Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mi galaxisunkban létezhet...

A mi galaxisunkban létezhet még olyan bolygó, amin van civilizáció?

Figyelt kérdés

Tehát nem csak egysejtűek, hanem az emberhez hasonló civilizációk (nem kinézetre).


Vagy akár emberek is lehetnek?


Csak azért kérdezem, mert amit szondát kilőttünk, az már az Androméda galaxis felé megy, elhagyta a miénket.



2015. febr. 2. 16:00
1 2
 11/14 Vree ***** válasza:
80%

kérd.-nek: Jogos; nyilván a klausztrofóbiás civilizációkat is bele kellene/lehetne venni. :)


az előző forrásom megbízhatatlannak bizonyult, úgyhogy itt vannak a Wikipédiáról másolt számok is (amiket Sagan eredetileg használt).


R = 1 új csillag/év

fp = 0,2-0,5 (a csillagok fele vagy egyötöde rendelkezik bolygókkal)

ne = 1-5 (1-5 bolygó életre alkalmas bolygó naprendszerenként)

fl = 1 (100% - az élet rendkívül gyakori jelenség és mindenhol megjelenik, ha tud)

fi = 1 (100% - minden élet eljut intelligens szintre)

fc = 0,1-0,2 (10-20% )

L = 100 000 000 év (ennyi ideig marad fenn egy intelligens civilizáció)


Akkor most megpróbálom pontosítani némelyiket a mai ismereteink szerint.


ne = 1 vagy kisebb

a Föld, a Mars és a Vénusz esete is bizonyítja a mi Naprendszerünkben, hogy milyen nehét lakható bolygót találni.

tegyük fel, hogy az életnek egyetlen feltétele a FOLYÉKONY VÍZ.

bármilyen bolygó, ami a Vénusznál közelebb és a Marsnál messzebb van a Naphoz, vagy olyan hideg, hogy az összes víz jéggé fagy, vagy olyan forró, hogy az összes víz elpárolog.

második feltétel: ha a bolygó túl kicsi, mint a Mars, a vízpára nagy része elszökik az alacsony gravitáció miatt.

harmadik feltéte: ha a bolygónak nincs fémes magja vagy túl lassan forog, mint a Vénusz, akkor nem tudja megvédeni a felszínt a napszéltől.


és ugye itt még azt feltételeztük, hogy ha folyékony víz van, élet is van.


fl = ?

mivel az élet kialakulása nem ismert (és tudjuk, hogy ember számára lehetetlen volt eddig létrehozni), bármilyen egyéb előfeltétel tovább bonyolítja a kérdést. Tegyük fel mondjuk, hogy a bolygó élettartamának csak egy adott időszakában teljesülnek a feltételek, előtte/utána már nem. Ez szintén elszeletelné a számot megint.


fi, fc, és L -> igazság szerint sokkal egyszerűbb ezeket mind 1 számként kezelni.


Nem tudunk arról, hogy rajtunk kívül létezett volna civilizációra képes élőlény.

Ha átlagoljuk, hogy földtörténetileg hányezer évig létezett egy faj, lehet azt mondani, hogy mi emberek mondjuk a "felénél" vagyunk.


és akkor most itt kell egy nagy hasraütésszerű tippet csinálnunk, hogy eldöntsük, hogy mi fog történni: milyen szívós/tartós egy civilizáció?:

1. az intelligens fajok önpusztítóak/tönkreteszik a saját életterüket; de legalábbis nem életképesebbek hosszú távon, mint a más evolúciós stratégiák.

Előb utóbb valamilyen geológiai katasztrófa, felelőtlen nukleáris háború, vallásháború, fanatizmus terjedése, stb. betesz a modern civilizációnak.

Az is lehet, hogy egyszerűen nem vagyunk biológialag "eléggé" intelligensek: az emberiség nagy része képtelen a műveltségre és a civilizációt adott szintnél tovább fejleszteni.

Így vagy úgy, max. 10 000 éven belül vagy hamarabb elpusztulunk, mint minden más faj.


2. az intelligens civilizációk ellenállók, előbb-utóbb felfedezik a genetika, fizika, stb. titkait és képesek a vég nélküli fejlődésre. Nincs olyan fizikai, szociális, vagy biológiai korlát (lásd pl. relativitáselmélet és a fénynél gyorsabbi utazás...), ami valamikor gátat szabna ennek a haladásnak. (ide értve olyanokat, mint pl. az előteremthető energia és az entrópia gátja.) Ilyen körülmények között egy civilizáció akár az unverzum végéig is létezhet.

2015. febr. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
84%

Sőt, nem ártana kicsit pontosítani azt sem, hogy mit nevezünk intelligensnek, hol van az a határ, amelytől egy élőlény még nem és már igen, nevezhető intelligensnek. Ez is szempont kérdése, és ugye az ember alapvetően önmagából indul ki. Egy ponty számára nyilván egy kutya vagy egy delfin már szinte szuperértelemmel rendelkezik, míg egy intelligencia szempontjából magasan fejlett lényhez képest az ember tart jelenleg olyan szinten, mint amilyen intelligenciaszinten áll egy denevér vagy egy oposszum hozzánk képest. Lehet, hogy fel sem tűnne nekik az emberi értelem, mert az ő bolygójukon már olyan idős az élet, hogy az ottani állatfajok mind hasonló értelmi szinten állnak, mint a mi bolygónkon az ember. Pl. nem elképzelhetetlen, hogy az ottani oroszlánok, farkasok, delfinek, majmok, elefántok (vagy legalábbis ezen földi állatok ottani megfelelői) már képesek a beszédre, kunyhókat építenek, pénzzel fizetnek, és termelik maguknak öntözéssel a kaját. Viszont az ottani uralkodó faj szempontjából ezek a dolgok már nem minősülnek igazán intelligensnek nevezhető kategóriaként, hiszen az ő bolygójukon már sok-sok állatfaj képes kisebb-nagyobb mértékben befolyásolni a környezetét, nem csak alkalmazkodni hozzá. Mint ahogyan mi sem tekintjük intelligensnek a fészeképítő madarakat, a barlangvár-építő borzot, de még a termeszeket sem, pedig azoknak nem csak egy több tíz-, vagy akár több százezer tagot számláló kolóniának helyet adó vártornyot építenek sárból, de még a megfelelő szellőzést, páratartalom- és és hőmérséklet-szabályozást is megoldják az építkezés során.


Szóval az intelligencia szintje is relatív, mint szinte minden más az életben.

2015. febr. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
62%
Az Androméda-galaxist többmilliárd év múlva éri el a szonda, ha eléri, egyelőre a Naprendszer határán van. Emberek nem valószínű, könnyen lehet, hogy teljesen más irányba indult meg ott az élet.
2015. febr. 3. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Szirty ***** válasza:

"És honnan tudják, hogy az a szonda nem semmisült meg? pl ütközik egy meteorral."


A mai napig kommunikjálnak a Voyager szondák a Deep Space Network-ön keresztül.

A Voyager 1-ben hamarosan kimerül az RTG energiaforrás és végleg elhallgat. De még küld adatokat néhány száz byte/sec sebességgel. (azt hiszem kozmikus sugárzással kapcsolatos mérési adatokat).

2015. febr. 3. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!