Fizikában hogyan kell kötélerőt számolni?
Alsó testre 3 erő hat:
Nehézségi erő, felhajtóerő, kötélerő.
Ebből a nehézségi hat lefelé, a másik kettő fölfelé.
Ha nyugalomban van, akkor
Fg - Ff - Fk = 0
Vagyis
Fg = Ff + Fk kell teljesüljön.
A felső testre egy lefelé ható ugyancsak Fk nagyságú erő fog hatni, mert a kötél is nyugalomban van.
Ezért a felső test esetén:
A felsőre pedig
Fg' + Fk = Ff'
Meg kell szokni, hogy a legegyszerűbb elemi feladatoktól eltekintve sem a matematikában, sem a fizikában a számítás lényege nem az, hogy A-ból és B-ből kiszámoljuk C-t, majd ehhez D-t hozzávéve kiszámoljuk E-t, stb. Vagyis nem lineráisan haladunk előre, hanem vannak mennyiségi összefüggések az erők és gyorsulások között, amelyeket egyenletek formájában írunk le, és ezeket az egyenleteket oldjuk meg, hogy az ismeretlen mennyiségeket kiszámíthassuk.
A kötélerő kiszámítása tipikusan ilyen. Newton II. törvénye értelmében az adott rendszer minden mozgó egységére és annak minden szabadsági fokára (pl. irányra) felírjuk az F=m*a egyenletet, amihez először számba vesszük, hogy milyen erők hatnak a testre, majd ezt egyenlővé tesszük az adott iránybeli gyorsulás szorozva tömeggel. Az erők megállapításánál használjuk még azt is, hogy nyugalomban lévő testekre ható erők szükségképpen ki kell, hogy egyenlítsék egymást, valamint a III. törvényt az ellenerőkről.
A végén kapunk egy egyenletrendszert, amelyben a kötélerő mint az egyik ismeretlen fog szerepelni. Ezt meg kell oldani, és megvan a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!