Hogy kerül a vérbe baktérium?
Mondok egy egyszerű példát: az ívóvízzel, ami eleve fertőzött. De a test más szöveteiből is átjuthatnak, hiszen odabent állandó anyagcsere van.
Az idegen betolakodókat se nem a vese, se nem a máj, hanem a fehérvérsejtek igyekeznek kitakarítani.
A bacik nem csak álló vérben vannak, hanem mindig vannak, csak a folyó vérrel szépen kimosódnak. Azon a helyen, ahol felgyűlnek, gyulladásokat tudnak okozni.
"A biosz könyvemben látom hogy a visszér következtében pang a vér és elszaporodnak a baktériumok.Ebből azt tudom levonni,hogy az álló vérben vannak csak (vagyis ott tudnak szaporodni) baktériumok.De egyáltalán hogyan kerülnek a vérbe ha a sértetlen bőrön nem jutnak át?És mi tisztítja meg őket?A vese,a máj?És amúgy mi a különbség a vese meg a máj feladata között?"
1. Nem csak a bőr közlekedik a külvilággal az emberi szervezetben, hanem a tápcsatorna és a légutak is (de sérült ínhártya/conjunctiva/cornea és dobhártya esetén ezeken keresztül is bekövetkezhet fertőzés).
2. Bár a szervezet jól szervezetten lép fel a baktériumok ellen, teljesen steril környezetet nem tud (és majd az immunrendszernél megtanulod, hogy nem is érdemes) felépíteni.
3. A vénás pangások krónikus jellegzetessége lehet a lokális gyulladás mentén kialakuló másodlagos bakteriális felülfertőzöttség. Ekkor az immunrendszer elemei (elsősorban a fehérvérsejtek) ugyanúgy küzdenek a kórokozók ellen (több-kevesebb sikerrel).
4.A fertőző ágenseket nem tisztítani kell (remélem érzed, hogy a _tisztítás_ egyben koncentrálást, vagyis a fertőzőképesség növelését is jelentené! ezt csinálják a terroristák az anthraxszal pl.), hanem eliminálni. Erre az immunrendszer sejtjei "szakosodtak".
5. A máj- és vesefunkciókat nem lehet két sorban leírni, könyveket szoktak velük megtölteni. Egyszerűbb ha átolvasod a könyved, mert minden leírás vagy hiányos, vagy túl bonyolult volna.
Valahol azt olvastam, hogy az emberi testben körülbelül annyi bakteriális sejt él, mint emberi. Ezek túlnyomó része a bélben persze, de igazából tele vagyunk baktériumokkal. Nem tudom, ez mennyire igaz vagy sem, de egy érdekes adat.
A pangó vérrel az a baj, hogy oda az immunrendszer sejtjei sem jutnak el, mivel azok is ugye a keringési rendszerrel együtt mozognak. És ez lehetőséget nyújt az egyébként kordában tartott kórokozóknak.
Bár ahogy fentebb írták, a maj és a vese elég összetett feladatot végez, de azért (ha hiányosan is), kb le lehet őket írni röviden.
A májnak 3 fő feladata van, amit érdemes tudni róla:
- Minden amit a bélből felszívtunk, először a májba megy, ami egyfajta "ellenőrzést" végez rajta. A legtöbb méreg azért támadja meg a májat, mert a máj egyfajta pajzsként az útjába áll, és azt mondja, "ha mindneképp roncsolni akarsz valamit, roncsolj engem!"
- A máj termeli az epét, ami a zsírok emésztéséhez szükséges. Az epét végső soron a bélbe juttatja.
- A máj egyfajta gyors cukorraktárként is működik. Gyorsan képes felvenni (ha épp annyi cukor van a vérben, ami már sok), és gyorsan le is adja, ha arra van szükség. Ez étkezésenként megtörténik, mivel kaja után mindig nagyon magas a vércukor, de a máj nagyon hamar felkapkodja azt, amit a többi sejt nem tud, viszont a következő étkezéisg folyamatosan csökken a szintje. Ha túlságosan lecsökken, elsősorban a máj raktáraihoz nyúl a szervezet.
A vese feladata az, hogy a vérben az kölünböző komponensek koncentrációja és aránya megfelelő legyen. Első sorban a sók koncentrációjára kell gondolni, azon belül a Na és K ionok arányára, ami a szervezetben esszenciális. Ezen kívül persze egy csomó dolgot ürít ki a vérből, aminek nincs ott a helye.
A vese úgy működik, hogy egyik oldalán bemegy a vér, amiből mindent kiszűr, csak a sejteket és a víz egy részét nem, meg néhány kivételezett dolgot. Majd szépen visszaengedi azt, amire szükség van, de csak annyit, amennyire szükség van. A másik oldalon kijön az a vér, amiben mindenől pont elegendő van. A vérbe egyébként az egyéb szerveink meg a megevett cuccok teszik bele a sok "szemetet", ezért kell a vesének állandóan működnie, kb mint egy szennyvíztisztítónak, hiszen abba is folyamatosan megy a szennylé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!