Honnan tudjam, hogy a periodusos rendszerben a kemiai elem atom vagy molekula?
a periódusos rendszerben minden elem, mert 6*10^23-on mennyiségnek a tömegét, tulajdonságait írja le, az atom az a legkisebb egység ami még őrzi az elemre jellemző tulajdonságokat, a molekula pedig a természetben előforduló forma, aminek a töltése semleges (egyébként ion) kétatomos molekulát alkot a nitrogén, az oxigén, a hidrogén, és a halogének elektronszerkezeti okokból
a többi jellemzően atomrácsos, vagy fémes kötéssel figyelhető meg elemi állapotban. (EN függvényében leginkább)
"A nemes gázok mind szabad atomok azt tudom,meg azt is hogy a hidrogen az molekula."
A hidrogén akkor lesz molekula, ha két hidrogénatom összekapcsolódik. Azaz a hidrogén az önmagában atom, és két hidrogénatom kapcsolata a hidrogénmolekula. De pl. a vízmolekulában két hidrogénatom kapcsolódik egy oxigénatomhoz. Ez azért van, mert a hidrogénatomnak összesen egy elektronja van, és ennek hozzá kell kapcsolódnia egy másik atomhoz.
A nemesgázok atomjai nem kapcsolódnak egymással, mert a külső elektronhéjuk telített.
Figyelj jobban kémia órán, azzal kezditek az egészet, hogy ezt elmagyarázza a tanár!
Amúgy a periódusos rendszerben atomok vannak, az atomi részecskék jellemzői vannak ott megjelenítve. De ez csak elmélet, a gyakorlatban természetesen az atomok molekulákba rendeződnek.
Ez olyan, hogy nyelvtan órán is megtanuljuk, hogy a beszédnek milyen hangjai vannak. De igazából, amikor beszélünk, akkor szavakat ejtünk ki, nem pedig a hangokat külön-külön, mert akkor eléggé darabosan beszélnénk. Amikor kimondod, hogy "autó", akkor a szó van az agyadban és nem futja végig az agyad az összes betűt, nem ejted ki tudatosan a hangokat... Mégis meg kell vizsgálni a hangokat is, hiszen azokból épülnek fel a szavak, és a hangoknak is vannak jellemzői.
Ugyanígy a természetben általában molekulák vannak, de a molekulák atomokból állnak. A hidrogén pl. ritkán áll magában a természetben, inkább valamilyen molekulában fordul elő. Mégis meg kell vizsgálni a hidrogénatom elvi jellemzőit is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!