Miért sötét a Merkúr ege?
Akkor látod a fény, ha megtörik/visszaverődik valamin/ről. Mivel a Merkúrnak nincs állandó légköre, így a fénynek nincs min megtörni -> nem látjuk.
Természetesen, ha a Napra nézel a Merkúr felszínéről, akkor látod a Napot.
Mármint az árnyékos oldalán?
Ott elég sötét van. Csak a csillagok látszanak.
Köszönöm! Örvendek, hogy mást is izgat ez a kérdés. :)
Másik, hogy akkor a hang sem hallatszódik, ugye? De lehetséges, hogy teljesen néma csend van a Merkúr felszínén? A becsapódó üstökösöket sem halljuk? Olyan lenne a Merkúr felszínén, mintha teljesen süketek lennénk?
"ez engem is érdekelne.és akkor a merkúron állva is teljes sötétség van?ha lelépnék a felszínére nem látnám a talajt ami a lábam alatt van?"
Nem.
Nem arról van szó, hogy sötét van. Sőt, állatira nincs sötét, annyira világos van a napos oldalon, hogy elpárolog az ólom, védőfelszerelés nélkül a talajra nézve tizedmásodperc alatt megvakulnál.
Arról van szó, hogy maga az ég sötét, csak a nap maga világít. Ott ül az égen a vakító nap, annak koronáján kívül viszont az éjfekete csillagos ég, mert nincs légkör, ami szórná a fényt.
A Holdon ugyanez a helyzet.
"Olyan lenne a Merkúr felszínén, mintha teljesen süketek lennénk?"
A légüres tér már csak ilyen. nincs légkör = nincs hangterjedés.
Köszönöm Wadmalac, fájó szívvel olvastam a kommenteket, és azt vártam, hogy valaki előjöjjön végre a Holddal...
a Holddon tökéletesen ugyan ez van, mint amit a Merkúrról kérdezgettek. Arról meg bizonyára elég képet láttatok, hogy tudjátok, hogy látszik a felszíne (van fény), az "ég" (valójában légkör híján ege sincs) pedig sötét. A hang pedig nem terjed, mert nincs közvetítő közeg, csakúgy mint az űrben.
Az üstökös a Nap körül kering :) amik becsapódnak, azok a hullócsillagok (meteorok). Ezek normális légkörrel rendelkező bolygó esetében ugye elégnek, mint ahogy a Földön is, ebből származik a fénycsóva, amit húznak maguk után.
Mivel a Holdon légkör sincs, így fénycsóva sem lenne, valóban észrevétlenül, és hang nélkül csapódnának be a meteorok. Azonban nem tanácsos a közelében lenni, mikor ez bekövetkezik, mert a szétszóródó törmeléket (közegellenállás híján) nincs, ami fékezze, így hatalmas erővel szóródik szét, akár több km-es körzetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!