Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan, hogy 100 Hertz-es...

Van olyan, hogy 100 Hertz-es egyenáram? Ha igen, akkor miben különbözik a 100 Hz-es váltakozóáramtól?

Figyelt kérdés

2015. febr. 13. 03:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
72%

Az, hogy egy váltakozó áram 100 Hz-es azt jelenti, hogy egy másodperc alatt 100 periódust hajt végre. (szinuszosan)

Egyenáramnak nincs ilyen értelemben vett frekvenciája, hiszen csupán egy felé halad az áram.

(megnézheted egy oszcilloszkóppal)

2015. febr. 13. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
68%

Ha frekvenciája van, nem egyenára, hiszen állandóan változik az áram iránya és mértéke.

Ha egyenáram, Hz-ban meghatározni értelmetlen.

2015. febr. 13. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
82%

Igen, van. Pl az egyenirányított szinuszos 50Hz váltakozóáram az 100Hz-es egyenáram lesz(nem szinuszos)

Az egyen kicsit megtévesztő, mert nem azt jelenti, hogy egyenletes, hanem hogy egy irányba folyik csak, visszafele sosem.

Ilyen egyen áramforrás pl. az autó generátora, ami műszaki értelemben igazából dinamó, nem is generátor:)

2015. febr. 13. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
87%

Az egyenirányított szinuszos 50Hz váltakozóáram legfeljebb lüktető egyenáramnak nevezhető, semmiképpen nem váltóáramnak! Nem azért nevezik "egyennek", mert egyenletes!

Az autó generátora pedig azért nem dinamó, mert a dinamó kifejezetten az öngerjesztés elvén működik! Az autó generátora pedig a csúszógyűrűkön keresztül kap külső gerjesztést!

2015. febr. 13. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

4-es:

Igen, én is így értettem, lehet hogy hülyén fogalmaztam.

A dinamóról egy régivágású oktatófilm:) a dinamóról, és gerjesztőtekercséről

https://www.youtube.com/watch?v=I4wjw6Do4PU

2015. febr. 13. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
82%

Van egyenfeszültség (egyenáram)ami időben állandó nagyságú és irányú, változófeszültség (változó áram) ahol a nagysága változik de az iránya nem. És végül a váltakozó feszültség (áram) ahol sem a nagyság sem pedig az irány nem állandó.

Amiről te beszélsz az változó feszültség (változó áram).

Link:

[link]

2015. febr. 13. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
42%

A legfontosabb különbség: A dinamó egyenáramot állít elő, a generátor pedig váltót! Ezért van a gépkocsik generátorában -háromfázisú- diódás egyenirányítás! A kerékpár dinamó pl. nem dinamó!

A dinamóelv


Minden korábban mágnes hatás alá került vastestben valamekkora visszamaradó (remanens) mágneses tér van jelen. Ha ebben a gyenge mágneses térben egy vezetőt mozgatunk, és a vezetőben létrejövő áramot a vastest körüli tekercsbe visszavezetjük, növelni tudjuk a vastestben az erővonalak számát. A sűrűbb erővonalak között mozgatott vezetőben már több áram folyik, ami aztán ismét a vastest erővonalainak a számát növeli. Az öngerjesztés addig növekedhet, amíg a vastest mágnesesen telítetté nem válik; vagy addig, amíg a visszavezetett gerjesztőáramot nem korlátozzák valamilyen szabályzóval.

2015. febr. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
38%
Szaggatott egyenáramnak nevezik.
2015. febr. 13. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Egy 0 és +5 közt váltakozó tégla- vagy fűrészjel is egyenáram és mégis van frekvenciája.

Meg az említett simítatlan egyenirányított AC is az.

Csak az ilyen eseteknél nem szokták simán azt mondani, hogy X Hz-es egyenáram, hanem hozzáteszik, hogy minek a frekvenciájáról van szó.

Önmagában a "100 Hz-es egyenáram" kifejezés nagyon nem szabatos.

2015. febr. 13. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat tulajdonképpen megtudtam amit akartam. Tehát van és a következő nevekkel illetik: változó áram,lüktető egyenáram,szaggatott egyenáram.Amennyiben ezt pl. egy légmagos tekercsbe vezetem akkor pulzáló mágneses teret kapok.Talán a hangszórókba is ilyen változó áram megy.
2015. febr. 13. 11:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!