Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a kvadrupól?

Mit jelent a kvadrupól?

Figyelt kérdés
Több helyen is előfordul a fizikában bizonyos magasabb rendű járulékok amiknél például az elsőrendű járulék 0, gondolok itt elektron potenciáljára, itt más mint a dipólusnak. Kvadrupólusnak megint más lehet mint az előző kettőnek, valami olyasmire kell gondolni hogy a végtelen távolból nézve a töltés pontszerű ekkor a szokásos formulákkal közelíthető viszont egyre közelebbről elő jönnek ezek a járulékok. A kérdésem az lenne hogy kell elképzelni ezeket, főleg a kvadrupól momentumra lennék kíváncsi hogy az micsoda, hogyan kell elképzelni?

#momentum #kvadrupól
2014. nov. 27. 20:37
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mintha két egyforma dipólust raknál egymással ellentétesen fordítva egymás mellé. Ekkor távolról olyan, mintha kioltanák egymást, akárcsak ha két egyforma nagyságú ellentétes töltést („monopólust”) teszel egymás mellé. Az utóbbi esetben az összes töltés nulla, mégis van egy dipólus járulék, az előbbi esetben pedig az összes dipólus járólék és összes töltés is 0, de mivel el vannak oszlatva a töltések, mégis észlelni valamit.


Kicsit máshogy, úgy képzeld el, mintha 4 egyforma nagyságú töltést raknál egy négyzet négy sarkába váltakozó előjellel, az lesz a kvadrupólus.


Persze ha továbbmegyünk a sorfejtésben, akkor vannak oktopólusok (két kvadrupólus, illetve egy kocka csúcsaiba pakolt töltések), hexadakapólusok, 'harminckettő görögül'-pólusok,… is. Persze ezeket már nehezebb elképzelni, és a kvadrupólus rendig történő sorfejtés általában kielégítő eredményt ad.

2014. nov. 27. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
És kvadrupól momentum alatt mit kell érteni?
2014. nov. 28. 01:33
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ugye ha csak az összes töltését néznénk egy töltéseloszlásnak, akkor ahhoz, hogy kiszámoljuk a potenciált messze, csak az kell, hogy hol vagyunk, és mennyi a töltés: Φ = q * 1/gyök(x^2 + y^2 + z^2) = q*1/r. A q töltés felfogható „monopólmomentumnak” is.


Dipólus esetén ugyanígy egy dipólusra jellemző paraméterrel és egy hellyel szeretnénk megadni a potenciált, ez a paraméter lesz a dipólmomentum, de ez már egy vektor: Φ = (px*x + py*y + pz*z)/(x^2 + y^2 + z^2)^(3/2) = p*x/r^3, és itt a p = (px, py, pz) vektor a dipólmomentum.


A kvadrupólus esetén ez a töltéseloszlást jellemző paraméter, a kvadrupólmomentum egy Q tenzor lesz. Φ = 1/2 * x*Q*x/r^5.


(A következő lépésben már egy 3 indexes tenzort kapnánk, s így tovább…)


*Bocsánat, hogy elhagytam a vektorjelöléseket… A komponensenkénti felírásnál természetesen az x az egy skalár, a nem komponensenkéntinél pedig egy vektor. A többi jelölésem azért egyértelműnek tűnik…

(r = gyök(x^2 + y^2 + z^2), ahol x, y és z az x-vektor komponensei.)

2014. nov. 28. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi
2014. nov. 28. 17:25

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!