Szomália tulajdonképpen miért, vagy mitől dőlt teljes anarchiába? És mikor lesz ott normális állapot?
Ugye Szomáliában megszűnt az állam, ha van is, semmi hatásköre sincs sehol.
Így elmondható, hogy nincs ilyen ország, hogy Szomália, csak az "egykori Szomália" területe, ahol emberek, bandák, csoportok háborúznak folyamatosan egymással.
De miért?
Mitől dőlt az ország totál káoszba, a béka segge alá?
Kenyában, meg Etiópiában is félnek, hogy ha nem rendeződik a helyzet, háború lesz.
Amúgy egy kérdés:
Az autonóm Szomáliföld-et, ami független akarna lenni, mert elege van a belháborúból, miért nem ismeri el senki? Úgy mint Dél-Szudánt.
Lesz ott valaha is béka, ha már szegények is, vagy addig fog ez folytatódni, míg Szíriához hasonlóan szépen lassan elnéptelenedik az ország?
(egyébként egy plusz kérdés: Etiópia szövetségi ország, h h nem esik szét?)
Nézz utána. Etiópia egyszer már szétesett, mikor Eritrea kivált belőle.
Szomáliában sosem lesz rend. 1993-ban Clinton odaküldött egy egységet, de a helyiek miszlikbe darálták őket. Azóta komolyan nem próbálkoztak. Egyszerűen nem éri meg senkinek.
A szétesés oka egyszerű: a különböző hadurak, szervezetek nagyon megerősödtek, felfegyverkeztek, saját hadseregeik vannak, a központi kormány viszont nagyon gyenge.
Etiópiában is vannak hasonló problémák, de ott a központi kormány erős, amerikai támogatást is kapnak.
Azt én sem értem miért nem ismerik el Szomáliföld függetlenségét, úgy tudom egy jól működő, demokratikus ország.
És ami nagyon fontos, önálló (brit) gyarmat volt, így a helyzete nem is Dél-Szudánhoz, inkább Libanonhoz, Szingapúrhoz, Kelet-Timorhoz hasonló, ezek függetlenségét viszont mindenki elismeri.
A helyzet leginkább az, hogy iszonyatosan utálták a központi kormányt. A kormány gyakorlatilag piócaként működött, még sokkal, sokkal jobban, mint nálunk, az elnök és a vele szövetséges klánok számára játszottak át minden hatalmat és adóbevételt (elég sok afrikai országban jelenleg is ez történik), emiatt ellenálltak az emberek, rengeteg ellenséget szerzett magának a kormány, így megdöntték, persze utána kormány ellen lázadó számos hadúr magát próbált az ország élére állítani, erre jött egy kis amerikai beavatkozás, de miután kivonultak nagyjából elcsendesedett a helyzet és most nagyjából anarchia van.
No, nem kell egyből arra az anarchiára gondolni, amit a poszt-apokaliptikus sci-fikben láthatunk. Az anarchia valójában azt jelenti, hogy nincsen egy központi állam, vagyis egy olyan szervezet ami az adott terület fölött kizárólagosan erőszakot alkalmazhat az akaratának kikényszerítésére. Laza, törzsi, kláni családi kötelékek és egyéb szokásjogokon alapuló rendszer van, az önmagukat államnak kikiáltó részeken is olyan gyenge a központi hatalom, hogy elég nehezen nevezhetők államnak, az élet megy tovább.
Ami érdekes, hogy Szomália szépen lassan fejlődik ebben a helyzetben is, ami azt illeti, jobban fejlődnek, mint amikor még volt központi kormányuk, és jobban, mint a legtöbb, Afrika azon részén lévő ország, ahol "működőképes" kormány van.
Születtek erről tanulmányok is, amik azt elemzik, hogy a világ egyes részein lehet, hogy jobb lenne a kormányokat inkább bukni hagyni, mert csak az aktuálisan hatalmon lévők zsebeit tömik, így csak visszafogják a társadalom fejlődését, kiszopolyozzák az "alattvalóikat".
Jelenleg, ha valami bűncselekmény történik, akkor azt általában úgy rendezik, hogy a sértett és az elkövető családjának/klánjának vezetői összeülnek és megállapodnak abban, hogy hogyan kell jóvátennie a tettét (pl hány tehenet kell fizetni, ha a másik családnak, ha megöltek valakit), ha nem tudnak megegyezni, akkor egy harmadik klán öregjeit kérik fel arra, hogy döntsenek. Persze itt lazább a kötődés, nem kell beleszületni a klánba, hanem lehet ki és belépni egyaránt, de ha valami komolyabb üzletet akarsz kötni, akkor mindenképp valami klán pártfogoltja kell legyél. (ez egyébként az 1. belinkelt tanulmányban is olvasható)
Még egy fontos megjegyezni való: ebben az anarchista Szomáliában az egy főre eső gyilkosságok száma jelenleg alacsonyabb, mint számos modernebb országban (pl: Oroszország, Egyesült Államok, Csehország). Tehát attól, hogy nincs központi állam, nem szabadul el a pokol. Amikor harcolnak egymással, az jellemzően azért történik, mert egy újabb hatalom megpróbálja az ország egészére kiterjeszteni a hatalmát, jellemzően külföldi segítséggel (legutóbb ugye Etiópa avatkozott be).
Nem csak Szomáliföld akar függetlenedni, rengeteg egyéb országrész is van rengeteg afrikai államban, de valamiért nem akarják elismerni szinte egyiket sem. Valamiért nagyon nem szeretnék a nemzetközi szervezetek, hogy át kelljen rajzolni a térképeket.
Ha az ország kulturálisan nem teljesen homogén, akkor általában nagyon nehéz teljesen központilag irányítani, hiszen különböző szokások vannak érvényben a legtöbb helyen, ezért sokszor csak úgy lehet a hatalom egy részét megtartani, ha egy másik részéről lemondunk, mert ha mindenkire ugyanazokat az eljárásokat kényszerítenék, akkor fellázadnának. Szinte az összes nagyobb földrajzi kiterjedésű ország és többnemzetiségű ország szövetségi állam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!