Mi a véleményetek az időben visszautazás paradoxonjairól?
A fizika nem ismer ilyen mennyiséget, hogy "személyiség".
Ha nem az anyagot és az energiát veszi alapul, akkor mégis szerinted mit. :p
Kezdjük azzal, hogy a "személyiség" az agyadban található sejtek, a gondolkodás pedig a köztük áramló elektromos jelek...Éppannyira anyag, amennyire csak szeretnéd. :p
"Mindenki, még a tudósok is úgy gondolnak az időutazókra"+
-> egy jó nagy francot :D A sci-fi írók azok, akik így gondolkoznak.
A mesében van igen ilyen, hogy amíg az emberi történelmet nem változtatod meg, addig szabadon garázdálkodhatsz a múltban, például, de ez csak kamu habbal. A valódi fizika lesz@rja, hogy az emberi történelem hogyan áll. Paradoxont már plusz azzal előidéztél, ha egyetlen részecskét megpróbáltál visszanyomni a múltba. Az univerzum szempontjából nincs ilyen, hogy csak az emberi dolgok számítanak.
"ha az időutazást úgy nézzük mint anyag és energia, nem mint személyiségek utazása, akkor az összes paradoxon értelmét veszti."
Én inkább azt kérdezném: ki az a marha, aki "személyiségek" utazásáról beszél? :D Pontosan fordítva van ahogy mondod: az összes paradoxon fizikai fogalmakra vonatkozik, az összes duma arról, hogy valaki megöli a saját nagyapját stb. csak példa, mese, hogy segítsen elképzelni a szabályokat valami hozzád közelebb álló sztorin mutatva be azt, ami (a te szavaiddal) az anyag és az energiáról szól igazándiból.
Egyáltalán mi az a "személyiség"? Mitől speciális? Te érted?
Én inkább ara lennék kíváncsi, hogy szerinted mi lenne. :D
"motiváció ide vagy oda"->mi az a motiváció, és miért különleges?
miért más a személy vagy a személyiség? szeretném, ha ezt megpróbálnád megfogalmazni, legalább saját magadnak. :D
De az is lehet, hogy egyszerűen csak tényleg nem vagy jártas a valódi tudományban, és a filmek/TV alapján próbálod elképzelni...ez esetben semmi probléma, legalább értem miért mondasz butaságokat :D Még ez a jobbik eset (jobb, mintha abban hinnél, hogy valami természetfeletti lélek időutazik vagy ilyesmi).
Nézd, mondok egy egyszerű fizikai példát.
Fogsz egyetlen fotont (a fény részecskéjét) és elküldöd a múltba.
BAM! Épp most sértetted meg az összes MEGMARADÁSI TÉTELt. (energiamegmaradás, elektromos töltés megmaradás, stb.)
Ezek kimondják, hogy egy zárt rendszer bizonyos tulajdonságainak az összege mindig állandó; átalakulhatnak, de nem semmisülhetnek meg.
Te viszont most adtál hozzá valamit az univerzumhoz, amivel nőtt a benne található minden mennyiség (energia, tömeg, stb.).
Vagy mégsem? A megmaradási törvények a ZÁRT rendszerekre vonatkoznak. A rendszeren KÍVÜLRŐL érkezhet mindig újabb anyag. Másrészt amikor a jövőből eltávolítottad a fotont, azzal az ottani összeget csökkentetted. Ezzel ugyancsak megsértetted a törvényt, de ha úgy vesszük, az átlagösszeg változatlan maradt. Ezzel persze ugyanúgy sérült a szabály, de legalább úgy látszik, hogy lehet új szabályt hozni erre az esetre.
Másik ami eszembe jut. Beszéltem itt valakivel múltkor az antianyagról.
A lényeg a következő: minden elemi részecskének (nem tudni, miért) létezik egy ellentettpárja, ami pontos tükörképe. Az elektronnak (ami egy negatív töltésű részecske) a pozitron (egy pozitív).
John Wheeler tudósa következő felvetést tette:
Nem tudjuk,hogy miért teljesen egyforma minden azonos típusú részecske. Nem tudjuk, miért pontosan ellentéte az antianyagrészecske.
Mi van, ha mindegyik UGYANAZ a részecske?
Egész pontosan: tegyük fel, hogy az elektron ELŐRE halad az időben, majd visszafordul. Mivel visszafelé megy, úgy érzékeljük, mint egy pozitront - egy kifordított elektront. Majd újra megfordul, és újra előrehalad, mint egy MÁSIK elektron.
Tehát az univerzumban létező összes elektron és pozitron egy és ugyanaz a részecske. És ugyanez igaz minden más részecskére is.
Jó, ez csak ezsmefuttatás, nem komoly tudományos állítás (nem is volt soha annak szánva) de poén, nem? :D Nem csak hogy az időutazás lehetéges: az egész világunk, minden, amiből mi felépülünk, az időutazásra van építve. lol
Nem teljesen igaz.Ha vissza küldesz egy fotont abban a pillanatban újra megjelenik abban az időben ugyanaz a foton
Szóval nem változik a fotonok és az energia mennyisége.
Mért jelenik meg mert ha vissza küldöd ő hosszabb úton járja meg az időt de ott lesz abban az időben amikor vissza küldted.
"Az emberi személyiség nem fizikához köthető, de a létező dolgok igen."
Phineas Gage mérnök 1848-ban szörnyű baleset érte. Épp egy szikladarab kirobbantásához készülődött, mikor a lőpor berobbant és a tömővas keresztülment a fején. A vasrúd a hegyes végével fúródott a fejébe, a vasrúd az agyának bal frontális lebenyét nagy mértékben elpusztította. Csodával határos módon még eszméletét sem veszítette, végig ura volt a helyzetnek. Eme szörnyű baleset következtében vált híressé. Ez után is épp maradt az elméje, de személyisége teljesen megváltozott. A baleset után nem voltak érzelmei, nem hatotta meg semmi, de nem is örült többet, a feleségétől is elvált. A munkája sem érdekelte...
Ezután jobban el kezdtek foglalkozni az agy felépítésével.
Vannak rendkívül kegyetlen emberek (gyerekek), (szerencsére ritka) egyik esetről egy pszichiáter beszélt, egy gyerek aki vízbe folytott egy másik gyereket minden bűntudat nélkül és csak azért csinálta mert élvezte. Amikor jöttek a rendőrök, mentők stb. Amikor erről kérdezték akkor is annak örült hogy vele foglalkoznak. Pszichiáterek is tanulmányozták a gyereket. MRI-vel megnézték az agyát a mágneses magrezonancia képalkotással látható volt rendellenesség az agyában.
A legelső epilepszia megszüntetést kezelő agyműtét súlyos mellékhatásairól mely személyiségváltozással járt és még sok másról nem is beszélve mind azt bizonyítja, hogy a személyiség fizikához köthető. Az agyban lévő neuronok hálózata és a köztük lévő szinapszisok alkotják a személyiséget.
---------
"Nem teljesen igaz.Ha vissza küldesz egy fotont abban a pillanatban újra megjelenik abban az időben ugyanaz a foton
Szóval nem változik a fotonok és az energia mennyisége.
Mért jelenik meg mert ha vissza küldöd ő hosszabb úton járja meg az időt de ott lesz abban az időben amikor vissza küldted."
Ez sem teljesen igaz. A foton az kölcsönatást közvetítő részecske, ha ott van valami részecske akkor ha kölcsönhatásba kerül vele és az a részecske más enerigaszintre lép át. Ha "fogok" 2 fotont és megcserélem a kettőt, az nem ugyanolyan eset mintha nem cseréltem volna meg hanem ugyanaz az eset. Nincs a fotonnak személyisége vagy egyénisége hogy én vagyok a Józsi nevű foton. Nincs megcímkézve hogy én ugyanez vagyok csak időutázásban volt részem. Kölcsönhatások következébe keletkeznek fotonok és nyelődnek is el, csinálni nagyon könnyű elég csak összedörzsölni kezed, máris infravörös fotonokat csináltál, legalább m*c^2 energia szükséges hozzá, ennyi mindig van mert nincs nyugalmi tömege (m=0). Új elektront gyártani azt sokkal nehezebb lenne. (2*m*c^2 energia szükséges hozzá mert csak párba keletkezhet az antirészecskéjével együtt, ha jól emlékszem a számítások szerint 10 milliárd fok hőmérséklet kéne hozzá)
"Egész pontosan: tegyük fel, hogy az elektron ELŐRE halad az időben, majd visszafordul. Mivel visszafelé megy, úgy érzékeljük, mint egy pozitront - egy kifordított elektront. Majd újra megfordul, és újra előrehalad, mint egy MÁSIK elektron. "...
Őrült gondolat, de nem annyira ,hogy kizárjuk ezt a lehetőséget. A húrelmélet szerint a szuperhúrok különböző rezgési módusai szerint lesz egy részecske proton vagy elektron vagy neutron , foton stb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!