Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fehér lyuk az univerzumunk?

Fehér lyuk az univerzumunk?

Figyelt kérdés

Azt szeretném felvázolni, hogy a tényeket figyelembe véve, mindenféle találgatás nélkül kijelenthető, hogy az univerzum egy fehér-lyuk és a Fehér-lyuk csak akkor megfigyelhető, ha egy fekete lyuk belsejében az idő "múlása" a középponttól kifelé halad. Ugyanis a fekete lyukban az idő iránya a középpontba, azaz a szingularitás irányába mutat. Magyarul: ha valaki fekete lyukba esik, akkor a szingularitás a jövője.


Akik relativitáselméletben középiskolai szinten már járatosak, tehát ismeretterjesztő könyvekből már ismerik, azok számára könnyen érthető az elmélet, amit szeretnék megosztani.


Tudjuk, hogy a fekete-lyuk és a Fehér-lyuk egymás ellentétei. Nem találtunk bizonyítékot a fehér-lyukak létezésére. A fekete-lyuk vonzó gravitációs térerővel rendelkezik, a fehér pedig taszító, tehát antigravitációs térereje van. A csillagászok ma is megfigyelik a létező egyetlen antigravitációs jelenséget amit eddig találtak. Ez pedig nem más, mint az univerzumunk táguló tere! Bizonyított tény, hogy az univerzumunk gyorsulva tágul. Az univerzumunk egy 4 dimenziós alakzat. A benne lévő megfigyelők 3 dimeziós gömb alakúnak látják. A relativitáselmélet alapján mondhatjuk, hogy az idő, a 4. dimenzió, méghozzá az anyagi részecskék az univerzumban fénysebességgel haladnak az idő dimenziójának irányában. A 4. dimenziót, azért nem látjuk, mert fénysebességgel haladunk időben és egy Lorenz-transzformációnak nevezett jelenség miatt az ilyen fénysebességgel haladó megfigyelők 0 kiterjedésűnek látják azt a dimenziót, amerre haladnak, tehát az időt. Viszont, már általános iskolában is felrajzoltuk az idő dimenzióját, amikor idő-diagrammokat készítettünk. A megfigyelések alapján a tudósok felrajzolták a tér-idő diagrammban az univerzum átmérőjének változását. Egy tölcsér szerű alakzatot kaptunk. Ez valójában egy 3 dimenziós gömb, aminek exponenciálisan, tehát gyorsulva növekszik az átmérője. Ez alapján kijelenthetjük, hogy az univerzum átmérője az ősrobbanáskor legalábbis konvergált (közel volt) a nullához és a gyorsulás miatt közelíti a végtelen átmérőt.

Sokan felteszik a kérdést, hogy miért növekszik az univerzum átmérője, hogyha a benne uralkodó erő már csak vonzás? Erre még nincs általánosan elfogadott elmélet, de Lambda tényezőnek nevezték el, azt az állandót, amit Einstein is köztudottan először feltételezett majd elutasított és végül meggyőzte Edvin Hubble, hogy kell ez a Kozmológiai állandó, hogy a Galaxisok a megfigyelések szerint távolodjanak egymástól.



Kvantummechanikával foglalkozó tudósok úgy gondolják, hogy a tágulásért egy antigravitációs erő a felelős, aminek megtalálhatjuk a hordozórészecskéit a CERN új részecskegyorsítójával. Most már olyan energiamennyiséget préselnek egy kis térfogatba, ami az ősrobbanás óta nem is koncentrálódott ilyen kis helyre. A szupernóvarobbanásokkal lehet összevetni azokat a körülményeket, amelyek az LHC-ben létrejöhetnek. Ez azonban túl kis robbanásokat eredményez, ahhoz, hogy veszélyeztesse a föld biztonságát, tehát nem kell félni tőle. Még nem találtak olyan részecskéket, amik közvetíthetik a gravitációs kölcsönhatást


A relativitáselmélettel foglakozó tudósok azt állítják, hogy tévednek a Kvantummechanikusok, mert a gravitációnak nincs hordozórészecskéje, főleg nem találhatnak antigravitációs részecskéket, mert a gravitácó csak geometria, méghozzá a tér-idő görbületének geometriája, amit általában gumiszőnyeggel és egy rá helyezett nehéz golyóval szemléltetnek.

Jelenleg a relativitáselmélet az ami bizonyítottan leírja a gravitációt.

A fekete lyukakat is lerajzolhatjuk tér-idő diagrammban, ahogyan azt az univerzumunk átmérőjének változása esetében tettük. Azt láthatjuk, hogy a fekete lyuk is tölcsér alakú, hasonlít az alakja az univerzumunkra. A fekete lyuk is egy 3 dimenziós gömb és a gravitációs térerő a 4. dimenzióban megnyújtja. Mivel a 4. dimenziót nehéz elképzelni, ezért vegyünk el egy tér dimenziót és kapunk egy egyszerű 3 dimenzniós tölcsért, úgy néz ki mint egy trombita vége, tehát a gömb helyett egy nyújtott korong, vagy pontosabban egy táguló "cső". Ebben a táguló csőben az idő a szűkülő térrész felé halad, tehát a fekete lyuk szingularitása felé. Ez a táguló cső az univerzumhoz hasonlóan a szingularitásnál közelít a 0 átmérőhöz. Ennek a "csőnek" a fala közel merőlegesre hajlik a szingularitás és a fekete lyuk határán mérve. Ez csak akkor lehetséges, ha a gravitációs térerő közel végtelen a szingularitásban és a határán közelít a 0-hoz.

Ennél jobban nem lehet szájba rágni a fekete lyuk tér-idő formáját.

A fehér lyuk ugyanez, csak az idő visszafelé játszódik.


Én azt állítom a tények alapján, hogy az univerzumunk nem más, mint egy fehér lyuk. Méghozzá olyan hatalmas, hogy a hétköznapi életben nem észrevehető a fehér lyukunk árapály hatása. A szupermasszív fekete lyukak eseményhorizontja közelében szintén nem halálos az árapály jelensége. Az árapály jelenség nem más, mint a gravitáció tértorzító hatása.


Számomra tetszetős gondolat, hogy az univerzumunk egy nagyobb univerzum része, ahogyan egy fekete lyuk része a mi univerzumunknak.


Mi erről a véleményetek?



#fehér lyuk #Before big bang
2010. febr. 1. 10:50
1 2 3 4
 21/36 A kérdező kommentje:
Antigravitáció nélkül tényleg nem lehetséges, de azért fura, hogy a gravitáció ebben is kilóg a többi erő közül.
2010. febr. 3. 21:17
 22/36 anonim ***** válasza:

Üdvözlöm


Találtam egy érdekes elméletet a különc gravitációval kapcsolatban, amit talán relevánsabbnak érezhet. Ha megengedi, belinkelném:

"Az általunk megfigyelhető univerzumban azonban már tíz a nyolcvanadikon részecske található. Honnan származhat ez a sok részecske? A válasz a következő: a relativitáselmélet és a kvantummechanika megengedi, hogy energiából részecske-antirészecske párok nyugalmi energiája, sugárzásból anyag keletkezzen. De honnan származik az az energia, amelyből az anyag keletkezett? Az univerzum gravitációs energiájából, kölcsönbe! A világegyetemnek negatív gravitációs energia formájában nagy tartozásai vannak, amelyet pontosan kiegyenlít az anyag nyugalmi energiájának formájában jelen levő pozitív energia. Az inflációs periódus alatt az univerzum súlyos kölcsönöket vett fel a gravitációs energiától, hogy finanszírozni tudja az anyagképződés nyugalmi energiáját."

Ha felmerül valamilyen kérdése, beszélgethetnénk róla!

Legjobbakat


z

2010. febr. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 A kérdező kommentje:

Üdv.!


Ma szörnyű migrénem van, de próbálok értelmeset válaszolni.


Az anyag keltésről annyit tudok kb, mint amit Fodor Zoltán a Mindentudsás egyetemén felvázolt. Kár, hogy szerinte nincs még jó magyarázat, de a "banki kölcsönös" hasonlat alapján érthetőnek tűnik.

Nekem a Hawking sugárzás jut eszembe, mint anyagkeltő folyamat, de a korai szakaszban nem tudom, hogy létezhettek-e fekete lyukak. Hawking azt írta, hogy bizonyos szempontból a virtuális párkeltés is felfogható fekete lyuk keletkezésnek és bomlásnak. Számomra tetszetős elmélet. De ideje lenne ismét elolvasnom eme remek Hawking könyvet, mert már 7 éve olvastam és akkor még kevesebbet fogtam fel belőle.

2010. febr. 4. 20:56
 24/36 A kérdező kommentje:

Sajnos arról nem találtam cikket, hogy mi az oka, hogy elvetették a tágulás antigravitációs magyarázatát.

Valaki erről tud valamit??

2010. febr. 5. 19:50
 25/36 anonim ***** válasza:
he?
2010. márc. 8. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 A kérdező kommentje:
Lényeg, hogy építő jellegű legyen a hozzászólás.
2010. márc. 8. 22:20
 27/36 A kérdező kommentje:
Ész érveket nem találtam a teória ellen, úgyhogy én maradok ezen az állásponton.
2010. márc. 9. 15:11
 28/36 anonim ***** válasza:

Üdv


Most ahogy utána gondoltam, talán azért mert a gravitáció nem kvantum elmélet. Vagyis a graviton igazából nem pontos leírása a gravitációnak, és a kísérletek sem ebbe az irányba mutatnak. A SUSY-t viszont nem vágom, ott elméletileg van graviton és szuper-szimmetrikus partnere is... Engem is elkezdett idegesíteni ez a graviton ügy, a hosszú hétvégén utána nézek jobban!


z

2010. márc. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 A kérdező kommentje:
Köszi!
2010. márc. 10. 20:20
 30/36 A kérdező kommentje:

Azon gondolkodom egy ideje, hogy a gravitáció az egyetlen olyan "kölcsönhatás" aminek nincs ellentétes "polaritása". A többi kölcsönhatásnak minimum egy pozitív és egy negatív töltése van. Viszont, ha nem lenne kitétel, hogy időben csak egy irányban lehet haladni, akkor a gravitáció természetesen taszító erőnek is tapasztalható lenne attól függően, hogy merre haladunk időben. A gravitáció a 3 dimenziós teret az idő dimenzióval együtt hajlítja. Hawking írta valamelyik könyvében, hogy az időt a fizikában csak az entrópianövekedés elve határozza meg és a fizika teljesen jól működik visszafelé is és csak az öntudattal rendelkező lények határoznak meg egy kitüntetett időirányt. Habár, a relativitáselmélet szerint fénysebességgel haladnak az anyagi részecskék egy irányban az ősrobbanás óta az idő dimenzióval párhuzamosan.


Vélemény?


Végre leírtam eme eretnek gondolatokat. :D

2010. márc. 11. 08:00
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!