Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez? (gravitáció)

Hogy van ez? (gravitáció)

Figyelt kérdés

Idézek:

Minél közelebb kerülünk egy fekete lyukhoz, annál gyorsabban kell mozognunk ahhoz, hogy a pályán maradjunk. Ha azonban túl közel kerülünk egy fekete lyukhoz, akkor már nincs az a sebesség, amely annyira gyors lenne, hogy a pályán megtartson. És ha elérjük azt a pontot, amikor már a fénysebesség sem elég a fekete lyuk elkerüléséhez, azt nevezik eseményhorizontnak.



Ennek kapcsán nem minden világos számomra.


Ezt úgy képzeljem el, hogy pl egy meteor kering egy fekete lyuk körül, de a keringése ellenére egyre közelebb kerül a fekete lyukhoz?

És minél közelebb kerül hozzá, annál gyorsabb tempóban kering?


Miért nem gyorsít fel már akkor a pályánmaradáshoz szükséges sebességre, amikor még nincs annyira közel a fekete lyukhoz, hogy a pályánmaradáshoz szükséges sebesség a fénysebességnél is nagyobb lenne?


2010. febr. 19. 22:20
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
nem teljesen.En ugy ertelmezem hogy ha eleg gyorsan mesz akkor a centrifugalis ero "kidob"/kifele terel.minel nagyobb a sebesseg annal nagyobb ez a centrifugalis ero.Azonban ha tul kozel kerulsz hozza akkor a fenysebesseggel halado testnek sincs eleg centifugalis ereje hogy eltavolitsa a fekete lyuktol a testet.
2010. febr. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Ez a szöveg amiből idéztél zavaros. Nem pályán maradásról van szó hanem a szökési sebességről:

[link]

Ha a képletbe elég nagy M és elég kicsi R értéket írsz be akkor v2 nagyobb lesz mint a fénysebesség --> kész a fekete lyuk

2010. febr. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
De itt nem az eltávolodásról van szó.
2010. febr. 19. 23:19
 4/16 anonim ***** válasza:

Miért nem gyorsít fel? Mert nincs rajta gázpedál!


Viccet félretéve, sebességétől, helyzetétől és irányától függ, és persze a gravitáció nagyságától, milyen lesz a pályája. Hiperbolikus, elliptikus, vagy parabolikus. Nem csak a fekete lyukra igaz, minden égitestre.

Földre is vannak meteori tok amik lezuhannak, és vannak meteorok amelyeknek csak módosítja a pályáját.

Papír, ceruza + kis rajzolgatás, számolás és rájöhetsz magad is, mikor milyen pályára álnak a mozgó tömegek.

2010. febr. 20. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

És ez?


Ezt úgy képzeljem el, hogy pl egy meteor kering egy fekete lyuk körül, de a keringése ellenére egyre közelebb kerül a fekete lyukhoz?

És minél közelebb kerül hozzá, annál gyorsabb tempóban kering?

2010. febr. 20. 01:57
 6/16 anonim ***** válasza:
54%

A meteor azért nem tud kellőképpen felgyorsulni, mert ahogy lejjebb kerül, egyre jobban kellene gyorsulnia az adott pályához. JOBBAN kellene gyorsulnia, mint amennyire gyorsul.


A valódi folyamatokban viszont az történik, hogy a beeső anyag kb. 20 mp-ig gyűrű alakú pályán száguldozik a fekete lyuk körül: ez stabil pályának tekinthető, hiszen kb. 100000 kört tesz meg közben. Ilyenkor az energiát a fekete lyuktól kapja (mágneses mező) - és véletlenszerű hatások miatt esik ki innen.

2010. febr. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Tehát minél közelebb kerül hozzá, annál jobban gyorsul, de nincs ideje annak a sebességnek az elérésére, amely a pályánmaradást jelentené, és ez miatt a folyamatos gyorsulása ellenére egyre közelebb kerül.


De ha ez így van, akkor a fekete lyuknak mindent magába kellene szívnia...

A mindent úgy értem, hogy az univerzum egyre nagyobb részét, és végül az egészet.

2010. febr. 20. 15:14
 8/16 anonim ***** válasza:
Az eseményhorizonton kívül mindenhol van egy adott sebesség (ideális rendszerben), ahol fekete lyuk körüli pályára tudsz állni. Minél közelebb vagy az eh.-hoz annál nagyobb ez a sebesség hiszen egyre nő a gravitációs erő. Végül már a fénysebesség 99999999%-ával kéne mozognod, hogy pályán maradj (ami persze már nagyon sok problémát felvet, de a megértés érdekébe ezt nem fejtem ki). Amikor viszont belépsz az eseményhorizonton belülre a pályasebesség már nagyobb lenne mint a fénysebesség, amit ugye lehetetlen átlépni így soha többé nem jutsz ki a fekete lyukból és belezuhansz a közepébe.
2010. febr. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

De akkor ugye nem arról van szó, hogy a fekete lyuk körül keringő test egyre közelebb kerül a fekete lyukhoz a keringése ellenére, és ez által egyre fokozódik a sebessége, mígnem bele nem esik?


Csak arról van szó akkor, hogy ami közelebb áll pályára, az gyorsabban forog, ami távolabb, az lassabban, ami túl közel, az eseményhorizonton belül, az meg menthetetlenül elveszik?


Még valami. Ez csak akkor érvényes, ha a fentieket jól gondolom.

A fekete lyukhoz közelebb keringési pályára álló test sebessége azért nagyobb a fekete lyuktól távolabb keringő test sebességénél, mert közelebb más a pályáraálláshoz és pályánmaradáshoz szükséges sebesség, nagyobb.

Vagyis közelebb csak a nagyobb sebességű test áll pályára, távolabb csak a kisebb sebességű test áll pályára, a többi pedig vagy elsiklik, vagy elnyelődik, de semmi sem változtatja a sebességét pusztán azért, hogy az a pályáraálláshoz szükséges értékű legyen.


Igazam van?

2010. febr. 21. 23:31
 10/16 A kérdező kommentje:

A végét inkább így:


A fekete lyukhoz közelebb keringési pályára álló test sebessége azért nagyobb a fekete lyuktól távolabb keringő test sebességénél, mert közelebb csak a nagyobb sebességű test áll pályára, távolabb csak a kisebb sebességű test áll pályára, a többi pedig vagy elsiklik, vagy elnyelődik, de semmi sem változtatja a sebességét pusztán azért, hogy az a pályáraálláshoz szükséges értékű legyen.

2010. febr. 21. 23:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!