Fizika, gyorsulás, súly?
Valahonnan rémlik ez az összefüggés de nem tudom, hogy létezik-e egyáltalán ilyen:
Azért nem érhetjük el a fénysebességet mert nekünk illetve amivel utazunk annak tömege van. Minél gyorsabban mozgunk a gyorsításhoz annyival több energiát kell befektetni mivel minél gyorsabb valami annál nagyobb a tömege.
Valahol hallottam de most meg nem mondom, hogy pontosan melyik műsorban.
azért nem, mert a több energia koncentrálása (gyorsítás) nem egyenesen arányos, hanem exponenciális jellegű, és a fénysebesség eléréséhez végtelen sok energiára lenne szükség
a nagyobb tömeg csak annyival több, hogy nagyobb sebességre nehezebb rábírni, de a fénysebesség közelébe érve ugyan úgy lehetetlen elérni bármivel aminek tömege van
De. Persze csak a fénysebesség közelében lesz számottevő a tömegnövekedés.
A képletet itt találod:
Jól tudod. A tömeg miatt nem érhető el a fénysebesség. Ennek oka a tömegnövekedés:
Ha egy test v sebességgel halad, és c pedig a fény sebessége, akkor a test nyugalmi tömegét el kell osztani
gyök[1-(v^2/c^2)] -el, és akkor
megkapjuk, hogy v- sebességnél mekkora lesz a tömeg.
Nyílván ha v tart c-hez, akkor m tart végtelenhez. Na de miért baj ez? Azért, mert ha növekszik a tömeg, akkor a gyorsításra fordítandó energiaszükséglet is tetemesen megnő, ugyanis az energia:
E=mc^2.
Ha a tömeg végtelen lenne, akkor végtelen energiát kéne befektetni.
Végtelen energia hiányában viszont nem tudjuk elérni a fénysebességet.
Persze megjegyzem a tömegnövekedés csak akkor jelentős, ha a fénysebességnek kb. 99%-ánál, vagy affölött vagyunk. Vagyis ez igen kis tömegű, értsd: 10^(-28) kg nál kisebb tömegű anyagoknál fordulhat elő. Lásd részecskegyorsítók, részecske-ütküztető berendezések. Ezt csinálják most a CERN-be. De mégegyszer mondom, olyan kis tömegek ezek, amit ember el sem tud képzelni...
Hétköznapi viszonyokban nem kell foglalkozni tömegnövekedéssel.
Lényegében így van, de az energia = tömeg:
E=mc^2
magyarul bármilyen energia ugyanúgy tértorzulással/gravitációs kút létrehozásával jár (ami a magyarázata annak, hogy a tömeg miért csökkenti az erőhatásokkal átadott gyorsulást).
Tehát valójában nem a tömeg a döntő tényező, hanem az energia, és a tömeg szót a nyugalmi tömegre szoktuk használni. A relativisztikus tömeg (a tágabb fogalom) lényegében szükségtelen, mert megkülönböztethetetlen az energiától; bármilyen mozgási energia automatikusan relativisztikus tömegnövekedést és gravitciós elhajlást jelent.
Ami lényeges, hogy a mozgási energia kiszámításánál ugyanúgy tényező a képletben a nyugalmi tömeg.
Tehát pl. a fénynek nincs nyugalmi tömege, de nincs mozgási energiája sem (mivel a 0 nyugalmi tömeg ezt is befolyásolja).
Az ok, amiért a fényt mégis befolyásolni tudja a gravitáció, az az, hogy a hullámhosza révén rendelkezik energiával, és ehhez már nem kell a nyugalmi tömeg, ennek a révén már részt vesz a gravitációs kölcsönhatásokban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!