Miért nem "fejlődnek"?
A delfinek miért nem építettek magunknak modern technikai civilizációt, mint az emberek? Az eszük, IQ juk elméletben meglehetne hozzá, miért nem teszik? Nekik jobb így élni? Főleg, hogy ketrecben tartják őket, elrabolva, egy civilizáció nem engedné meg, hogy a tagjait szolgáknak állítsák Show-műsorokba.
"A Discovery News jelentése szerint a delfinek teljes agykapacitásukat, vagyis mindkét agyféltekéjüket használják, továbbá agyuk szerkezetileg összetettebb, mint az emberé. Lori Marino delfinkutató szerint ha az emberi intelligenciával kapcsolatos szabványok szerint vizsgálódunk, akkor megállapíthatjuk, hogy a delfinek agya fogékonyság tekintetében nagyon közel áll az emberi agyhoz."
Hát lássuk a főbb lépéseket az ember technikai fejlődésében:
-eszközhasználat
-tűzhasználat
-eszközkészítés
Egy delfin biológiai szempontból nem alkalmas arra, hogy fogjon, hiszen szerencsétlennek úszói vannak.
továbbá víz alatt képtelen lenne megismerni a tüzet, legfeljebb vulkánok által, de az nem egy normális dolog.
Tehát annak ellenére, hogy a potenciál meglenne benne, nem lehet képes rá, ugyan úgy ahogy egy majom is képes lenne a kommunikációra, csak éppen a beszédre nem.
A legprimitívebb eszközünk mondjuk egy pattintott kőeszköz volt. Az ember fogott a kezébe két követ és szépen addig ütögette egymáshoz, amíg egy hegyes, vagy éles eszközt nem kapott. Oké, ezt a delfin is megteheti, fog a kezébe… Illetve… Izé…
> Az eszük, IQ juk elméletben meglehetne hozzá
Kérdés, hogy megvan-e. A delfin relatíve az intelligensebb állatok közé tartozik. De az emberi intelligenciától azért ez még messze van. Közkeletű tévhit, hogy a delfinek a legintelligensebb állatok. Vannak jóval intelligensebb állatok is, de azok sem közelítik meg az emberi intelligenciát.
> Főleg, hogy ketrecben tartják őket, elrabolva, egy civilizáció nem engedné meg, hogy a tagjait szolgáknak állítsák Show-műsorokba.
Ketrecben…
> A Discovery News jelentése szerint a delfinek teljes agykapacitásukat, vagyis mindkét agyféltekéjüket használják
Mint ahogy minden központi idegrendszerrel – aggyal – rendelkező ember és állat.
> továbbá agyuk szerkezetileg összetettebb, mint az emberé.
Hát ennek én előbb utánaolvasnék.
Úgy összességében az idézett cikk egy bulvár jellegű oldalon jelent meg, és szerintem kb. annyit is ér.
2xSü: "Közkeletű tévhit" -> ez nem igaz :)
Olvastam én is olyan cikkeket 1-2 évtizeddel korábban, amik szerint nem is olyan okosak, nem jobban mint más állatok, mondjuk a patkényok, amiket szintén meg lehet tanítani trükkökre.
De volt pár kutatás az elmúlt évtizedben és most 2015-ben megint ott vagyunk, hogy a delfinek a top 10 felső részében állnak. A csimpánzok pozíciója egyáltalén nem garantált: attól függően, hogy melyik kutatót kérdezed, lesz,a ki a deflinekre, vagy az elefnántokra esküszik. De nem láttam olyan listát a közelmúltból, ahol a delfin ne lett volna a top 2-ben.
---
amúgy kérdésre visszatérve, aki ilyet leír:
"A Discovery News jelentése szerint a delfinek teljes agykapacitásukat, vagyis mindkét agyféltekéjüket használják"
azt már dobom is el, mert ez MINDEN állat esetében így van.
(gondolom ez megint a 10% mítosz akar lenni)
A fejlődés nem úgy történik, hogy jobb így élni, aztán puff, akkor tüzet gyújtok.
Egyszerűen amíg nincs külső kényszerítő erő, addig nincs változás sem.
Nézd meg: az európai, észak-afrikai embernél megjelent a fémolvasztás egészen hamar - sok dél-amerikai dzsungelben élő törzs 6000 év múlva sem ismeri a fémolvasztást.
Egyszerűen nem volt rá szükségük, nem volt hajtóerő (esetleg nyersanyag). Az élőlények különbözőfélképpen reagálnak az őket érő hatásokra. Mi, emberek az eszünket "fejlesztettük" elképesztő mértékben - aminek amúgy hatalmas ára van, az embercsecsemők a legtovább tehetetlenek bármilyen élőlény közül a földön. Ugyanis ez a rendkívül összetett agy éveket igényel, mire össze képes rakni a funkcióit, és létrehozza a személyiséget - mindeközben irtózatos mennyiségű idegi kapcsolatot alakít ki, nagyságrendekkel több idegpályát létrehozva, mint bármilyen egyéb élőlény. Ezáltal lehetségessé válik olyan, amire más élőlények nem képesek: van asszociatív képességünk, képesek vagyunk a meglévő mintákat új formába rendezni, képesek vagyunk a jövőt elképzelni, lehetséges jövő kimeneteket összerakni (olyanokat, ami soha nem történt meg!).
Ez így elmondva nem tűnik nagy dolognak - de az emberi agy ezen képességei tették lehetővé a társadalom, beszéd, és a felfedezések megindulását. Ami lehetővé tette a technikai fejlődést.
Azonban ez csak lehetőség - megfelelő kényszerítő erő nélkül nem lenne belőle szinte semmi. Pont ezért nem fejlődtek az esőerdei, óceániai népek - nekik egyszerűen nem volt "szükségük" rá, hogy pl fémet olvasszanak.
A delfineknek ezek a kognitív képességeik nincsenek meg, a testi felépítésük is alkalmatlan, de még a kényszerítő erő sem igazán van meg.
Számtalan véletlen kellett az emberhez - el is szórakozott az élet jó 3 milliárd évet, míg minket kikotyvasztott.
Mondjuk cserébe egy átlagembert egy nála jóval kisebb és könnyebb csimpánz lány gond és probléma nélkül megöl. Valamit valamiért :)
> 2xSü: "Közkeletű tévhit" -> ez nem igaz :)
Na jó, erre valóban nem vennék azért mérget. De azért láttam olyan cikkeket, ahol néhány más faj értelmi képességeit mérték össze a delfinekével, bár gondolom megkérdőjelezhető ennek a tudományos alapossága. De maradjunk annyiban, hogy azért van pár versenyző ezen a pályán, akikről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, mikor a delfinek intelligenciája felmerül témaként.
Ez a kérdés nem csak a delfinekre, hanem bármely fajra igaz lehetne, hiszen mindnek rendelkezésére állt sok százmillió év. De mind annyira fejlődött, hogy az aktuális környezetben életben maradjon. A delfinek például a maga közegükben sikeresek. Az ember őse nem volt túl sikeres, amikor a szavannákhoz kellett alkalmazkodnia az erdőségek után. (Legalábbis ahogy most ismerjük a sztorit.) Biztos sok ilyen helyzetben lévő faj volt, de nálunk valami véletlen folytán létrejött egy mutáció, ami adott egy irányt a további fejlődésnek.
A delfinekre meg az ember nem közvetlenül jelent veszélyt, inkább a környezeti hatások, amik esetleg az emberi tevékenység következményei is. Önmagától, elhatározásból nem fog mutálódni egy génkészlet. Mire a delfinek egy faja olyan agyi képességekre tesz tesz, mint az ember, addigra az emberi faj talán ki is hal. Ezek nagyon lassú folyamatok, a modern ember pedig földtörténeti léptékben csak egy pillanatnyi ideje ténykedik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!