Fontos! A fizikában a szökési sebesség számításánál hogyan tesszük egyenlővé a mozgási energiát és a gravitációs erőtörvényt mikor az egyik Jouleban van a másik meg Newtonban?
> „A fizikában a szökési sebesség számításánál hogyan tesszük egyenlővé a mozgási energiát és a gravitációs erőtörvényt mikor az egyik Jouleban van a másik meg Newtonban?”
Sehogy. Az energiamegmaradás törvényét írjuk fel a végtelen távoli pont és a (bolygó) felszínének egy pontja között.
> „keringési időt hogyan számolunk?”
Az az az idő, ami ahhoz kell, hogy valami egyszer körbemenjen valami körül. Hogy hogyan számoljuk az természetesen attól függ, hogy mi van adva, mennyire akarunk pontosak lenni, meg ilyenek.
> „Az mit jelet hogy a Föld ugyanazon pontja fölött maradni?”
Egy test akkor marad a Föld ugyanazon pontja felett, ha a Föld középpontját a test középpontjával összekötő félegyenes mindig ugyanabban a pontban metszi a Föld felszínét.
Szökési sebességhez az kell, hogy a test összes mechanikai energiája nullánál nagyobb legyen. Tehát: mv^2/2-mMG/r>0. Ebből kifejezhető v.
Körpályán való keringéshez az kell, hogy a gravitációs erő és a centrifugális erő egyensúlyban legyen: mMG/r^2 = mv^2/r. Ha ebből időt akarunk számolni, fel kell még használni az út-idő összefüggést: 2r*Pi = vT.
Ha azt akarjuk, hogy a test a Földnek mindig ugyanazon pontja fölött maradjon, ahhoz az kel, hogy 24 óra alatt kerülje meg a Földet, tehát az előző T-be 24*3600-at kell írni, így kiszámolható r, vagyis az a magasság, amelyben ez megvalósítható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!