Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A pszichopaták tulajdonképpen...

A pszichopaták tulajdonképpen "biológiai Turing-tesztek" a normális emberek szempontjából?

Figyelt kérdés

Van egy olyan Turing-teszt jellegű kísérlet, melynek neve kínai szoba. Ennek lényege, hogy egy fal mögött van egy ember, aki nem tud kínaiul, de van nála egy kínai szabálykönyv, mely alapján válaszolhat. Ha a külvilágból valódi kínaiak adnak be papíron kérdéseket a falon levő résen át és a bent levő kínaiul nem tudó ember választ ad a szabályok alapján, akkor a külvilágban a kínaiak azt hiszik, hogy egy valódi kínai van odabenn annak ellenére, hogy a fal mögötti ember nem tud igazából kínaiul.

A pszichopaták egyik jellemzője, hogy nem képesek együttérzésre, fájdalom kimutatására, bizonyos helyzetekbe való beleélésre, de olykor meg tudják játszani ezeket azon megfigyeléseik által, melyeket a normális embereknél látnak, tapasztalnak. Ekkor ebben az esetben is a külső megfigyelő - azaz a normális ember - számára úgy tűnik, mintha egy mélyen érző empatikus személlyel beszélnének annak ellenére, hogy a pszichopatában különösebben nincs semmilyen mélyen érzés vagy empátia.

Továbbá ez arra enged következtetni, hogy ha egyszer építenénk egy mesterséges agyat amely pont úgy működik, mint egy valódi, akkor nem kellene feltétlen félni a mesterséges intelligenciától sem, hiszen az alapján hozná a döntéseit ill. azon "szűrőn" át szemlélné a világot, amely információ benne tárolásra kerül (akármilyen mechanizmus vagy elv szerint is történjen ez a tárolás) és ha nem valami katonai célra építenénk, akkor valószínű, hogy sokkal megértőbb, racionálisabb, inteligensebb volna ez a mesterséges agy, mint a Földön valaha élt bármely ember és nem feltétlen akarná leigázni vagy elpusztítani a világot annak ellenére, hogy felsőbbrendűbb volna az alkotóinál.



2014. dec. 18. 23:30
1 2
 11/12 anonim válasza:
57%

"De ha ennek a mesterséges gépnek nem volna semmiféle érzelme, csak tanulna és a tanultak által logikusan cselekedne, akkor lényegében egy pszichopata értelmet gyártottunk mesterséges módszerekkel."


Nem egészen. A pszichopatáknak is vannak érzelmei, ha más nem is, időnként düh például. Másrészt nem logikusan cselekednek, hanem épp, hogy ösztönösen. Ösztönösek abban, hogy manipulálják a környezetükben élőket azért, hogy felsőbbrendűnek érezhessék magukat. Csak ez lehet az ok, hiszen folyamatosan manipulálnak, legtöbbször valódi előnyük mégsem származik belőle. Ez a felsőbbrendűség-vágyuk pedig kisebbrendűségből fakadhat, talán amiatt, hogy érzik, nincs velük rendben valami, ami miatt a többi ember sosem fogadta el őket ösztönösen, és így próbálják kompenzálni. Szerintem ők vannak a legkevésbé tisztában vele, mennyire nem racionálisak, és mennyire nincsenek tudatában az ösztönöknek, amik hajtják őket.


A pszichopátia nem azt jelenti, hogy valakinek nincsenek érzelmei, hanem azt, hogy "nem szeret, nem szorong, nem tanul", bár talán a "nem szorong", azaz a félelem hiánya az oka a másik kettőnek is.


"Másfelől az empátia nélküli mesterséges intelligencia nem feltétlenül volna veszélyes, hiszen ha olyan logikusan működik és cselekszik, akkor hamar rájönne saját korlátaira és nem valószínű, hogy azonnal le akarná igázni a világot."


Ha nem tapasztalja meg az empátiát, akkor nem tudja, hogy létezik olyan, vagy ha tudja is, nem tudja elképzelni, átérezni, milyen lehet, tehát nem tartja vissza semmiben az, hogy tisztában van ezzel a hiányosságával. Az tartaná csak vissza, ha bele lennének programozva erkölcsi alapelvek, amiket nem szeghetne meg, vagy ha mégis, akkor büntetést kapna érte, de ez meg már az empátiát és a lelkiismeretet jelentené.


De ezek hiányában bármire képes lenne a mesterséges intelligencia, mint ahogy a pszichopaták is képesek bármire, mert, bár tudják, mennyi szenvedést okoznak másoknak, ez nem érdekli őket, mert ők maguk nem szenvednek.

2015. febr. 1. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

"Ha nem tapasztalja meg az empátiát, akkor nem tudja, hogy létezik olyan, vagy ha tudja is, nem tudja elképzelni, átérezni, milyen lehet, tehát nem tartja vissza semmiben az, hogy tisztában van ezzel a hiányosságával. Az tartaná csak vissza, ha bele lennének programozva erkölcsi alapelvek, amiket nem szeghetne meg, vagy ha mégis, akkor büntetést kapna érte, de ez meg már az empátiát és a lelkiismeretet jelentené.


De ezek hiányában bármire képes lenne a mesterséges intelligencia, mint ahogy a pszichopaták is képesek bármire, mert, bár tudják, mennyi szenvedést okoznak másoknak, ez nem érdekli őket, mert ők maguk nem szenvednek."


Ezzel egy nagyon picit vitatkoznék.

Sok pszichopatát mégiscsak visszatart mondjuk a börtönbüntetés esélye attól, hogy mondjuk nagyon komoly bűncselekményt kövessenek el. Pl ha szélsőségben gondolkozunk a pszichopatáknak is csak elenyésző hányada követ el emberölést.

Hátborzongató a gondolat, hogy nem bánnák, ha megtennék és csak külső szabályrendszer tartja vissza őket.

2015. febr. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!