A CERN -ben való kutatásoknak lehet-e valami kézzelfogható nem elméleti haszna?
Igen. Azért csinálják.
Gondoltad, hogy majd beleölik az Atyaúristen összes pénzét egy jópofa karácsonyfadíszbe, legyen mivel eltölteni az időt a szemüveges okosoknak?
Nem hallottad még a mesét a pasasról, aki addig értetlenkedett, hogy minek próbálják egyesek meghasítani az atomot, amíg a fejére nem pottyant egy bomba... :D
(meg lett atomerőmű és atomerejű tengeralattjáró/rakéta/stb. is, mielőtt valaki arra jutna, hogy a tudomány gonosz)
Most mondok egy nagyon sci-fi példát (biztos lehetne ennél jobbat is kitalálni, de nem vagyok hozzáértő): egy megbízható antianyagforrás úgy x1000 jobb energiaforrás lenne, mint egy atomreaktor, és töredékhelyen elférne.
A World Wide Web eléggé gyakorlati eredmény. Ezt is a CERN-ben találták ki 1989 körül.
Az a helyzet, hogy szinte minden olyan dolog, amitől az életünk ma kényelmesebb, mint mondjuk 100 éve, olyan elméleti kutatások közvetett eredménye, amire eredeti formájában sokan ugyanezt a kérdést tették fel.
Az első repülőgépekről még a kor tudósai (persze akkor is voltak élesebben jövőbe látó kivételek) is azt mondták, úri hóbort, aminek sosem lesz gyakorlati haszna.
Az első célorientált repülőgép felhasználás (posta és katonai felderítés) 30-40 évvel a Wright fivérek felszállása után jött. Pedig ott "csak" a megbízhatóságot, hatótávot kellett némiképp növelni és közvetlenül felhasználható volt.
Itt meg a felhasználások többlépcsős közvetett módon fognak előállni (sőt, teszik már most is).
Mire a hétköznapi életben, átlagembernek felfoghatóan haszna lesz, már fingja sem lesz a népnek, hogy az eredmény innen ered.
"Mire a hétköznapi életben, átlagembernek felfoghatóan haszna lesz, már fingja sem lesz a népnek, hogy az eredmény innen ered."
És pontosan ezért született a kérdező kommentje. Elképesztő a tudatlanság az átlagember részéről a tudomány felé.
G.
"Még konkrétumot nem írt senki!"
Mert ha ennyiből nem érted, nem lesz olyan konkrétum sem, amiből megérted.
Az első lézert színtiszta kíváncsiságból csinálták meg, a leghalványabb fogalmuk sem volt, hogy valamikor jó lesz-e valamire. Akkor ők is hülyék voltak és kidobták a pénzt az ablakon, ugye?
Az első mikroszkópokat társasági mulatságnak használták, ma a biológia és az orvostudomány sincs meg nélkülük.
Az első elektromos kísérletek is úri szórakozást szolgáltak, ma mi a szent xar működne nélküle?
A mai világban éppen az az egyik probléma, hogy a kutatások nagyon nagy százaléka kifejezett céllal, a várható profit figyelembe vételével folyik és viszonylag kevés az olyan útkereső kutatás, ami jelenleg színtisztán a tudásról szól és majd csak később, közvetetten fog nagy tudományos, technológiai előnyöket produkálni.
A CERN éppen ilyen, olyan tudást keres, amit talán csak több száz év múlva fogunk tudni hasznosítani. De ez sem biztos, lehet, hogy az ottani kutatások már egy-két év múlva tudományos forradalmat fognak eredményezni.
Benne rejlik a jövő. A gravitáció uralása, a csillagközi közlekedés lehetősége, az olcsó fúziós energia lehetősége, anyagtechnológiai előrelépések.....végtelen sok lehetőség. Lehet, hogy innen származó felfedezések fogják megmenteni ezt a sárgolyót a kihalástól.
Persze olyan lehetőségek, amelyek semmiféle jelentőséggel nem bírnak ma a kertben 20 éve répát kapálgató Mári néninek. Őt állatira nem fogja érdekelni, mit csinálnak mondjuk a marsi telepesek, ha lesznek. Csak hogy ő ezzel az érdektelenséggel a jövőben már a kisebbség.
A gondolkodásmódod a középkori géprombolókra meg könyvégetőkre emlékeztet.
És állatira remélem, hogy ez TÉNYLEG csak a kisebbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!