A nem ismétlődő dolgokat lehetséges tudományos módszerekkel mérni?
Az tűnt fel, hogy minden, amit az ember logikusnak szokott mondani, az ismétlődésből áll. És logikát is úgy szoktak keresni, hogy ismétlődéseket keresnek.
Ezzel a módszerrel viszont nem lehet mérni az olyan dolgokat, amik csak egyszer történnek meg. Lehetnek olyan dolgok, amiket azért nem tudunk megmérni, mert nem ismétlődnek, ezért nem találunk benne logikát?
Amire pl. gondolok, az maga az Univerzum. Ha egyben nézzük az egészet, az is egyszer történik meg, nincs ismétlődés. Viszont egyes részeire jellemző az ismétlődés, és ezeket mérni is szokták.
# 1
Ez azt is jelenti, hogy létezhet vagy létezik olyan dolog, ami nem ismétlődik? Vagy mindenféleképpen ismétlődésekből kell felépülnie az Univerzumnak?
Ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot, mint egy kilőtt ballisztikus rakéta íve. Mi nagyjából akkor kapcsolódunk be a rakéta ívének figyelésébe, amikor a rakéta kb. 100 méternyire van a kilövés helyétől, és rendelkezünk egy mindössze ezredmásodpercnyi felvétellel a röppályáról. Ebből tudunk nagyjából visszaszámolni a kezdetekig, és megjósolni a lehetséges jövőbeni eseményeket. De ennyire rövid felvételből csak egy másodpercnyire vissza és néhányra előre tudunk viszonylag helyes jóslást adni. Minél előrébb vagy visszább tekintünk, annál nagyobb a bizonytalansági tényező, a "káosznövelő" faktor. Ilyen rövid röppálya ismeretéből valójában még azt sem tudjuk biztosan megállapítani, hogy a horizonton innen vagy túl fog-e földet érni a rakéta, nemhogy még azt, hogy mit fog eltalálni.
Na most ezt extrapoláld az univerzumra, csak ott a rakéta 1 perces röppályája az 13,7mrd év, amit mi láttunk eddig belőle az meg mondjuk 500 év (rakétaívből egy ezredmásodperc). Viszont már ennyiből is elég jó becsléseket lehet adni bizonyos dolgokra, amelyek a (nem túl távoli) jövőben vagy múltban történtek vagy történhettek.
Ilyen pl. az is, hogy ha egyéb körülmény nem szól közbe, akkor Napunk vörös óriássá fog puffadni cirka 4-5 mrd év múlva. Látod, ebben mindjárt két bizonytalansági faktor is szerepel: először is egymilliárd évnyi távlat, ami óriási időmennyiség. Másrészt a "ha egyéb körülmény nem szól közbe". Mert bármikor előfordulhat, hogy valami előre nem látható, meg nem jósolható esemény fog bekövetkezni, pl. egymilliárd év múlva erre téved egy fekete lyuk, és megeszi az egész Naprendszert tokkal-vonóval, még jóval annak vörös óriássá puffadása előtt. Na bumm, akkor nem lesz Napunkból vörös óriás. Egyébként is kb. negyedmilliárd év múlva az Androméda galaxis és a Tejút ütközni fog, szóval lehet hogy már azt a fránya fekete lyukat sem éri meg a Nap.
Szóval nagyjából így gondolj a dolgokra, amikor az univerzumot veszed mércéd alapjául, mert még túl keveset láttunk a működéséből eddig ahhoz, hogy túl messzemenő következtetéseket vonjunk le, ahhoz viszont már eleget, hogy némi fogalmunk azért legyen bizonyos összefüggésekről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!