Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges napjainkban is...

Lehetséges napjainkban is megfigyelni az evolciót?

Figyelt kérdés

Laikus vagyok a témában, ezért a segítségeteket kérném. Többször hallottam, hogy az evolúció megfigyelhető napjainkban is, de ezen pontosan mit kell érteni?


Feltételezem, ahhoz hasonló dolgokat, hogy egy baktériumból újabb baktérium alakul ki.


Elmagyaráznátok? Köszönöm.


2015. ápr. 2. 15:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
A parlamentben láthatod hogyan történik meg a fordított evolúció.
2015. ápr. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Normális válaszokat kérnék, mégiscsak a természettudományok témakörben vagyunk!


Itt azért nem kéne bohóckodni.

2015. ápr. 2. 15:54
 3/14 anonim ***** válasza:
83%

A hanyatló evolúció is evolúció.

Műanyagevő bacihoz mit szólsz?

[link]

2015. ápr. 2. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2015. ápr. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Az evolúció működéséhez ugyebár sok-sok generáció kell. Mivel mi emberek (és egyéb nagytestű társaink) hosszú ideig élünk, így a mi evolúciónk nem figyelhető meg egy emberöltő alatt. A baktériumok és vírusok azonban nagyon gyorsan szaporodnak, így az övék igen. A két legismertebb példa:

Ha baktériumokat műanyagban dús környezetbe teszel, akkor tisztán evolúciós úton kialakul az a képesség bennük, hogy a műanyagot megegyék.

Az összes vírus és baktérium idővel rezisztens lesz az ellene kifejlesztett szerekre. Ez tisztán evolúciós alapon történik. Ezért van az, hogy egy embernek általában nem adnak kétszer ugyanarra a bajra ugyanolyan antibiotikumot (ha kiújul a betegség).

2015. ápr. 2. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Számos példát tudunk olyan evolúciós változásra, ami napjainkban történik (nyilván nem nagyon nagy léptékű változásokra kell gondolni). Az egyik legismertebb példa, hogy egyre több baktérium válik rezisztenssé az antibiotikumokkal szemben. Ehhez hasonló módon, mikor bevezették a DDT-t, a kártevő (és más) rovarok egy idő után ellenállóbbakká váltak.

De említek egy speciálisabb példát is. Az óriás varangy nem őshonos Ausztráliában, de betelepítették oda. Eredetileg csak egy kis területen élt., de nagyon gyorsan elkezdett szétterjedni. Megfigyelték, hogy azoknak a varangyoknak, amelyek az elterjedési terület szélén éltek, hosszabbak voltak a lábaik, mint a sűrűbben lakott területen élő társaiknak. Ennek az lehet az oka, hogy a populáció szélén élő egyedeknek előnyt jelentett, ha messzebbre tudtak vándorolni, és így konkurencia nélkül szaporodni.

Egy másik példa: megfigyelték, hogy az elmúlt 100 évben egyre fiatalabban, és kisebb testméret mellett válnak ivaréretté egyes tengeri halak (ha jól emlékszem tőkehalakon figyelték meg.) Ennek a túlzott halászat az okozója, hiszen ekkor főleg a nagyobb termetű egyedeket fogják ki, így a kisebb egyedek előnybe kerülnek.

Tekinthetjük egy példának a hagyományos nemesítést is, hiszen itt is a természetben lejátszódóhoz hasonló folyamat zajlik le, csak itt az ember végzi a szelekciót.

Ezen kívül megfigyeltek már több esetben fajképződési eseményt is.

Néhány példa angolul:

[link]

2015. ápr. 2. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Baktériumokon megfigyelték. Vettek egy baktériumot amit nem volt képes ellenállni egy vírusnak. Elszaporították. Utána pedig látták a szaporulat egy része már ellenáll a vírusnak.

Ezért ideálisak a baktériumok az evolúció megfigyelésére mert gyorsan szaporodnak így gyorsan működik rajtuk az evolúció.

2015. ápr. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
És az előttem szólók még csak az élővilág evolúciójáról szóltak. A technikai eszközeinken is remekül megfigyelhető az evolúció, pl. a mobiltelefonokon (de sokminden máson is). Amikor megjelentek, mindegyiknek volt külső antennája, mert aránylag messzebb voltak egymástól az átjátszótornyok, és hosszabb antennával jobb jelvételi viszonyt lehetett elérni. Viszont az adótornyok sűrűsödésével ezek eltűntek, manapság már talán egyáltalán nincs olyan mobil, amelyiket külső antennával gyártanák. Nincs rá szükség, bár ettől még nem kopott volna ki. Azonban "hátrányos" is a külső antenna, mert nagyobb helyet foglal az antennás mobil, beleakad a zsebbe, táskába, így aztán egyszerűen eltűnt, beépítették a telefontestbe.
2015. ápr. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A fajokon belüli alkalmazkodást rövid életciklusú élőlényeknél remekül meg lehet figyelni, viszont új fajok kialakulását még sosem sikerült senkinek.
2015. ápr. 3. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nincs olyan, hogy hirtelen új faj keletkezik. Ilyet soha nem is fognak megfigyelni.
2015. ápr. 3. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!