Mi is pontosan az a radioaktív sugárzás?
Atommag bomlása során keletkezik.
Minden részlet nélkül (amiről mivel feltételezem hogy fiatal vagy, nem kell tudnod...), megkülönböztetünk három fajtát:
alfa: "egy darab" sugár két neutront illetve két protont tartalmaz, ami ugye a hélium az atommagjának felel meg. Nagy roncsolóképességű, de még egy papírlap is elnyeli.
béta: nagy energiájú elektronok alkotják a sugárzást. Ez egy fokkal kevésbé roncsol mint az alfa. Mondjuk egy masszív deszkalap már elnyeli.
gamma: nagy energiájú fotonokból áll (foton = fény részecskéje, de mivel jóvan nagyobb a frekvenciája és az energiája mint a látható fénynek ezért nem látod, nem érzed). DNS-t károsítja, ezért rákot, illetve egyéb mutációkat okoz. Csak vastag beton/ólom fal nyeli el.
Ez ilyen középiskolai szintű magyarázat volt nagyjából, szeretnél bonyolultabb magyarázatot, illetve van valami kérdésed?
"Vajon miért nem alkalmas erre a Google?" Azért mert illuminati.
#2 köszönöm, azt hiszem ez érthető volt, és könnyen érthető, szóval köszönöm. Nagyjából már tisztában vagyok a fogalmakkal amiket használtál szóval értem. Ennyi lenne amire nagy vonalakban kíváncsi voltam. :)
Kiegészítve 2# kellően tömör és lényegre törő hozzászólását:
4)
Neutron sugárzás.
Atommagok átalakulásakor önálló neutron is képes kilökődni onnan és akár igen jelentős energiával is rendelkezhet.
Élettartama nem túl nagy. A szabad neutron felezési ideje mindössze kb. 15 perc.
A jövőben megvalósítandó fúziós reaktorokban a keletkező energia döntő részével a kilökődött neutronok fognak rendelkezni. Ezek pedig a reaktorok belső falába csapódva radioaktívvá teszik azt.
5)
Neutrínó sugárzás.
Jelenlegi ismereteink szerint elemi, tovább nem osztható részecske. Szintén atommag átalakulásokban keletkezik majd lökődik ki onnan.
Különlegessége az igen nagy áthatoló képessége. Gyakorlatilag bárkin és bármin (akár az egész Földgolyón) úgy tud áthatolni, hogy egyáltalán nem hat vele kölcsön. Így aztán nagy mennyiségben sem jelent veszélyt az élő és élettelen környezetre.
Egy kis okoskodás a végére:
Ha egyszer egy fazon arról tart neked előadást, hogy az atomerőművek tökéletesen szigeteltek és semmiféle sugárzás nem jön ki belőlük, nyugodtan vágj a szavába és mondd, hogy DE! Igenis minden atomreaktorból dől a sugárzás. Egészen pontosan a neutrínó sugárzás. Ezt ugyanis senki és semmi sem képes leárnyékolni. :-D
Az utolsóhoz. Az atomerőmű szigetelt! Senki sem azt érti ez alatt, hogy onnan nem jön ki semmiféle sugárzás, hanem azt, hogy minden olyan sugárzás, ami egyfelől káros az emberre, másfelől nagyobb, mit a meglévő természetes, nem jön ki. Az a neutrínó, ami onnan jön, jöjjön bátran, a kutya se törődik vele.
Viszont az ilyen kijelentések (hogy nem szigetelt) tudományos blöffök, és alkalmasak a jó szándékú laikus tömegek pánikkeltésére - ez viszont rendkívül káros.
#6 Köszi a kiegészítő infót, érdekesen hangzik ez a neutrínó sugárzás, valami olyasminak hangzik mint a sötét energia. :D
#7 kérlek ne köss belé, jó szándékú válasz volt, nem mondott semmi félrevezetőt vagy ijesztőt. [link] Ha az embernek van egy kis esze akkor... nos, gondolkodik. Egyértelmű hogy semmiféle halálos sugárzás nem szivárog mivel sokan élnek Pakson is, vagy bármely más atomerőmű mellett és semmiféle korai elhalálozásokról nem hallani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!