Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi a gravitáció sebessége?

Mennyi a gravitáció sebessége?

Figyelt kérdés

2014. nov. 25. 20:50
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudjuk. Valószínűleg fénysebességgel terjed, de ez irányban még erősen folynak a kutatások, és csak teóriák vannak.
2014. nov. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
A gravitáció két tömeggel rendelkező test közötti kölcsönhatás, így sebessége nincs. Viszont a két test között gyorsulás lép fel, melynek mértéke a két test tömegének szorzata osztva a távolságuk négyzetével szorozva G gravitációs állandóval (google megmondja mennyi). A földi gravitáció kb 9,81 m/s^2.
2014. nov. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Van-e rá valami mérési módszer?
2014. nov. 25. 22:07
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Van, elméletben. Ha két test ütközik, akkor hő szabadul fel, fotonok formájában. Ezek kisugárzódnak, és ezzel csökkentik a két test együttes tömegét. Ez ugyan kis méretekben mérhetetlen, de ha két elég nagy tömegű test ütközik össze - mondjuk két neutroncsillag - akkor már számottevő és mérhető értékkel bírhat a tömegcsökkenés. Ezért is figyelik a mélyűrt, hátha épp sikerül lencsevégre kapni egy ilyen eseményt valahol a kozmoszban. Ha látják az összeütközés pillanatát, és tudnak mérni hirtelen gravitációváltozást, akkor az azt jelenti, hogy az ideérkező fénnyel együtt történt a gravitációjuk megváltozása is, tehát a gravitációs hullámok ugyanolyan sebességgel terjednek, mint a fény.


Persze ez csak elmélet, a gyakorlati próba még hátra van - akadt már több esélyes neutroncsillag-páros is, csak még nem ütköztek, mióta figyelik őket.

2014. nov. 25. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A gravitációnak is van terjedési sebessége. Vagyis azoknak a részecskéknek (Higgs-bozon), amik közvetítik a gravitációt. Én is úgy tudom (a NatGeo-ból), hogy fénysebesség. Pl ha a Nap egyik pillanatról a másikra eltűnne, akkor 8,3 perc kellene ahhoz, hogy a gravitáció hiánya eljusson a Földre.
2014. nov. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Persze. Fogunk egy kellően nagy tömeget, amit hirtelen megmozgatunk, és figyeljük, hogy a tőle adott távolságban fekvő Eötvös-inga (illetve egyéb, lehetőleg még precízebb gravitációs mérőeszköz) mennyivel később lendül ki. Ha pont annyival később, mint hogy a fény odaér, akkor a gravitációs mező változása fénysebességgel terjed.


Azt hiszem, a kellően nagy tömegek közül a vörös óriásokat figyelik, és remélik, hogy észlelnek egy szupernóva robbanást, ami szétszórja annak tömegét. Ha a gravitációs műszerek észlelnek változást, mikor a teleszkóppal látjuk a robbanást, akkor feltehetőleg a gravitációs mező változása fénysebességgel terjed.

2014. nov. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Einstein szerint a gravitáció is fénysebességgel terjedő hatás - hogy először a kérdezőnek válaszoljak.


A könnyebb megértés érdekében a kettes kérdezőtől kérdeznék. Használjuk modellnek a párkeltést, ahol 1,02 MeV-nál nagyobb energiájú (nyugalmi tömeg nélküli) gamma fotonból [magerőtérben] elektron, pozitron pár képződik.

A képződött termékeknek már van nyugalmi tömege.

Adott távolságban a képződött nyugalmi tömeg milyen idő múlva észlelhető? Szóval a gravitáció milyen sebességgel terjed? Vagy a gravitációs erőtér milyen sebességgel épül föl a térben?

2014. nov. 26. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Adnék egy linket is a párkeltéshez:

[link]

2014. nov. 26. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
A kérdező a gravitáció sebessége alatt valószínűleg a gravitációs hullámok terjedési sebességét érti. Ez az általános relativitáselmélet szerint fénysebesség. A gravitációs hullámok létezését eddig csak közvetetett úton sikerült igazolni pulzárok megfigyelésével (Hulse-Taylor pulzár), amelyért Nobel-díjat is adtak 1993-ban. Tehát az elmélet, és egyben a feltételezés, hogy a terjedési sebesség a fényével megegyező, legjobb tudomásunk szerint igaz.
2014. nov. 26. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!