Fekete lyukból megszökni?
Ezzel csak két gond van:
- a sötét anyagnak úgy néz ki, hogy éppen olyan gravitációs hatása van, mint a közönséges anyagnak.
Vagyis vonzó, és nem taszító.
- úgy néz ki, hogy semmivel nem lehet befogni, mivel még egymáson is átmennek a részecskéi.
A sötét anyag ugyanúgy viselkedik, mint a hétköznapi anyag. Pont azért kellett a tudománynak bevezetnie, mert valahogy el kellett nevezni azt a gravitációs hatást, ami hiányzik a látható anyagból. Szóval a sötét anyag itt mit sem ér. De nézzük, hátha van más megoldás…
Nézzük a gravitációs erő kiszámítását:
F = G * m1 * m2 / r²
Oké, nézzük miből főzünk:
G - Ez a gravitációs állandó. Független mennyiség, tulajdonképpen csak a mértékegységek stimmelése miatt kell a képletbe.
m1 - A fekete lyuk tömege. Arról ugye tudjuk, hogy pozitív.
r² - A két test távolságának négyzete. Ez is annyi, amennyi.
Oké, hogy lehetne akkor a gravitációs erő negatív? Ha lenne negatív tömegünk. Akkor megfordulna az előjel, és negatív erő hatna egy ilyen képzeletbeli negatív tömegre.
Nagyszerűen hangzik, csak a gond az, hogy:
F = m * a
amiből:
a = F/m
Ha a tömeg negatív, és a rá ható erő is negatív, akkor bizony a negatív tömeg is a fekete lyuk felé fog gyorsulni… Szívás…
Ha az a=F/m -be szépen behelyettesítem a gravitációs erő képletét, azt kapom, hogy:
a = G*m1/r²
Itt bizony semmi nem függ az anyagtól, amit a gravitáció vonz. A gyorsulást a fekete lyuk tömege, a tőle való távolság, meg egy konstans határozza meg. Ezek egyike sem lehet negatív. A G azért nem, mert az csak egy váltószám, a fekete lyuk tömege azért, mert az adott, a távolság meg egy skalármennyiség, ami eleve pozitív lehet csak, a négyzete meg pláne.
Szóval nincs olyan, hogy „antigravitációs anyag”. Nem azért nincs, mert még nem fedeztük fel, hanem mert nem létezhet.
Oké, mindezt tegyük félre. Mondjuk azt, hogy erre a képzeletbeli antigravitációs anyagra nem alkalmazhatóak a jelenleg ismert törvények, egy teljesen más törvényszerűség írja le a működését. Tegyük fel van valami olyan anyag, amit mégiscsak taszít a fekete lyuk. Ezt ugye az űrhajó szállítja. Akkor is, amikor közelít a fekete lyukhoz. Ha kellő mennyiségű ilyen anyag lenne az űrhajón, nem az lenne a kérdés, hogy hogyan tud felszállni a fekete lyuk felszínéről, hanem hogy hogyan tud leszállni rá. Az anyag nem egy olyan dolog, amit csak úgy be lehet kapcsolni. Vagy nem egy olyan dolog, hogy csak akkor hat, mikor kicsomagolod…
De még ha ezt a kérdést is megoldjuk valahogy, pl. nem anyag az, amit taszít a fekete lyuk, hanem mondjuk egy olyan generált mező, amit tényleg be lehet kapcsolni, és akkor hat. Ekkor meg már csak az a kérdés, hogy hogyan éld túl a spagettizálódás folyamatát, azaz hogyan élje túl bármilyen anyag azt, hogy megnyúlik, sőt időben is megnyúlik.
Tehát az „elméletben stimmelne” megjegyzésre az a válasz, hogy nem. Nagyon nem.
A sötét energiával pedig az a helyzet, hogy egyelőre úgy látszik: csak galaxisnál nagyobb méreteknél hat.
"Rövid" távon az nem csinál semmit, ott a gravitáció az úr.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!