Válaszolna valaki ezekre a rövid kémiai kérdésekre? (lent)
A klórnak vagy a brómnak nagyobb az elektronvonzó-képessége (elektronegativitása)?
Mennyi a F és a Cl protonszáma?? (az megegyezik az elektronszámmal?)
Miben egyezik és miben különbözik a F és a Cl elektronszerkezete?
Előre is köszi!
Az elektron-vonzó képességet nem találom a periódusos rendszerben, és a F és Cl elektronszámát tudom, de megegyezik az a protonszámukkal?? És abban egyezik az elektronszerkezetük, hogy 7 külső elektronjuk van és abban különbözik, hogy az egyiknek 2 a másiknak 3 elektronhéja van??
Am köszi
Segítek neked szívesen :)
Elkezdem mindjárt leírni!
Próbálom majd minél részletesebben, hogy tuti megértsd, de ha valami nem világos, akkor majd kérdezz nyugodtan :)
Kezdem egészen az alapoktól. Az atom úgy épül fel, hogy van középen egy picike, pozitív atommagnak nevezett rész (ahol a töltés nélküli neutronok és a pozitív töltésű protonok vannak, tehát az egész nyilván pozitív), és van ekörül egy úgynevezett elektronfelhő, amit meg az elektronok alkotnak, ezért negatív töltésű. Az már megbeszéltük, hogy a protonoknak és az elektronoknak a száma atomokban megegyezik :)
Azt gondolom tudod, hogy az elektronok és a protonok vonzzák egymást. Ha belegondolsz, szerintem könnyű belátni, hogy két dolog minél közelebb van egymáshoz, annál erősebb kölcsönhatások tudnak létrejönni köztük. Ha például fogsz két mágnest, és az ellentétes pólusait összefordítod, annál könnyeben tudnak összetapadni, minél közelebb vannak egymáshoz.
Ugyanez lesz a helyzet az atomok esetében is. Az atommagban lévő protonok annál jobban tudják vonzani az elektronokat, minél közelebb vannak hozzájuk. Tehát a kérdés eldöntésében az atom mérete lesz a meghatározó.
Azt gondolom tudod, hogy az elektronfelhő héjakból épül fel. Először az atommaghoz legközelebbi héjra kerülnek elektronok, aztán ha ott már nincs hely, akkor egyre távolabbi héjak is elkezdenek feltöltődni. Minél több elektronja van egy atomnak, nyilván annál több héjnak kell kiépülnie, és ezek az elektronok már távol lesznek az atommagtól, vagyis kevésbé tudják vonzani őket a protonok.
A klórnak a rendszáma 17, ami azt jelenti, hogy 17 elektronja és 17 protonja van, a bróm rendszáma 35, így 35 proton és 35 elektron van benne. Ugye azt mondtam, hogy minél több elektron van, azok annál messzebb lesznek az atommagtól, vagyis nőni fog az atom mérete, hiszen több elektronnak több hely kell. Mivel ezeket a távoli elektronokat kevésbé tudják vonzani az atommagban lévő protonok, ezért itt kisebb lesz az elektronegativitás, vagyis az elektronvonzó képesség :) A klórnak tehát nagyon az elektronvonzó képessége, mint a brómnak.
Ennyi a válasz :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!