Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor forrásba kerül a víz, a...

Mikor forrásba kerül a víz, a levegőbuborékok mitől, hogyan keletkeznek az edény alján, s legfőképp milyen gáz van bennük? Csak, mert hatalmas buborékok is tudnak képződni, ám a forró víz szintje a buborékok méretével arányosan nem csökken.

Figyelt kérdés
2015. jan. 31. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
83%
Gőz halmazállapotú víz a buborék.
2015. jan. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nos, teljesen gáznak, s nem pedig gőznek látszik...eleve, a forráspont elérése előtt az edény alján kis gázbuborékok keletkeznek, s a fokozódó hőmérséklet hatására megnőnek, majd a felszínre lebegnek... Ha tovább nő a hőmérséklet, egyre nagyobb buborékok keletkeznek, s már nem fellebegnek, hanem felbugyognak...
2015. jan. 31. 14:39
 3/7 anonim ***** válasza:
68%
Majd ha fizika órán ott jártok,árgus szemekkel figyelj. Mert akármit is írnak,úgysem hiszed el.Majd akkor ott meg érted,azt meg csak ki tudod várni.
2015. jan. 31. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Silber ***** válasza:
100%

Attól hogy valami gáznemű, még nem feltétlenül lesz levegő. A víztömeg alján keletkező gáznemű anyag vízgőz, amely a melegítés hatására képződik akkor, mikor a hőmérséklete eléri a forráspontot. Ha egy üvegcsőben ún. száraz vízgőz áramik, akkor sem látsz mást, mintha levegő áramlana benne.

A buborékok mérete (vagy a filmréteg kialakulása) pedig a hőátadás intenzitásától függ.

[link]

[link]

2015. jan. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Azért nem csökken a forró víz szintje a buborékok méretével arányosan, mert ugyanannyi víznek a térfogata gőz formában jóval nagyobb, mint folyékony állapotban.
2015. jan. 31. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"Nos, teljesen gáznak, s nem pedig gőznek látszik..."


Mi látszik gőznek? Az edény felett arra a füstszerű jelenségre gondolsz, amikor vizet melegítesz/forralsz? Az gyakorlatilag már nem gőz, hanem az edény feletti hűvösebb légrétegben a gőzből kicsapódott pára, vagyis apró vízcseppecskék. Ha az edény felett is 100 fokos levegő lenne, akkor nem tudna kicsapódni a gőz, és olyannak látszana, mint nyáron a nagy melegben az aszfalt felett "remegő levegő", a fénytörés mássága miatt. Ezt leszámítva egyáltalán nem látnád.


"eleve, a forráspont elérése előtt az edény alján kis gázbuborékok keletkeznek, s a fokozódó hőmérséklet hatására megnőnek, majd a felszínre lebegnek.."


Mert az edény alját melegíted, és ami hőt az edény aljában lévő víz felvesz, azt időbe telik neki átadni az edényben lévő víz felsőbb rétegei számára. Így amikor az edény alján már 100 fok körüli a hőmérséklet, addig az edény tetején még csak 90-95 fokos a víz. Így az edény alján keletkező gőzbuborék mire felér, addigra leadja energiáját, ettől kihűl, és mire a felszínre ér, összemegy, sőt, ha elég magas az edény, akkor "el is tűnik".


"Ha tovább nő a hőmérséklet, egyre nagyobb buborékok keletkeznek, s már nem fellebegnek, hanem felbugyognak..."


Magasabb hőmérséklet (több energia) hatására több vízmolekula tud gáz (gőz) halmazállapotúvá válni, így a buborékok mérete is megnő. A nagyobb buborékokra pedig nagyobb felhajtóerő is hat, tehát nagyobb sebességgel is fognak felfelé áramlani, ettől válik a fellibegés felbugyogássá a hőmérséklet növelésével.

2015. febr. 1. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat!
2015. febr. 2. 10:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!