Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kör sokszögnek tekinthető e?

A kör sokszögnek tekinthető e?

Figyelt kérdés

2014. dec. 4. 22:39
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Tekinthetö annak is, egy végtelen sok szögü sokszögnek.
2014. dec. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2xSü ***** válasza:
100%

Pongyolán megfogalmazva, bizonyos szempontból igen. Kissé korrektebben megfogalmazva a végtelenhez közelítő oldalszámú szabályos sokszög határértéke a kör.


Ilyen alapon bármilyen görbék által határolt síkidom közelíthető egy végtelenhez közelítő oldalszámú sokszöggel. De sokszög alatt valójában véges oldalszámú sokszöget szoktunk érteni. Különben a síkbeli sokszög és a síkidom egymás szinonimái lennének.

2014. dec. 5. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
24%

A második hülyeséget beszél, a negyög IS síkidom, egy csak annyit jelent, hoyg kétdimenziós forma.


A kört meg lehet sokszögnek tekinteni, és így lehet elképzeni: ha egy körbe beleírt négyszöget veszed alapul, akkor a határolóvonalak nagyon eltérnek egymástól. Ha a beleírt síkidom szögeit növeled (pl. nyolcszöget írsz bele), akkor már sokkal közelebb van a két vonal egymáshoz. Ahogy a szögek száma növekszik, egyre jobban megközelíti a kört és végtelen sok szög esetében a két csúcs közötti"vonal" egy pont lesz. (Próbáld ki, tényleg így van.)

2014. dec. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2xSü ***** válasza:
100%

végtelen mértékig egy sokszöggel.


A végtelenhez közelítő értékekkel foglalkozik részben a határérték számítás. A határérték pont ott jön be, ahol egy adott számmal egy adott művelet nem végezhető el, de lehet hozzá közelíteni, és lehet nézni, hogy hova konvergál ez a közelítés, vagy egyáltalán konvergál-e. Itt azt kell megérteni, hogy a végtelen nem egy szám, nem egy „nagyon-nagyon-nagyon nagy érték”, ahogy sokszor gondolni szoktunk rá, hanem inkább egy számszerű tulajdonság. De nem szám. Pl minden egész szám lehet páros, páratlan. A végtelen nem ilyen. Vagy egy szám lehet egész, racionális, vagy valós szám. A határérték számítás végtelenje esetén ez megint értelmezhetetlen. Vagy minden egész számnak van utolsó számjegye, vagy bármilyen számnak van első számjegye. A végtelennél ez megint nem értelmezhető.


Nem is úgy szoktuk felírni, hogy


1 / ∞ = 0


hanem úgy, hogy:


lim[n→∞] 1/n = 0


Az első felírás nem értelmezhető, nem korrekt megfogalmazás. A második felírás az, ami valójában korrekt. Itt igazából azt mondjuk, hogy bármilyen nullától nagyobb „a” számot mondani, amire létezik olyan n, ahol 0 < 1/n < a. Illetve nem tudunk olyan nullától kisebb „a” számot mondani, ahol 1/n < a, ahol a < 0.


Ugyanez igaz a nem végtelenhez, hanem egy adott véges számhoz konvergáló függvény esetén is, ahol az adott pontban a függvény nem értelmezhető, de a végtelenségig lehet közelíteni hozzá.


Pl. 1/0 = értelmezhetetlen.


De:


lim[n→0⁺] 1/n = ∞

illetve

lim[n→0⁻] 1/n = -∞


Tehát a végtelen nem szám. Végtelen oldalú sokszög nincs. Maximum a sokszögeknek egy olyan kvázi sorozata van, ahol az oldalak száma a végtelen felé tart, és amely sorozat határértéke a körhöz tart. Persze ez is így kicsit pongyola, hiszen matematikai értelemben vett sorozat számokból áll, de a sokszögek és a kör inden attribútuma így viselkedik. Pl. a terület esetén:


T[3] = 3 * r² * tg(π/3)

T[4] = 4 * r² * tg(π/4)

T[5] = 5 * r² * tg(π/5)

(Ahol r a beírt kör sugara)


Tehát ha egy sorozatot csinálok a szabályos sokszögek területéről, ahol n az oldalak száma, akkor:


lim(n→∞) n*r²*tg(π/n) = r²π = T[kör]


Ugyanígy ha felírom mondjuk a köré írható körrel a területet, akkor is:


lim(n→∞) 1/2*n*R²*sin(2π/n) = R²π = T[kör]


Tehát minden attribútumát nézve a szabályos sokszögek sorozatának az így felírt sorozat esetén az oldalak száma a végtelenhez tartva a kör azonos attribútumát adja határértékként. Ez így talán a legkorrektebb megfogalmazás.

2014. dec. 5. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2xSü ***** válasza:
100%

Opsz. Lemaradt az előző válasz eleje. Azt akartam írni, hogy:


> A második hülyeséget beszél, a negyög IS síkidom, egy csak annyit jelent, hoyg kétdimenziós forma.


Nem is állítottam ennek az ellenkezőjét. Minden síkbeli sokszög egyben síkidom is. Viszont nem minden síkidom sokszög. A kört nem szoktuk sokszögnek tekinteni, ahogy az ellipszist sem, vagy a körcikket sem. Különben a sokszög és a síkidom ugyanazt takarná. Pont azért különböztetjük meg a két fogalmat, mert nem azonos az értelmük. Minden sokszög síkidom, de nem minden síkidom sokszög. Még akkor sem, ha történetesen minden síkidom közelíthető végtelen mértékig egy sokszöggel.


… Ez volt a hiányzó rész …

2014. dec. 5. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igazából én úgy venném inkább hogy a kör 0 szögű sokszög, nem pedig végtelen. Vagy ez így nem működik?
2014. dec. 5. 17:58
 7/8 2xSü ***** válasza:

Így biztos nem.


[link]


„A geometriában sokszögnek (idegen szóval: poligonnak) nevezzük azokat a síkidomokat, melyeket véges sok, egymáshoz csatlakozó egyenesszakasz alkotta zárt görbe (azaz zárt töröttvonal) határol.”


A kört nem szakaszok határolják. De még egy körcikk – bár van két egyenes oldala, és legalább egy szöge, még az sem sokszög. Sokszöget csak egyenes szakaszok alkothatnak, semmi más.


Amúgy definíció szerint sem végtelen oldalú sokszög a kör, hiszen sokszöget csak véges szakasz alkothat.

2014. dec. 6. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2014. dec. 6. 12:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!