Gravitációrol lenne kérdésem!?
Ilyenkor a két csillag a közös tömegközéppontjuk körül kering, ami valahol a két csillag között helyezkedik el.
A bolygó is ugyanúgy e kerül a pont körül keringene egy ilyen rendszerben, de az attól is függ, hogy hol helyezkedik el.
Nem tudom, hogy a gyakorlatban lehetséges-e, hogy a bolygó bekerüljön a két csillag közé.
Az utolsó és az első leírták a tutit, ilyen nem lehetséges: - A két csillag igenis HATNI FOG EGYMÁSRA, egymás körül keringenek.
- Bolygó nem alakulhat ki pontosan a kettő között, mert az a csillagképződés mellékterméke.
- A közös tömegközéppont körül fog keringeni (a Föld is egy olyan ellipszis körül kering, aminek az EGYIK gyújtópontjában a Nap van, ennek a bolygónak MINDKÉT gyújtópontjában lenne egy csillag)
Ha a kettő közé helyezel pontosan egy bolygót, az nem kering, hanem egy helyben marad. :)
Ahhoz, hogy pályára állhassoon, már valamilyen nem teljesen a bolygó felé mutató irányban haladnia kell.
Ha simán átküldeszegy bolygót PONTOSAN két egyforma között, akkor megintcsak nem áll pályára, hanem elmegy közöttük. :) (A két gravitáció egyenlően hat rá ellentétes irányban, következésképpen egyik irányba sem térül el, hanem szépen folytatja az útját.)
Ez nem azt jelenti, hogy 2 csillagos rendszerek ne rendelkezhetnének bolygókkal, akár olyanokkal, amik komplex pályán keringenek (itt van a szomszédunk, az Alfa Centauri, ami olyan bőkező, hogy rögtön HÁROM csillaggal is szolgál), de minél több csillaghoz kell igazodni, annál több anyagot "kiköp" magából a rendszer, mert annál kevesebb/bonyolultabb lehetséges stabil pálya létezik.
Elvileg sokféle stabil pályabeállás létezik, ezt figyeld például:
(Java + Run-t tartsd lenyomva)
Itt azt mutatja be, hogy három egyforma test például hogyan állhat be egy 8-as pályára.
Ill. ezt figyeld:
(forrás: [link] ->itt részletesebben is írnak a témáról)
Itt fent láthatod azt, hogy hogy képzelj el egy 2 csillagos rendszert: kb. mint egy golfpályát, ahol 2 lyuk van egymás mellett, vagy egy kádat 2 lefolyóval. Amikor golyókat küldesz a "lyukba", azok (ha nem egyenes szögben érkeznek) akkor körbe-körbe spirál pályán fognak belegurulni. Lényegében mi is egy ilyen pályán gurulunk a Napba.
Egyszerre két ilyen lyuk körül pályára állni pont olyan nehéz, mint ha azt akarnád elérni, hogy a golflabda "megperdüljön" mint a két lyuk körül, mielőtt az egyikbe belegurul. Nem lehetetlen, de sokkal valószínűbb, hogy amelyik lyukhoz kicsit közelebb van, abba fog belegurulni ehelyett.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!