Az az égitest, amely megfelelő (a pályánmaradáshoz szükséges) keringési sebességgel kering egy fekete lyuk körül, az stabilan az körül fog keringeni, mint a Föld a Nap körül? Tehát egy stabil keringési pályán fog mozogni?
Magyon érdekes dolgokat írsz, csak most nem áll rendelkezésemre magyar billentyuzetbeállítás, és kevés az idom, de holnap este reagálok rá.
Sajnos még van pár fehér folt, de nagyon hálás vagyok a magyarázataidért, csak picit túlságosan bonyolultak a számomra.
A lényegre azért rákérdezek, de inkább egyszeruen, ha lehet.
"ha a test sebessége megfelel annak, ami a megközelítése során a kialakuló keringési pálya sugarához tartozik,"
Itt nem tud úgy változni az égitest sebessége, hogy a sebessége megfelelo legyen?
"ha a test sebessége megfelel annak, ami a megközelítése során a kialakuló keringési pálya sugarához tartozik, akkor pályán maradhat,"
Ha egy égitest egy nagyobb égitest vonzáskorzetébe kerul, akkor abban az esetben áll pályára, ha azzal a sebességgel halad, amely sebességgel való haladás szukséges a pályáraálláshoz.
Kérdés:
Az pedig, hogy ennek a sebességnek mekkorának kell lennie, pedig pusztán a két égitest kozotti távolságtól fugg?
" egy bizonyos sebességhez, egy bizonyos megközelítési távolság tartozik."
Úgy érted, hogy egy bizonyos sebességgel haladó égitesthez?
" ... itt nem tud úgy változni az égitest sebessége, hogy a sebessége megfelelo legyen?"
Az égitestek az égi mechanikai törvényeknek engedelmeskednek. Nincs semmi más erő, vagy bármi ami befogásra, vagy befogottságra, avagy keringésre késztetné őket. Egyszerűen van olyan eset, amikor a sebessége (nevezzük kiindulási feltételnek) megfelel annak, hogy tartós , avagy végleges keringéssé váljon, és persze van olyan is, amikor ezen feltételek nem teljesülnek. A megközelítés során a sebesség persze változhat, és változik is (mind az iránya, mind a nagysága), de végül is az "eredmény" minden esetben függ az eredeti sebességtől, és a mozgás irányától (értsd: kezdeti feltételektől).
" Kérdés: Az pedig, hogy ennek a sebességnek mekkorának kell lennie, pedig pusztán a két égitest kozotti távolságtól fugg? "
Így van.
" ... Úgy érted, hogy egy bizonyos sebességgel haladó égitesthez ..."
Lényegében igen. Azt fontosnak tartom definiálni, hogy sebesség alatt mit is értek. Tehát sebesség : az adott pillanatban a két testet összekötő egyenesre MERŐLEGES sebességkomponens. Belátható, hogy ez mindig kisebb a tényleges sebességnél, illetve bizonyos esetekben egyenlő lehet (ekkor van az adott pont a legközelebb a vizsgált égitestünkhöz, függetlenül attól, hogy keringésről, avagy csak megközelítésről beszélünk ...)
Hát ez tényleg elég bonyolult, ha ezt előre tudom, bele sem megyek, mert minél többet gondolkodok rajta, annál több kérdés merül fel bennem, nekem meg igazából mással kellene foglalkoznom.
De mindenesetre alaposan felkeltette az érdeklődésem a probléma.
Még két kérdésem lenne. (Remélem, már nem lesz több.)
1 - Az mellett, hogy az égitesnek megfelelő sebességgel kell haladnia a keringési pályára álláshoz, azért az égitest haladásának iránya is befolyásolja azt, hogy a pályáraállás megtörténik-e.
Jól gondolom?
2 - "Ha össze akarjuk foglalni, akkor el lehet mondani, hogy a két test tömegétől, a relatív sebességüktől , és távolságuktól függően minden beérkezési sebességhez tartozik egy "gyűrű"."
Ebből az következik végülis, hogy minden sebességhez tartozik egy gyűrű alakú keringési pálya, de a pályáraállás csak akkor történik meg, ha a két égitest (az emlegetett sebességű égitest és egy másik, nagyobb tömegű égitest) közötti távolság ehhez a gyűrű alakú keringési pályához tartozik?
"(magyarul nagyon nem mindegy hogy az eredeti mozgás meghosszabbítását nézve a két égitest mennyire közelítené meg egymást az elhaladás során, és hogy bonyolítsuk egy kicsit itt már a relatív sebesség különbség is számít)"
Ez a sebességen kívül az égitestek haladásának irányától is függ, nem?
Még valami.
"A keringés sebessége a távolságtól függ ami köztük van, de a tömegtől pl nem."
"Ha össze akarjuk foglalni, akkor el lehet mondani, hogy a két test tömegétől, a relatív sebességüktől , és távolságuktól függően minden beérkezési sebességhez tartozik egy "gyűrű"."
Az elsőben csak a két égitest közötti távolság hat a sebességre.
A második példában a sebességre már hat az előbbi mellett a két test tömege és a relatív sebesség is.
Ez ezért van így?
"A valóságban ennél picit bonyolultabb a helyzet. Ugyanis a két test folytonosan kölcsönhat. Ezért már a megközelítés során is változik, mind a sebessége, mind a befutott pályája. A sebessége a tömeg függvényében módosul, csakúgy mint a befutott pálya irányának változása is."
Igen, teljesen jól látod már a dolgokat. Ha szigorúan csak két testet vizsgálunk, azok minden további nélkül keringhetnek egymás körül, (vagy egyik a másik körül). Ilyenkor kizárólag a távolság és a keringési idő az amire figyelni kell. A többi paramétert akár figyelmen kívül hagyhatjuk (hiszen pl. a tömegtől nem függ a keringés semelyik paramétere sem). De mégegyszer mondom, ez csak a meglévő keringési rendszerre igaz, tehát egy eleve egymás körül keringő (mondjuk úgy: zárt) rendszert vizsgálva! Egy befogásnál más a helyzet. Azt ugye tudjuk hogy a megközelítéskor már hat egymásra a két test, és változik mind a sebesség nagysága, mind az iránya. Azt is tudjuk hogy van egy jól definiálható - jobb szót nem tudok rá - befogási gyűrű, ami az adott paraméterek alapján meghatározható. Könnyen beláthatjuk, hogy egy megközelítés során teljesen máshogy viselkedik egy kisebb tömeggel rendelkező test, mint mondjuk egy monstrum. Tehát ebben az esetben ugye már 4 paraméter van, amitől a befogás függ:
1. sebesség nagysága
2. Sebesség iránya
3. Tömeg (mindkét test tömege, ergo igazából ez 2 külön paraméternek is vehető*)
4. távolság
* hogy mégsem ötváltozós a dolog, az azért van, mert végeredményben itt a tömegek ARÁNYÁT kell figyelni, magyarul ha mindkét test vizsgált tömege duplája egy korábban megfigyelttel, nem fog más eredményt adni, ha a többi paraméter különben ugyanaz mint korábban, már ami a befogást illeti, pedig, mint beláttuk a két test tömege egymástól elkülönítve is máshogy hat az eseményekre.
És ami nagyon fontos még hogy a valóságban sosem csak két test van, hiszen még egy fényévekre lévő nagy tömeg is hatással lehet a rendszerre, még ha oly kicsit is. Végül is bizonyos esetekben ezeket a hatásokat akár elhanyagolhatjuk, de hosszú (értsd: évmilliárdos) időskálán, már egyáltalán nem biztos!
Az eredeti felvetésedben ezekhez képest (fekete lyuk körüli keringés) csak annyi a változás, hogy ugye a keringési sebesség nem lehet nagyobb a fény sebességénél. Tehát lesznek olyan határértékek, amik korlátok a vizsgált tartománynál. (pl. az eseményhorizontnál közelebb nem lehet a keringő test).
maci
A keringési idő micsoda?
Az az idő, amely alatt az égitest a másik körül körbehalad?
Ezen esetben ezt úgy gondoltad, - gondolom - ,hogy ezt a keringési pálya alakja, és nem a pályáraállás szempontjából kell figyelembe venni.
Ugye?
"Két meghatározott tömegű égitestnél létezik egy keringési sebességmaximum, aminél ha nagyobb a sebesség, nincs befogás. Könnyen belátható, hogy ez a sebesség mindkettő test tömegétől függ, és hogy a maximum a tömegek csökkenésével egyre kisebb és kisebb. Ez a sebességmaximum a gyűrű külső átmérőjének maximumát határozza meg. viszont létezik egy sebességminimum is, ami meg a gyűrű belső ívének átmérőjét határozza meg. Gyakorlatban ez a két sebesség a rendszerre vonatkoztatott első, illetve második kozmikus sebesség. (ugye az első kozmikus sebesség amikor a test már biztosan keringési pályán marad, a második amikor már biztosan nem marad keringési pályán)"
A keringési sebességmaximumnak nem annak kellene lennie, amitől ha nagyobb a sebesség, akkor már elszökik a test?
Vagyis az, amivel legföljebb haladhat a keringési pályán maradó test?
(A második kozmikus sebesség az az, ami már kirepíti a testet.)
"a két test tömegétől, a relatív sebességüktől , és távolságuktól függően minden beérkezési sebességhez tartozik egy "gyűrű". "
Ez a gyűrű nem egyenlő gyűrű alakú keringési pályával?
Mert ezek szerint ha kívülálló égitestek nem befolyásolnák a kisebbik égitestet, akkor egy kisebb égitest minden esetben a rá legnagyobb erővel ható nagyobb égitest körüli keringési pályára állna...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!