikailag meghatározott HAJLAM valamilyen viselkedésforma követésére.
Csak ösztönön nem tudsz futtatni egy élőlényt, mert olyan lenne, mint egy robot: nekimegy egy falnak, mert nem tudja megváltoztatni a viselkedését, hogy ne menjen neki.
érzelem: olyan tudati élmény, amik bizonyos tudati állapottal és biológiai reakciókkal függ össze.
gondolkodás vagy kogníció: bármilyen agyi funckióval összefüggő folyamat, úgymint például: emlékezet; döntéshozás; problémamegoldás; nyelv; stb.
Valójában nincs olyan állat, MÉG egy egysejtű sem, ami valamilyen módon ne rendelkezne ilyesmivel, ha primitív formában is. Még az egysejtű is kibocsájt olyan kémiai jeleket, amikre más egysejtű reagál; még az egysejtű is képes valamilyen szinten a saját belső működését átélt hatások eredményeképpen módosítani.
Ha magasan szervezett élőlényekről beszélümk, mint akár egy kutya, akkor igen, ők nagyon komplex gondolkodásra (érzelmekre, gondolatokra) képesek. Aki ezt tagadja, az egy idióta. Kvázi azt tagadja, amit napról napra a napnál világosabban lát: hogy a kutya tanul, láthatóan örül vagy izgatott, satöbbi.
Az egyetlen féligazság az 1es kommentjében (bár ő nem ezt mondta), hogy nem szabad antropomorfizálni. Azaz egy állat gondolkodik, de nem 1 az 1ben úgy gondolkodik, mint te. Az ember agya nem egyfajta etalon, ami mindennek a mértéke, és amit le és fel állítgathatsz, hogy megkapj egy állati agyat. Egy gorilla agya pl nem egy csecsemő agya. EGy gorilla agya ALAPVETŐEN más.
Mondjuk egy kutya sokkal inkább az orrán keresztül él, mint mi, és sokkal fejlettebbek ezek az agyterületei. Egy T-Rex agya például főleg mozgásközpont volt, ami arra specializálódott, hogy a hatalmas teste egyensúlyát a legrészletesebb módosításokkal is mindig fenntartsa, akár ha fut is az állat, mert az ő méreteinél akár egy hasraesés is végzetes sérüléseket okozott volna. Egy állat agya ha nem is úgy jár, mint a mienk, de egy csomó mindent hatékonyabban, részletesebben, pontosabban, gyorsabban végezhet akár, mint mi.
És akkor visszatérve az eredeti kérdésre. Nyilvánvalóan nagyon sok állat 'érez' hozzánk hasonlóan, mondjuk búskomorrá válik, ha egy szeretett élőlényt eltávolítanak mellőle. Az elefántok (amik a legokosabb állatok közé tartoznak) akár meggyászolják egymást.
Ugye a humán lobbi azt mondhatná, hogy ja de az ösztönös, talán van benne gondolat, jó, de alapvetően a termézetük diktálja...
Mire azt mondhatnám, hogy az emberi érzelmi reakciókban is több azösztön, mint a tiszta logika.
Alapvetően nyilván hogy az agy valamilyen hajlamokból építkezik, nincs olyan hogy kilépsz magadból a tiszta objektivitás birodalmába. Amit "ész"nek hívsz, az is bizonyos hajlamok és azok átalakulásainak összessége.
"nem lehet vagy valami más okból tesznek jót? Mármint hogy nem-e azért menti meg a kutya a gazdáját mert tudja hogy akkor továbbra is lesz ki eltartsa?"
Ezt vizont kétlem. Gondolod, hogy a kutya átlátja ezeket az ok-okozati összefüggéseket?
Gondolj bele, hogy egy gyereket hogy tanítasz. Nem azt mondod neki, hogy "Sanyika, ne edd meg a terpentint, mert rosszat tesz, mivel általa olyan anyagok jutnak a szervezetedbe, amik biológiai funkcióid helyes működését gátolni fogják",
hanem azt mondod, "Sanyika ha terpentint zabász, rácsapok a kezedre és fájni fog".
Ennyit a gyerek meg bír érteni.
Valójában itt jön ki, hogy mennyivel kevésbé "számítóak" az állatok:
ha nem is látja át az összes lehetőséget, de beindulnak bennük olyan alapvető cselekvések, amik valamilyen érzelmi reakcióval azonosíthatók.
Aki nem ért hozzá, az miért ír?
Az érzelmi agyat nem ma fedezték fel.
Az érzelmi agy a hüllőknél alakult ki először - és azóta lényegében VÁLTOZATLAN... az embernél is.
Az állati érzelmek EGÉSZEN PONTOSAN UGYANOLYANOK, mint akár az ember érzelmei.
Persze az ember fejlettebb gondolkodása módosít a teljes képen - DE az érzelmei PONT UGYANOLYANOK.
A cselekedetek lehetnek mások, mert azóta kifejlődött a tudattalan, majd a tudatos agy, a gondolkodás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!