Titrálási feladat megértésében segítesz?
A feladat:
Vízmentes Na2CO3 és MgCO3 keverékének 19,03 g-ját 41,8 cm3, 37 %-os, 1,18 g/cm3 sűrűségű sósavban oldjuk. Az oldódás befejeződése után az oldatot 100 cm3-re egészítjük ki, majd 10 cm3-es mintákat titrálunk feonlftalein indikátor mellett 1 mol/dm3 koncentrációjú NaOH oldattal. A fogyások átlaga 10 cm3. Határozza meg a keverék tömegszázalékos összetételét!
A számításokkal nincs gond, a problémám az, hogy titrálási feladatot most látok először. (Suliban nem volt kémia tantárgyam, a tankönyvekben, amiket beszereztem, ilyen feladat nem szerepelt.)
Így abban kérnék segítséget, hogy megértsem a titrálás lényegét. A feladat megoldásának a levezetése is megvan, de nem olyan részletes. Így amit nem értek: a 10 cm3-es minta az most a HCL vagy az NaOH? ill. miért egészítjük ki a HCL oldatot 100 cm3-re? És mit takar az "átlagfogyás"? (A feladat első részének a számításait értem.)
Kérlek, segíts elmagyarázni a titrálást!
Előre is köszönöm szépen!
Szóval készitünk a porból x térfogatú oldatot. Ennek kémhatása gyengén lúgos, de ezt viszonylag nehéz mérni, ezért egy ismert mennyiségű erős savval közömbösitjük és azt mérjük, hogy az erős savból mennyi marad.
Mivel ennek az oldatnak a térfogata nem mérhető egyszerűen, rutin eljárásként kiegészitjük egy mérőlombikban 100cm3-re. De ez egy viszonylag nagy térfogat, és nem is akarjuk elpocsékolni az összes mintát, ezért kiveszünk belőle egy ismert térfogatot: 10cm3-t, és ezt titráljuk lúggal. (a 100cm3 oldatot gyakran törzsoldatként is hivjuk)
Itt ugye mérünk valamekkora fogyást, amiből ki tudjuk számolni, hogy mennyi NaOH kellett a maradék HCL közömbösitéséhez. Ebből tudjuk, hogy mennyi fogyott, tehát mennyi lúg volt az eredeti oldatban/porban.
Persze laborban semmit sem csak egyszer mérsz meg, hanem háromszor, és a mért fogyások átlagát veszed a számitás során. (Azaz az átlag szó ebben a feladatban teljesen közömbös)
Ez egy nagyon szép számolásos példa, jó sokat kell körmölni, és tényleg életszerű abban az értelemben, hogy egy valódi mérést is igy kell csinálni. ejj, de hiányzik az egyetem... egyszerű, gondtalan élet. :D
Köszönöm a részletes választ!
Még egy kérdésem: amikor az oldatot 100 cm3-re egészítjük ki, akkor a HCL koncentrációja csökken, mert vízzel hígítjuk? Vagy nem hígításként kell értelmezni, és ebben az esetben a koncentráció marad, csak nagyobb a térfogat?
na, ezt most en nem tudtam kovetni. :) Persze a lenyeg az, hogy az anyagmennyiseged mindig fix. Nem tudsz anyagot beleteremteni a kemcsobe, ezert, ahanyszor kiegeszitesz valamekkora terfogatra, annyiszor csokkeni fog a koncentracio. Persze az anyagmennyiseg a teljes terfogatban valtozatlan lesz.
Ebben a peldaban ez azt jelenti, hogy kiszamolod, hogy mekkora volt az NaOH fogyasod (x mol). tudod, hogy ez 10cm3 torzsoldatban volt, tehat a teljes terfogatban 10x mol HCL volt (mivel a HCL es az NaOH ekvimolarisan reagal).
Tudod, hogy osszesen hany mol HCL-t tettel az oldathoz (%, terfogat, suruseg adatok megvannak), legyen y mol.
Akkor a HCL mennyisege, ami a karbonatok kozombositesere kellett, az y-x mol volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!