Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet másod-vagy...

Hogyan lehet másod-vagy magasabb fokú aszimptotákat meghatározni?

Figyelt kérdés
Nemrég tanultuk matekórán, hogy a ferde aszimptota az az egyenes, amihez egy függvény görbéje "egyre jobban hozzásimul", vagy, ha úgy tetszik, azon elsőfokú függvény, ami a végtelenben a függvényt közelíti. Leggyakoribb ilyen aszimptotával rendelkező függvények azok, amikben egyszerűsítés (gyökvonás, törtfüggvénynél egyszerűsítés) után elsőfokú egyenletet kapunk. Ennél a ferde aszimptota egyenletét egyszerű volt meghatározni. Viszont felmerült bennem a kérdés, hogy más esetekben (pl. törtfüggvénynél, hogyha egyszerűsítés után másodfokú függvényt kapunk), nincs-e egy olyan másod-, harmad-, vagy magasabb rendű függvény, ami hasonlóan közelíti egyre jobban az eredeti függvényt a végtelenben, csak éppen nem egy egyenes, hanem egy görbe. Az igenlő választ a WolframAlpha elég hamar megadta, viszont azt nem tudta megmondani, hogy pontosan milyen eljárással lehet ezeket kiszámítani. Valaki fel tudna erről világosítani, ha nem egyetemi anyag, amit aligha értenék meg? Előre is hálásan köszönöm.

2015. márc. 25. 17:46
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha egy függvényhez, aminek az értelmezési tartománya a végtelenig tart, hozzáadsz egy olyat, ami nullához közelít, az már pont olyan.
2015. márc. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de attól tartok, nem értem teljesen. Megtennéd, hogy szemlélteted egy példával? Itt van egy, amit a WolframAlpha dobott ki, eszerint a (3x^3-2x^2+4x-4)/(x-2) aszimptotája 3x^2+4x+12. Köszönöm előre is.
2015. márc. 25. 19:08
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem egészen világos, milyen függvénynek akarod az asszimptótáját, de szerintem úgy kell, hogy megnézed a függvény végtelenben felvett határértékét. Vagyis megnézed, hogy a végtelenhez közelítve mely tagok válnak elhanyagolhatóvá.


Pl. y = (x^3-3x+1)/(x-2) --> x^2-3


Vagyis ez egy parabolához tart.

2015. márc. 25. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Elkezded polinomosztani, akkor azt kapod hogy:


p(x)+q/(x-2), ahol p(x) polinom, q pedig konstans.


A p(x) polinom, az amit te keresel, az a végtelenben ugyanoda tart, ahova az eredeti törtfüggvény, ugyanis ha a q/(x-2)-nél x helyébe végtelent írsz, akkor az zérusba tart, vagyis nincs hatással akkor, ha elég nagy x-eket vizsgálunk.


De a p(x)-et nem nevezzük asszimptotának.


A p(x) törtfüggvényről-ről (általában, de van kivétel) a következő megállapításokat tehetjük:


1. Az eredeti függvény és p(x) határértéke a végtelenben ugyanaz.

2. Az eredeti függvényt p(x) elég nagy x-ek esetén jól közelíti. (De kis x-ekre nem!).

3. p(x)-et az eredeti függvény Laurent-polinomjának nevezzük. Igazából ez az, amiért nem foglalkoztok vele, mert a Laurent sorok elmélete elég magas matematikai előképzettséget igényelne, mint pl. a komplex függvények alapos ismeretét.

2015. márc. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Megértettem, és valóban, elég bonyolultnak tűnik. Köszönöm a válaszokat, sokat segítettek!
2015. márc. 25. 21:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!