Fontos! Mi az a rugoallando a fizikaban?
Itt is nézd meg, van más hasznos is benne.
Ez egy másik leírás: [link] . Ennek a 11. oldalán van a téma.
"1 méteres hosszváltozáshoz 10 N erő szükséges" Annak ellenére, hogy troll314csa válasza pontos, van benne valami olyan árnyalat, mintha a rugó összenyomásának *folyamatát* kötnénk az erőhöz. Csak a biztonság kedvéért emelem ki, hogy a rugónál két álló helyzetet hasonlítunk össze, mindkettőben megállapítva a helyzet fenntartásához a rugóra kifejtendő erő nagyságát. Lehet, hogy az első állapotban nem is kell erő, mert az a terheletlen helyzet, ilyenkor az erő 0-ként vehető be a számításba.
Ha a rugónak a két stabilizálódott helyzetben mért hossza közötti különbség 1 méter, és a két állapotban a rugóra gyakorolt nyomó/húzóerő különbsége 10 newton, akkor a rugóállandó 10. Ha a rugóra gyakorolt erőt 2 newtonnal növeljük, akkor ennek következményeként 2/10=0,2 méter lesz a hossz eltérése a kezdeti hosszhoz viszonyítva. ΔF=D·Δl, ebből Δl=F/D. Ha azt látjuk, hogy a rugó hossz 3 cm-rel változott a növekvő rugóerő irányába, akkor az erő ehhez D·Δl, 10·0,03=0,3 N-nal nőtt.
Ha azt látjuk egy ismeretlen rugónál, hogy a hosszát megváltoztatjuk 4 cm-rel a csökkenő rugóerő irányába (csökkentjük az összenyomását vagy a meghúzását), és ezzel együtt a rugóra kifejtendő erő 200 N-nal csökkent, akkor annak a rugónak a rugóállandója D=ΔF/Δl =200/0,04 =5000 N/m. Ahogy látod, a hosszt mindig méterben kell számolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!