Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fénysebesség mégsem állandó?

A fénysebesség mégsem állandó?

Figyelt kérdés

2015. febr. 12. 10:41
 1/9 anonim ***** válasza:
71%
Persze, hogy nem állandó, függ attól, hogy miben halad a fény
2015. febr. 12. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%
Egy (homogén) közegben vagy vákuumban állandó, de vákuumban a leggyorsabb.
2015. febr. 12. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Ozmium42 ***** válasza:
100%
A fénysebesség állandó, minden közegben. A fény terjedési sebessége kisebb a vákuumbeli fénysebességnél, mert a közegen áthaladva nem egyenes úton halad, nagyobb utat tesz meg, de változatlan fénysebességgel.
2015. febr. 12. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
100%
Nem keverendő a fénysebesség, mint matematikai/fizikai állandó (ez a fény sebességének felel meg vákuumban), illetve a tényleges fénysebesség valamilyen anyagban, ez utóbbi mindig alacsonyabb.
2015. febr. 12. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Vree ***** válasza:

Többféle jelenséget lehetne ide citálni.


Az egyik, hogy (amint azt tudod) a fény elnyelődik; tükröződik, szóródik stb. más anyaggal találkozva. Az atom elnyeli a fotont, majd, kis fáziskéséssel, kibocsájt egy újat, valamilyen irányba. (Vagy ugyanazt? ki tudja.) Következésképpen a foton tényleges haladási sebessége változhat a szerint, hogy az anyag milyen késéssel bocsájtja ki újra, illetve hogy milyen irányban. De ez a foton TÉNYLEGES sebességét nem befolyásolja, az továbbra is c.


Másodsorban bár a fotonrészecskének nincs nyugalmi tömege, van egy belső energiájához (a hullámhosszához) kapcsolódó tömege, ami részt vesz a gravitációs folyamatokban, tehát a fény ugyanúgy elhajlik a tér-idő mentén. De ez megintcsak nem befolyásolja c "tényleges" értékét.


Harmadsorban, amint említettük, a fény nem változtatja a sebességét, de változtatja a hullámhosszát. Ezt tekintheted kvázi "valamiféle" sebességnek, ezt a rezgést, bár a sebesség szokásos definíciójától távol van.


De a fentiek egyike sem változtatja meg valójában/lényegében a c értékét; a fény, ha létezik valahol, csakis és egyedül ezzel tud a saját rendszerében tekintve haladni.

2015. febr. 12. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 2xSü ***** válasza:
84%

Csatlakozom az előttem szólókhoz. A fénysebesség nem azonos a fény sebességével.

A fény sebessége az, amit a fény megtesz, ami függ pl. attól, hogy milyen közegben halad. A fénysebesség meg az a fizikai konstans, ami a relativitáselméletben szerepel.


Történetesen a fény vákuumban valóban fénysebességgel halad. (Ezért is kapta ezt a nevet.) Viszont a relativitáselméletben, ha azt mondjuk nem vákuumra, hanem anyagi közegre alkalmazzuk, ahol a fény sebessége kisebb, attól még ugyanúgy a fénysebességet kell használni.


Amúgy miért nem lenne állandó? Lehet feltételezni, hogy nem az, ez jó hipotézis, csak akkor a múltban lévő folyamatok nem úgy zajlódnának le, ahogy látjuk őket. Szóval lehet ilyet feltételezni, ki kell számolni, hogy akkor hogy alakulnak a fizikai folyamatok mondjuk az Nagy Bumm óta, és meg kell nézni, hogy az így kiszámolt kép egyezik-e azzal, amit látunk.

2015. febr. 12. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Vree ***** válasza:

^bocsáss meg, de szerintem értelmetlen dolgokat beszélsz...


"Viszont a relativitáselméletben, ha azt mondjuk nem vákuumra, hanem anyagi közegre alkalmazzuk, ahol a fény sebessége kisebb"


-> áruld már el nekem, hogy az anyagi közeg és a relativitás hogyan függenek össze? :D

2015. febr. 12. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Helyesen: A fénysebességet a megfigyelő mozgásától függetlenül állandónak észleljük. Bármilyen furcsa, a fénysebesség is relatív, és éppen a relativitás, egészen pontosan az idődilatáció miatt fog ez állandónak mért fénysebességet eredményezni.


[link]

2015. febr. 12. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2xSü ***** válasza:

> áruld már el nekem, hogy az anyagi közeg és a relativitás hogyan függenek össze?


Arra akartam utalni – talán nem a legszerencsésebb, vagy legjobban kifejtett módon –, hogy ha pl. egy tengeralattjáró esetén akarod a hosszkontrakciót kiszámolni, akkor is a fénysebességgel – így egybeírva – kell számolni, ahol ennek a fénysebességnek semmi köze ahhoz, hogy az adott közegben történetesen a fény makroszinten értelmezett sebessége mekkora. Ahogy írtad is, a fotonok sebessége ebben az esetben sem lesz kisebb, ha jól megnézzük.


Illetve az is benne van a pakliban, hogy elvileg elképzelhető lenne egy olyan Univerzum, amiben a relativitáselméletben használt c konstans ugyanúgy meglenne, de amiben a fény vákuumban mért sebessége nem egyezik ezzel. Persze hogy ez milyen problémákhoz vezetne az adott fiktív univerzumban, az más kérdés.


A lényeg, hogy a fénysebesség egy konstans, állandó, ami nem függ szorosan össze a fénynek a makroszinten történő sebességével, így konkrétan azzal sem, hogy a relativitáselmélet képleteit vákuumban, levegőben, vagy éppen vízben mozgó objektumokra alkalmazod.

2015. febr. 12. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!