Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény miért elektromágneses...

MultiLevElTarget kérdése:

A fény miért elektromágneses sugárzás?

Figyelt kérdés
Nem téríti el, sem az elektromos, sem a mágneses tér. Mi utal mégis arra, hogy elektromágneses hullám?

#fény #elektromágneses sugárzás #elekrtomágneses hullám
2015. jan. 19. 15:19
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Ezt a kérdést már egyszer én is föltettem :D


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

2015. jan. 19. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:

Nem azért hívják annak hanem mert az elektromágneses jelenséget közvetítő "közeg"a fény.


Elektromos és mágneses tere egy vezetéknek lehet,a fénynek nincs ilyenje mivel a vezető miközben ezeket a jelenségeket produkálja fotonokat emittál ,a fotonok meg egy az egyben leközvetítik x km re ezt a jelalakot és mikor egy vevőbe csapódik akkor a vevő oldalán a vezetőben pontosan ugyan az az elektromágneses jelenség épül fel . Ezért a fény az elektromágneses hullámok közvetítője. Töltés és tömeg nélküli részecske maximum a gravitáció tudja eltéríteni de mágnes nem.

2015. jan. 19. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Üdv!


"az elektromágneses hullámok közvetítője"

Vagyis a megnevezés (elektromágneses hullám) abszolút helytelen, mégis ezt tanítják. Ez csúnyán félre viheti a tanulókat.


"Töltés és tömeg nélküli részecske"

Részecske tömeg nélkül? Érdekes!


"a gravitáció tudja eltéríteni"

Aminek nincs tömege, azt hogyan tudja eltéríteni a gravitáció? Tudtommal a gravitáció csak a tömegekre hat, vagy nem?


Tehát a fény, csak egy jelközvetítő, egy transzporter, amiről nem tudjuk, hogy micsoda???

2015. jan. 19. 20:25
 4/20 anonim ***** válasza:

Biztos van olyan elektromágneses jelenség, amit nem közvetít a fény. Pl vegyük a tér egy olyan részét, mely teljesen zárt, nem halad át rajta a foton, akármilyen is a hullámhossza.

Ekkor ebben a zárt térrészben (dobozban) biztos, hogy továbbra is működni fognak az elektromágneses jelenségek. Azaz nincs szükség fotonra, hogy bármit is közvetítsen. Továbbra is mágnes marad a mágnes, továbbra is áram marad az áram, az elektronok továbbra is lehet áramot generálni, minden elektromágneses dolog működni fog, még akkor is, ha a dobozban 1db foton sem lesz.


Idézet a wikipédiából:


[link]


"Mindezeken felül, a fény- és rádióhullámok nem mások, mint az elektrománeses mező megháborításának mozgása, amit elektromágneses hullámoknak hívunk. Tehát minden optikai, vagy rádió-frekvenciás jelenség ténylegesen elektromágneses természetű."


Itt pedig pont hogy nem közvetítő közegnek írja, hanem a fényt azonosítja az elektromágneses hullámmal.

2015. jan. 19. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

Az elektromos és a mágneses komponensei a hullámtermészeténél fogva a nulla körül oszcillálnak, nincs állandó töltése, sem mágneses momentuma (mert a hullám miatt saját magát kiegyenlíti), ezért nem téríti el sem a mágneses sem az elektromos tér.

Megfelelő műszerekkel azonban detektálható az elektromos és a mágneses komponense.


+1 ha fogunk egy nagyenergiájú elektromágneses sugárzást, és azt megfelelő mértékben gyengítjük (csökken a hullámhossza), akkor látható fényt kaphatunk.

2015. jan. 19. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Üdv!


"Megfelelő műszerekkel azonban detektálható az elektromos és a mágneses komponense."


Milyen műszerrel?


"+1 ha fogunk egy nagyenergiájú elektromágneses sugárzást, és azt megfelelő mértékben gyengítjük (csökken a hullámhossza), akkor látható fényt kaphatunk."


Ha felerősítenénk egy rádió-hullámot, akkor elkezdene világítani? A rádióhullámok is fotonokból állnak?

2015. jan. 20. 12:15
 7/20 anonim ***** válasza:

"Nem azért hívják annak hanem mert az elektromágneses jelenséget közvetítő "közeg"a fény."


Valaki azt mondja, hogy csak közvetítő közeg, valaki pedig azt, hogy a fény maga az elektromágneses sugárzás. Mintha mind az elektromosságért, mind a mágneses tulajdonságokért a fény lenne a felelős.


Nos szerint pedig egyik sem. A fény sem közvetítő közeg, sem pedig elektromágneses dolog. Semmi köze hozzájuk, csak az embereknek fogalmuk sincs a dolgokról, az egyik ezt állítja, a másik azt, a harmadik meg azt, hogy lehet egyik állítás sem fedi a valóságot. Ez van. Szerintem erre addig nem fogsz konkrét érthető választ, amíg az emberiség rá nem jön a dolgokra.

2015. jan. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

A rádióhullám is fény. Miért talán azt látod a wikipédián ahol ezt a hullámot ábrázolják hogy a rádió vagy röntgen felé a fény hullám megszakad? Ami a nem látható "fényhullámok" at illeti nos azok csak azért nem fényhullámok hanem rádió meg mikro meg UV meg röntgen meg kozmikus mert nem látható ezért hülyeség lenne fénynek nevezni.


Arra azért én is kíváncsi lennék mi az a műszer ami kimutatja a fényhullám mágneses -elektromos komponenseit.(fotonról van szó még mindig)


Csak nehogy véletlenül az a műszer fémből legyen és azt mutassa ki ahogy a fény elektromágneses hullámot indukál benne a saját fény frekvenciáján (gyengébbek kedvéért ezt hívják rádió vevőnek).


Ahogy a rádiózás nál is a fény két fém antenna közt csak közvetíti a fém antennában az elektronok ingerlésével felépülő mágneses és elektromos teret az antenna körül.Na de ez a tér csak pár méterig tart ,kétlem hogy 1km re az antennától még lehetne mérni mágneses teret ahogy elektromosat sem. Bármi amit mérsz az csak egy fém rúd közelében lehetséges amit megvilágít az adó antenna.



Kérdezted hogy a fotont miért téríti el a gravitáció ha nincs tömege. A gyors válasz hogy a gravitáció mindent eltérít ami létezik.


A fénynek nyugalmi tömege nincs ,ha mozog akkor már van de ezt így úgysem fogod megérteni inkább az analógiáját mondom el.

A fénynek attól van "tömege" hogy baromi gyorsan halad és közben létezik mert hát láthatod hogy létezik :)


Van az a fizikai kisérlet amikor egy pimpong labdát felgyorsítanak vákumcsőben úgy hogy egy 3mm es üveg ablakot betör ,na a foton is valami ilyen csak a sebesség számít ,kísérletekben ahol megállítottak egy fotont az el is tűnt a műszerek szeme elöl ,majd mikor felolvasztották és elindult újra látható volt.

2015. jan. 20. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Vree ***** válasza:

"A fény miért elektromágneses sugárzás?"


Azért, mert két kiegészítő értékű összetevőből áll, amely kettő egy mágneses mezőhullám szinkronban egy elektromos mezőhullámmal.


Így szokás például szemléltetni (a kék a mágneses, a fekete az elektromos mezőt jelképező):

[link]


(Az elektromágneses mező ugye mindenhol jelen van a világban éppúgy, mint a gravitációs mező.

Az "elektromos töltés" azt jelenti, hogy valamilyen erő hat a részecskére, ha elektromágnesesmezőbe helyezzük (hasonlóan ahhoz, mint ahogy egy erő hat egy tömeggel bíró részecskére, ha gravitációs mezőbe helyezzük).

A kritikus eltérés a kettő között az, hogy az e.m. vonzani is taszítani is tud (poz/neg/, a grav. csak vonzani.)


"Aminek nincs tömege, azt hogyan tudja eltéríteni a gravitáció? Tudtommal a gravitáció csak a tömegekre hat, vagy nem?"


Egyes részecskéknek van nyugalmi tömege, másoknak nincs. Amikor viszont energiát szállítanak, akkor mindegyiknek van, mert energia = tömeg.

(egyszerűbb, ha fejben elkülöníted két kategóriára: egy nyugalmi tömeg, a részecske "saját" tömege, és egy tömegnövekedés, ami az energiával együtt jár.)

A fény a frekvenciája alapján rendelkezik energiával:

E = h * f

f a fény frekvenciája, h a Planck-állandó.


Relativitáselméleti szempontból ez úgy írható le, hogy a tér szerkezete nem három egyenes által meghatározott, mindenhol arányosan növekedő, hanem a lokális tömegekkel arányosan eldeformálódott valami.

Tehát a fény, bár egyenesen szeretne haladni, sem egy tökéletes egyenes mentén halad, hanem a tér által meghatározott girbegurba vonalon, aminek a neve geodetikus. Persze a tér alakja itt a tömegtől függ, a két megközelítés lényegileg ugyanaz.


#7es: válasz létezik, az hogy a GYIK-en A mást mond, mint B, az csak azt mutatja, hogy a GYIKen nem tudnak eleget, különbözik attól, hogy lenne-e válasz.


---

Szerintem fontos megkülönböztetni az alábbiakat:

fény: hullám az elektromágneses mezőben.

elektromos áram: az elektromos töltésű elektronok (esetleg ionok) áramlása.

mágnes: Olyan tárgy, amelyben az atomokban lévő elektronok spinje módosult.


Tehát a fény nem tartalmaz elektronokat; az elektronok csak olyanok, mint a gravitáció számára a tömeggel bíró testek. A fény olyan, mint a (még csak hipotetikusan feltételezett) gravitációs hullámok, magában a mezőben keletkező rezgések.


"Mi utal mégis arra, hogy elektromágneses hullám?"

Faraday-hatás, Maxwell, Heinrich Hertz féle kísérlet...ilyenek

2015. jan. 21. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de még mindíg nem értem, hogy miért nem részletezik ezeket a (néha ellentmondásos) gondolatmeneteket sem iskolákban, sem pl wikipédián, vagy egyéb tudományod fórimokon. A következtetésem az, hogy a fény az, amit szeretnénk, hogy egy-vagy több elméletet igazolni, vagy cáfolni tudjunk.


A bemutatott ábrával csal az a bajom, hogy egyszerre mutatja a mágneses és elektromos mezőket. Amikor pumpálom az erősítővel az elektronokaz az antennába és azok mozognak, akkor van minimumon az elektromos és maximumon a mágneset tér erőssége. Amikor az erősítő már nem bír többet, akkor megáll az elektron-folyam és maximumon lesz az elektromos tér, a mágneses tér összeomlása után. Szóval szerintem az egyiknek szinusznak, a másiknak koszinusznak kellene lennie, nem???

2015. jan. 21. 11:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!