A radioaktív sugárzás orvosi használatának mi a lényege?
Jó lenne tudni, hogy mire vonatkozik a kérdésed. Ahogy az első is írta, van egy csomó diagnosztikai eljárás, amelyhez radioaktív sugárzást használnak. Mondjuk a röntgen pont nem radioaktív sugárzás, de szintén képalkotásra használják. Ott van viszont a CT (vagy más néven SPECT), a PET, és egy csomó szervre van izotópos diagnosztikai eljárás, talán a pajzsmirigyé a legismertebb.
A CT és a PET a röntgenhez hasonlóan azon alapul, hogy a sugárzás áthatoló képessége függ a közeg sűrűségétől, így az áthaladó sugárzás intenzitásának mérésével visszaállítható a vizsgált test belső struktúrája. De amíg a röntgen csak 2 dimenziós képalkotásra képes, a CT-vel és a PET-tel 3D-s képeket is lehet csinálni.
A pajzsmirigy izotópos vizsgálatához radioaktív jódot adnak a betegnek, ami a pajzsmirigyben gyűlik össze, így aztán a pajzsmirigy sugárzásának mérésével kívülről is láthatóvá tehető a pajzsmirigy anyagcseréje.
Ezen kívül radioaktív sugárzást használnak közvetlenül a gyógyításban is, elsősorban rákos daganatok elpusztítására, illetve a növekedésének a korlátozására. Ilyenkor a daganatot viszonylag nagy dózissal sugározzák be, ami pusztítja a daganatsejtek DNS-ét, és ettől nem lesznek képesek tovább osztódni. Mindezt úgy igyekeznek csinálni, hogy az egészséges szövetek a lehető legalacsonyabb dózist szenvedjék el.
Érdekességként megemlíteném még a BNCT-t, aminek a gyakorlati alkalmazása elég körülményes, viszont bizonyos esetekben sokkal hatásosabb tud lenni, mint a hagyományos sugárkezelés. (Nem tudok róla, hogy Magyarországon bárhol alkalmaznák)
Linkek:
CT: [link]
PET: [link]
Más izotópos vizsgálatok: [link]
Sugárterápia: [link]
BNCT: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!