Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a Pí és a szigma kötés, a...

Mi a Pí és a szigma kötés, a molekula, mikor poláris és mikor apoláris egy molekula, mi a delokalizált és a lokalizált atom, és mi a neve a Co3-nak?

Figyelt kérdés
Nagyon nagyon megköszönném ha valaki válaszolna ezekre a kérdésekre.

2015. jan. 24. 18:54
 1/6 anonim ***** válasza:
33%
Meg fogsz bukni.
2015. jan. 24. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Hengerelőhereverem ***** válasza:

Leírom, de nem hiszem, hogy sokat fogsz érteni:


A kovalenkötés egy elsőrendű kötés, az első pár ami kovalenkötést alkot mindig szigma kötést alakít ki, a második atom ami csatlakozik a kötéshez már lehet pi(tehát a szigma és a pi kötés a kovalekötés egy fajtája).

Egy molekula poláris ha a kötésben résztvevő atomok EN(elektronegativitás)különbsége nagy, ilyenkor a nagy EN-ű atom jobban vonzza a kötésben résztvevő elektront, ezzel nő az elektron megtalálási valószínűsége az egyik atommag közelében és így a molekula polarizálódik. Akkor apoláris ha nincs benne töltésmegoszlás(tehát az elektron megtalálási valószínűsége kb azonos a 2 atommag közelében).


Delokalizált atom nincs, delokalizált kötés van, ami a fémes kötések jellegzetessége, ugye minden kötésben résztvevő EN.je kicsi(így kevésbé vonzza az elektronokat) és ez azzal jár, hogy az elektronok kollektíve tartoznak a kötésben résztvevő atomokhoz, nincs megszabott helye, ezért jó vezetők a fémek.

A lokalizált kötésről még nem hallottam, de gondolom a többi kötés az, mert ott az elektronok megszabott helye van.

CO3-karbonátion vagy szén-trioxid.

2015. jan. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Hengerelőhereverem ***** válasza:
a harmadik kötés ami csatlakozna a kötéshez*(nem második)
2015. jan. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 sadam87 ***** válasza:

Ahogy a második válaszoló írta, a szigma és a pí a kovalens kötések típusai. Mindegyiket egy elektronpár alkotja (na jó, vannak kivételek). A szigma kötések alkotják a molekula alapvázát. Ezek minden kovalens kötésben megvannak. Az elektronok a kötéstengely mentén helyezkednek el legnagyobb valószínűséggel, hengerszimmetrikusan. Egy kötésen belül csak egy szimga elektronpár lehet.

A pí kötések többszörös kötésekben alakulnak ki. kétszeres kötésben egy szigma és egy pí, háromszoros kötésben egy szigma és két pí elektronpárt találunk. A pí kötések energiája valamivel kisebb, mint az azonos kötésben levő pí kötésé. A pí kötés a kötés síkjára szimmetrikus, az elektronok a sík alatt vagy fölött vannak, a kötés síkjában az előfordulási valószínűségük nulla.

[link]

[link]


A 2. válaszoló már jól összefoglalta, mi okozza a kötések(!) polaritását. Csak annyit tennék hozzá, hogy az elektronegativitás elektronvonzó képességet jelent.

Ha a kötések a molekulában apolárisak, akkor maga a molekula is apoláris. Ugyanakkor ha a kötések polárisak, még nem jelenti azt, hogy a molekula is poláris. Erre jó példa a szén-dioxid, illetve a szén-tetraklorid. Mindkét molekula kötései polárisak, de ezek a molekulák apolárisak, mivel szimmetrikus szerkezetük miatt a poláris kötések töltésmegoszlásai kiegyenlítik egymást. Tehát ahhoz, hogy eldöntsük, egy molekula poláris-e, figyelembe kell venni a szerkezetét is.

Amit a 2. válaszoló a delokalizált kötésekről (delokalizált elektronokról) ír, alapvetően az is igaz, bár nem csak a fémekre jellemző a delokalizáció. Arra ugyanakkor felhívnám a 2. válaszoló figyelmét, hogy a karbonátionban (és az összetett ionok jó részében) a pí elektronok delokalizálódnak. Delokalizáció következhet be emellett például az aromás és a konjugált kettős kötéseket tartalmazó szerves vegyületekben.

A lokalizált kötés valóban a delokalizált ellentéte, tehát amikor egy elektronpár csak két atomhoz tartozik.

2015. jan. 25. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:

Bocsi, lemaradt, még pár link, ami hasznos lehet (bár akár a tankönyv is segíthet...):

[link]

[link]

2015. jan. 25. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Hengerelőhereverem ***** válasza:
Kösz a kieget, igazából csak néhány hete, talán egy hónapja foglalkozom tüzetesebben kémiával, de akkor eddig jól megértettem :)
2015. jan. 25. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!