Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lehet közeli rokon...

Talleros kérdése:

Miért lehet közeli rokon fajoknak nagyon eltérő kromoszómaszámuk?

Figyelt kérdés
Például az alföldi zebráknak 44, a lónak 64 kromoszómája van.
2015. ápr. 22. 21:03
 1/5 anonim ***** válasza:
Vannak olyan mutációs is, amik kromoszóma-duplázódást eredményeznek, de akár "fogyhatnak" is kromoszómák - másolás során kimarad, és amennyiben az utód életképes marad, akkor a hiba tovább öröklődhet. Mind a kettő extrém eset, de előfordul.
2015. ápr. 22. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A kromoszómaszám önmagában nem sokat jelent, ugyanazt az információt le lehet írni egy hosszú DNS-szálon meg két rövidebben is. A kromoszómaszám változással járó mutációk nem olyan ritkák, ide tartozik az amikor két kromoszóma egyesül, vagy egy nagy kromoszómából kettő lesz.

Kezdjük talán ott, hogy a 44 és 64 az már a kétszeres kromoszómaszám, tehát az egyszeres készlet az 22 és 32, vagyis valójában csak 10-zel több kromoszómáról beszélünk. Például ha a közös ősnek tegyük fel 27 kromoszómája volt, akkor az mindössze 5 kormoszómaegyesülést jelent az egyik ágon, és 5 kromoszómatörést a másikon. Amúgy ez kicsit tényleg extrém példa, szóval ne gondold, hogy általánosságban közeli rokon ágakon felgyűlik ennyi különbség, valószínűleg véletlenek összjátékáról van szó. A ló és a szamár közt például csak egy különbség van. Mindazonáltal még az ilyen extremitások is, mint látod, alapvetően nem lehetetlenek.

Az ember és a csimpánz közt is van egy kromoszóma-egyesülésnyi különbség (24/23), pedig sokkal közelebbi rokonok vagyunk, mint a zebra és a ló.

2015. ápr. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:

Az előzőek által felvetett lehetőségeket annyival egészíteném ki, hogy akár a teljes kromoszóma szerelvény is megduplázódhat (genom dulikáció) vagy akár megtöbbszöröződhet. Például a nemesített búza hexaploid, azaz a kromoszóma száma a vadbúza háromszorosa (hiszen az diploid).

Az Equus nemzettségben tényleg elég extrém változások a kromoszómaszámban, 32 és 66 között változhat, ráadásul az egyes zebrafajok között is eltérhet. Azt nem tudom, hogy miért ilyen nagy a változatosság ebben a csoportban.

[link]

[link]


#2

"...pedig sokkal közelebbi rokonok vagyunk [az ember és a csimpánz], mint a zebra és a ló."

Ezt az állítást mire alapozod? Ha a rendszertani besorolást nézzük, a zebra és a ló egy nemzetségbe tartozik, az ember és a csimpánz nem. Persze ez egy mesterséges dolog, de ha azt nézzük, mikor élhetett a legutolsó közös ős, ez az Equus nemzetség esetében mintegy 5 millió éve lehetett, azaz nem régebben, inkább később, mint az ember és a csimpánz utolsó közös őse.

[link]

2015. ápr. 22. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Valamelyik pillangófajnak 1400 kromoszómája van.
2015. ápr. 23. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nehezen tudom elképzelni, hogy teljesen véletlenül alakulnak ki ekkora eltérések, mert emlősöknél nagyon nehezen tud kialakulni, olyan populáció, aminek a kromoszómaszáma eltér az eredetitől, mert a triploid egyedek általában sterilek. Nem lehet, hogy részben az eltérő táplálkozási szokások okozzák? Például az őszi kikerics okozhat kromoszómamutációkat.
2015. ápr. 24. 20:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!