Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az a fogalom, hogy...

Mit jelent az a fogalom, hogy "közvetítô közeg"?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kérlek titeket próbáljátok más szavakkal, esetleg példákkal magyarázni, hogy mi is valójában a közvetítô közeg, s hogyan lehet értelmezni.

Fizikát tanulok, és nem teljesen értem, hogy mit jelent ez.

Köszönöm a válaszokat!


2015. márc. 4. 15:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Az a térrész amin az adott erőhatás áthalad.
2015. márc. 4. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2xSü ***** válasza:
100%
Pl a hanghullámok terjedésénél a közvetítő közeg a levegő. A hanghullám nem más, mint rezgés. A hangforrás rezgése megrezegteti a vele érintkező levegő molekulákat, azok megrezegtetik a vele szomszédos molekulákat, és végül a dobhártyádat. Az, ami közvetítődik az a rezgés. Az a közeg, amiben ez a rezgés közvetítődik az a levegő. Ha nincs levegő, akkor hiába rezeg a hangforrás, a füled dobhártyájához az a mozgás nem jut el.
2015. márc. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Vree ***** válasza:

Az az anyag, amiben egy hullám terjed.


Egy hullám az nem egy önállóan közegtől függetlenül létező valami, hanem valamilyen anyagnak a rezgése, KELL neki az a közeg, hogy létezhessen.


Ahogy mondták, például a hang egy klasszikus példa. Űrben nincsenek hangok, ha nics levegő, ami közvetítse.


De pl. tengeri örvénynél a víz a közeg, és így tovább.


Sokáig azt gondolták, hogy a fény és az elektromágnesesség esetében is léteznie kell valamilyen közegnek, de ma már tudjuk, hogy ez nem így van.

2015. márc. 4. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, így már világos! :)
2015. márc. 4. 20:04
 5/5 anonim ***** válasza:

Egy picit érdemes pontosítani.

Kezdjük ott, hogy valahol keletkezik egy hatás, amelyet valahol másutt érzékelünk. A kérdés, hogy kerül az a hatás oda. Hát erre a válasz, hogy hatása válogatja. Ha a forrás hatása az, hogy a "szomszédjának" az állapotát megváltoztatja, majd ezt a változást a "szomszéd" továbbadja az ő szomszédjának, akkor a hatás egy idő után elér - mondjuk hozzám. Itt a hatás "terjedését" a "közvetítő közeg" segítette elő. Ilyen a hanghullám. Valahol hang keletkezik,ami nem más, mint a forrás szomszédságában lévő levegő részecskéinek meglökése. Az a lökés meghatározott szabályok szerint tovaterjed a levegőben, ezért az "közvetítő közeg". Ha viszont felkapcsolok egy villanyt (fény), akkor ott senki nem változtat meg semmiféle környezetet, így az nem is adhatja tovább. Ekkor a villanykörtéből (most ne vizsgáljuk hogyan) kilép egy foton és elszáguld a szemembe. Ha nincs közben semmi, akkor direkt és gyorsan, ha van közben valami, annak nekimehet, onnan másik foton indulhat, vagy emez "megpattan", szóval némi viszontagsággal (és kicsit később) ismét egy foton jut a szemembe. Ekkor a fényhatásnak nem "közvetítő közege" van, hanem "hordozója", ez a foton.

Tehát mindig arról van szó, hogy keletkezik egy hatás (egy új állapot). Ez a hatás vagy egy hordozó segítségével jut egy másik helyre, vagy a két hely között lévő közeg részecskéi adják sorra tovább hatást, míg az hozzám jut. Ez a "továbbadó" közeg a "közvetítő". A hatás fajtájától függ, hogy mi módon jut hozzám.

2015. márc. 5. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!