Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az űrben van légellenállás?

Az űrben van légellenállás?

Figyelt kérdés
Ha az űrben építünk egy űrhajót akkor az mindegy milyen az alakja,mert nincs ott légellenállás.

2014. dec. 14. 09:30
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
Szóval mindegy milyen az alakja?
2014. dec. 14. 09:32
 2/24 anonim ***** válasza:
73%
Nincs légellenállás, tehát mindegy.
2014. dec. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Akkor akár kocka űrhajó is lehet?Bár az nem annyira tetszik inkább ezek a star tree-ben az űrhajók a voyager az jó de az se kocka ha nem le vannak lapítva az oldalai.
2014. dec. 14. 09:44
 4/24 anonim ***** válasza:
92%
Elméletileg mindegy, gyakorlatilag azonban vannak praktikus szempontok, amelyek behatárolják a lehetőségeket, pl. irányíthatóság szempontjából: hol legyen a tömegközéppont, a hajtómű és az üzemanyag, a vezérlőközpont, legénységi szállás, rakodóterek, meg ilyesmi. Ezeket kell úgy elhelyezni, megtervezni, hogy mégis valami működőképes formát kapjunk. És az esztétikum sem utolsó szempont.
2014. dec. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:
tömegközépontót hová kell rakni,mert a többit tudom meghajtót pilótafülkét raktárakat csak a tömegközépontót nem tudom az hová kell?
2014. dec. 14. 09:55
 6/24 Szirty ***** válasza:
81%

A filmekben szereplő, elképzelt űrhajók alakjának kialakításában egyetlen cél dominál: a látvány.

A lehető legjobban nézzen ki, az a lényeg.

2014. dec. 14. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

#4-es:


A tömegközéppont a legjobb kérdés! Ez a meghajtás módjától és elhelyezésétől függ, nyilván csak mérnöki szaktudással lehet meghatározni. Lényege az, hogy sebesség-, vagy irány változtatáskor a hajó ne szenvedjen deformációt, illetve ne szakadjon szét, ne váljanak le róla külső alkatrészek. Ezért úgy tűnik, valamilyen kompaktabb forma jöhet szóba és nem olyasféle, mint amilyen a 2001. Űrodisszeia űrhajója, amely nem tűnik túl manőverképesnek, csak egyenes vonalú (tengely-, illetve hosszirányú) mozgásra képes, habár láthattuk a folytatásban bukfencezni is. Ha mondjuk jönne hirtelen egy komoly űrobjektum (meteor, aszteroida) és ki kéne kerülnie, bajban lenne.

2014. dec. 14. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 Szirty ***** válasza:

"Akkor akár kocka űrhajó is lehet?"


Hogyne! :-)


[link]

2014. dec. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
És hogyan kell kiszámolni a tömegközéppontot kiszámolni vagy el kel oszlatnia súlyt?
2014. dec. 14. 10:44
 10/24 anonim ***** válasza:

Ha van két tested, A és B, és mondjuk ugyanakkora a súlyuk, akkor ha összekötöd őket, a tömegközéppont A és B saját tömegközéppontjának a felénél lesz. Ha A kétszer olyan nehéz, mint B akkor a két test tömegközéppontját összekötő vonal 2/3ánál lesz az új középpont. Ilyen egyszerű az alap5let.


Egyébként felhoznám példának az ISS-t. Ami ránézésre nagyon asszimetrikus, nemtudom hol lehet a tömegközéppontja. Azt is el szokták mozgatni néha, hogy pl megemeljék a keringési pályáját, vagy elkerüljön ütközést egy űrszeméttel. (Pontosabban elmozgassák a veszélyes zónából - tehát jó sok idő van erre a manőverre, mert az űrszemetek pályáját a föld körül folyamatosan követik, és előre lehet tervezni hogy merre fognak menni)


Egy nagy űrhajónál (ami sokat utazik, nem úgy mint az iss) sztem csak az a fontos, hogy a fő rakéták vektora egy vonalban legyen a tömegközépponttal, tehát előre hatékonyan mennyen. Ha nem így lenne, akkor mikor gyorsítana a hajó előre, akkor kicsit pördülne is. Ezt lehet korrigálni úgy hogy pl a fő meghajtó szövét állítják - ez a legjobb talán. Vagy, a mellékmeghajtóművekkel. Amik optimálisak, ha ugyanlyan szögben állnak, tehát azok is előrefelé tolnak. Viszont ha így van megtervezve egy hajó, hogy a mellékmeghajtóknak különböző mértékben tolnak, attól függően, hogy hova van épp elmozdulva a tömegközéppont, akkor az azt jelenti, hogy nem működik minden meghajtó maximális erővel, tehát nem olyan gyors. (De legalább hatékonyan égeti az üzemanyagot)


A legegyszerűbb egyébként, ha hosszúkás űrhajót építesz, mert akkor a tömegközéppont kb egy vonalon váltakozik csak, ami bárhol is van, mindig mögötte lesz a fő meghajtómű. Tehát lecsatolsz valamit az orráról, akkor is előre fog menni, átmozgatsz valamit a közepéből a végébe, akkor is előre fog menni. Csak a hosszúkás hajó meg nehezebben fordul. De sztem egy űrhajónál nagyon sokáig csak az lesz fontos, hoyg előrefelé tudjon menni, megfordulni lesz ideje, annyira hatalmas az űr.

2014. dec. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!