Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ausztráliában miért fordítva...

Ausztráliában miért fordítva forog a WC-ben a víz öblítéskor?

Figyelt kérdés
Régóta érdekel, hogy vajon ez mitől lehet. :D

2015. jan. 2. 11:59
 1/10 2xSü ***** válasza:
84%

[link]


Egyébként ez sokkal jobban múlik a lefolyó alakjától.

2015. jan. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Szirty ***** válasza:
100%
A kérdés mögött téves feltételezés lapul...
2015. jan. 2. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Mert? :O
2015. jan. 2. 13:01
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Közkeletű hiedelem, hogy az északi féltekén a lefolyóban áramló víz iránya mindig az óramutató irányával ellentétes, ez azonban nem mindig van így, mivel a lefolyó geometriája és a dugó kihúzásának pillanatában okozott zavar erősebben befolyásolja a víz örvénylésének forgásirányát, mit a Coriolis-erő, ami ezekhez a hatásokhoz képest parányi (statisztikusan igaz lehet az állítás, ha a lefolyónyílás elég kicsi, és a víz áramlása zavartalan).[3]


Igen megtévesztő csalás a turistáknak az Egyenlítő közelében tartott bemutató, amiben az „északi” féltekén a lefolyó víz az egyik irányban folyik, a „déli” féltekén (az „északi”-tól néhány méternyire) pedig vele ellenkező irányban. A Coriolis-erők különbsége ilyen kis távolság esetén gyakorlatilag elhanyagolható, a forgásirányt a demonstrációt végzők csalással hozzák létre.

2015. jan. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az utolsó válaszolónak igaza van, közhiedelem. Nagyobb tömegű és méretű örvényeknél (pl. ciklonoknál) igaz az állítás, de egy lefolyóban nem. Elég csak kipróbálni a kísérletet a cáfolathoz (én kipróbáltam egyszer, amikor az Egyenlítőtől délre jártam).
2015. jan. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Vree ***** válasza:

#4esnek teljesen igaza van, ez egy mítosz.

Ahogy #1es mondta, a lefolyóban lévő csavar iránya a döntő.

A Coriolis-hatásnak egyáltalán semmi szerepe nincsen, amíg ki nem iktatunk minden más hatást, mint a csésze, a csap és a lefolyó egyenetlenségei vagy a nem miliméterre pontos folyásirány, annyira gyenge a hatás.

2015. jan. 3. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:

Hónapok óta várom, hogy az itt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


található logikai levezetésemre cáfolatot vagy megerősítést kapjak. :D

2015. jan. 5. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
De azért attól függetlenül a jelenség igaz, ha kiküszöböljük a kísérletet befolyásoló tényezőket, és azonos feltételeket biztosítunk mindkét féltekén.
2015. jan. 6. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
Hát én próbálgattam otthon, nekem lazán 50-50 eséllyel jött a bal- és jobbforgás mindig. :)
2015. jan. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Borozok válasza:
Akkor el árulok egy titkot, ott ahol be jön a le folyó víz a csészébe van egy ilyen szar műanyag ami irányítja hogy hogyan csapassa a vízet, épp ezzel szenvedek mert el felejtettem hogy kell álljon na ezen múlik hogy jobbra vagy balra forog a víz úgy fog forogni ahogy beállítod. Nekem elösször óramutató val ellentétesen forgott, de nem volt jó mert ki löködte az illatosítót aztán állítottam rajta hogy visszafelé forgjon akkor meg fent marad a papír úgyhogy nem jó ha forog.
2020. ápr. 6. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!