SOS. A kálcium miért okoz izomingerlékenységet? (Biológia)
A könyv ezt írja szóra pontosan: "A testfolyadékok Ca2+(vagyis kálcium-ion)-jának alacsony szintje az ideg-izom ingerlékenység fokozódását eredményezi,hiszen az ion ingerküszöbemelő hatása kiesik"---> Nos, akkor ez hogy is van?Emeli az ingerküszöböt?
Tudásom szerint: ingerküszöb emelkedése/növekedése gátló szinapszisnál van: mert ugye például megnyílnak a K+és Cl- csat.-ák, és a CL- ionok befelé áramlanak, ami még inkább növeli a polaritást, szóval még "mínuszabb" lesz a sejt.--->az ingerküszöb nő(mert mondjuk az ing.küszöb -55mV,idegsejteknél)
DE!, ha a Ca2+ ionok áramlanak be, az depolarizálja a sejtet, mert, pozitív töltésű(+), és akkor növeli a mV-ot, és elvileg csökkennie kellene az ingerküszöbnek, hisz a potenciál közelebb lesz pl. a -55 mV-hoz-->ergo csökk. az ing.küszöb.
Most akkor hogy van ez?
Ismerem az izomösszehúzódás biokémiáját is, csak nem tudom hol a hiba, lehet nem tudom összeegyeztetni ezeket, vagy a könyv fogalmaz szarul, vagy bennem van hiba, nem jól értelmezek. ELőre is köszi ha segítesz. :)
itt van egy kép: az utolsó az, gátló/serkenő szinapszis, hiper-hipopolarizáció , anionok beáramlása növeli a küszöböt.-->hiperpolarizáció
A kalciumionoknak számos hatásuk van, többek között csökkentik az idegsejtek nátriumcsatornának az érzékenységét, ingerküszöbét. Ha az extracelluláris kalciumion koncentráció lecsökken, a nátriumcsatornák kisebb inger hatására is kinyílnak (súlyos hipokalcémia esetén akár spontán is) ami akciós potenciál kialakulásához vezet. Ha ez mozgató idegsejtekben történik, akkor a folyamatosan képződő akciós potenciálok hatására tetániás görcs alakul ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!