Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektronok sose lassulnak...

Az elektronok sose lassulnak le az atommag körül?

Figyelt kérdés
Régóta foglalkoztat ez a kérdés, hogy az elektronok állandó sebességgel "keringnek" az atommag körül? Vagy idővel lassulnak? Nem hat rájuk közegellenállás, semmilyen lassító erő? Nem vagyok túl jó kvantummechanikából, ezért valaki elmagyarázhatná ezt a dolgot.
2010. febr. 19. 22:23
 1/10 anonim ***** válasza:
Lehet marhasag de nem a test homersekletetol fugg?Minel gyorsabban keringnek annal melegebb a test>es nem ezert 0Kelvin a minimum homerseklet mert 0Kelvinen teljesen lealnanak a keringesben?
2010. febr. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ha nincs közegellenállás (nárpedig nincs) akkor nem fognak lassulni. Ahhoz valamilyen erőhatás kell.
2010. febr. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
És amikor ionizált géz visszatér az energiaállapotára, akkor mi van az elektronokkal? Ide-oda mászkálnak és nem történik lassulás? 0 fokon valóban szétesne az anyag? Egyáltalán van az atommag körül elektron, nemcsak az elektromágneses hullámalakja van ott?
2010. febr. 19. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Az elektronok nem kis golyók, amelyek bolygó módjára keringenek az atommag körül. Ez csak egy leegyszerűsített modell az iskolások számára, hogy megértsék. Eleve el vannak osztva a pályájukon, igazűból a keringés fogalma elég nehezen értelmezhetú rájuk.
2010. febr. 19. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Jól írta az utolsó válaszoló.

Az elektronok nem golyók, hanem töltések, az elektronpályák pedig energia szintek. A "Bohr" modell csak szemléltetésre való.

2010. febr. 19. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"Lehet marhasag de nem a test homersekletetol fugg?Minel gyorsabban keringnek annal melegebb a test>es nem ezert 0Kelvin a minimum homerseklet mert 0Kelvinen teljesen lealnanak a keringesben?"

Igen, ez marhaság. Hőmérséklet a molekulák mozgási energiájának függvénye.


"És amikor ionizált géz visszatér az energiaállapotára, akkor mi van az elektronokkal?"

Visszatérnek valamelyik alacsonyabb energiaszintű elektronhéjra.


"0 fokon valóban szétesne az anyag?" Miért esne szét? Sőt, minél hidegebb, annál stabilabb.


"Egyáltalán van az atommag körül elektron, nemcsak az elektromágneses hullámalakja van ott?" Természetesen van. Az elektron egyszerre rendelkezik részecske és hullám tulajdonságokkal. De nem elektromágneses. Nem csak az elektron, minden részecske. Csak minél nagyobb, annál rovidebb (nehezebben mérhető) a hullámhossza. Legnagyobb kísérletileg megmért hullámhosszú tömeghullám a 60 szénatomot tartalmazó fullerén óriásmolekula.

2010. febr. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elektron szintjén nem értelmezettek az olyan dolgok, hogy közegellenállás.

Az elektron nem golyó, ami kering az atommag körül, hanem valami fura dolog, aminek csak előfordulási valószínűsége van a tér egy adott pontján. Egyszerűen nincs értelme annak, hogy elektron keringési sebessége.

2010. febr. 20. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az elektronok NEM keringenek az atommag körül!

Ha az elektron szabadon repül (mondjuk egy tv képcsőben) - akkor mondhatod azt, hogy az egy golyó, amelynek pályája van - és persze be is csapódik majd valahol a képernyőn.

Az atom belsejében viszont jobban jársz, ha úgy képzeled el, mint egy hullámot. Egyensúlyi állapotban állóhullám: a legkisebb energiájú pályán egyetlen periódusa van az atommag körül. Ha változik a sebessége (frekvencia) - akkor kiesne a szinkronból és elrepülne valahova. Lassulni az egyetlen hullám ugye nem is tud. Gyorsulni tud: akkor 2 rezgés lesz belőle egy ciklus alatt, ami a 2. pályának felel meg, tehát gerjesztett állapotba kerül. Innen, ha lassul, akkor megint 1 rezgés lesz egy ciklusban és visszakerül a legbelső pályára.

Amit látod, se közegellenállás, se vonalas pálya nincs... csak állóhullámok, amelyek az atommag körül helyezkednek el, adott rendben.

2010. febr. 20. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mitől van az elemi mágnesesség, ha nem is a keringő elektronok keltik?
2010. febr. 22. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az elektronok mágneses momentumát a spinjük okozza. Ha nem így lenne (ha keringő eletronok okoznák az elemi mágnesességet) nem lehetne mágneses momentuma elektromos töltés nélküli részecskéknek. A neutronnak mégis van!
2010. febr. 22. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!