Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A jód szobahőmérsékleten és...

A jód szobahőmérsékleten és normál légköri nyomáson szilárd, míg a vele azonos főcsoportba tartózó fluor vagy klór gázhalmazállapotú. Miért?

Figyelt kérdés
2014. dec. 4. 21:42
 1/4 anonim válasza:
A főcsoportszám csak a külső elektronok számát mutatja meg.Viszont leginkább a protonok elektronok(összes elektron) és neutronok száma határozza meg az anyag milyenségét pl.:olvadáspont vagy hogy egyáltalán milyen anyagról van szó.Tehát attól hogy egy főcsoportban vannak attól még lehet az egyik szilárd a másik meg légnemű.
2014. dec. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A rendszám növekedésével a VII. főcsoportban nő a molekulatömeg ill. molekulaméret, ami az elektronfelhő könyebb polarizálhatóságát teszi lehetővé. Minél könnyebben polarizálható egy molekula elektronfelhője, annál erősebb másodrendű kölcsönhatás - jelen esetben diszperziós kölcsönhatás - lép fel köztük. A fluor és klór is kis méretű molekulákból áll, így a köztük fellépő kölcsönhatás még nem elég ahhoz, hogy a részecskék kristályba rendeződjenek. A jód már méretileg is tömegileg is igen nagy, így a rácsössztartó erők helyhez kötik a molekulákat, szilárd halmazállapot valósul meg. Egyébként ezek sem valami erős kölcsönhatások, a maga nemében erős, amúgy gyenge. Ezért van az, hogy könnyen szublimál a jód.
2014. dec. 4. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
és mi az a polarizálhatóság? am. köszi!
2014. dec. 4. 22:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A polarizálhatóság azt adja meg, hogy elektromos tér hatására, milyen mértékben deformálódik a molekula elektronfelhője.

A molekulák állandóan rezegnek, a rezgés következtében pedig pillanatnyi töltésszétválás figyelhető meg még apoláris (pl. jód, klór) molekulákban is. Ez a pillanatnyi töltésszétválás - mint elektromos tér - indukálja a szomszédos molekulában is a töltésszétválást. Minél nagyobb a méret, annál nagyobbmértékű a töltéseltolódás, így a molekulák között annál erősebb elektrosztatikus vonzás (diszperziós kölcsönhatás) létesül.

2014. dec. 4. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!