Meg tudná valaki magyarázni nekem egyszerűen, érthetően az s, p, d, f, alhéj vagy mezőket? Nem értem. Sok helyen olvastam se sajnos kifogott rajtam.
Az atomok atommagból és elektronfelhőből épülnek fel. Az elektronfelhőben az elektronok atompályákon keringenek. Azok az atompályák, amelyek atommagtól való távolsága (főkvantumszáma) megegyezik, héjakat hoznak létre. Egy héjhoz az atompályák alakjától függően további alhéjak tartozhatnak az egy alhéjhoz tartozó atompályák alakjától függően.
Például az 1. héjhoz csak 1 alhéj tartozik, amelyen belül 1 gömbszimmetrikus atompálya foglal helyet. A gömbszimmetrikus pályákat s-pályának nevezzük. Az 1. héjhoz 1s alhéj tartozik, amelyet mindössze 1 atompálya alkot.
A 2. héj esetében már 2 alhéjat különböztetünk meg. Az egyik az 1. héjhoz hasonlóan gömbszimmetrikus és hozzá egy atompálya tartozik. Ez a 2s alhéj. A másik alhéjhoz a második héjon belül három p-pálya tartozik. Ezek alakjuk egy súlyzóhoz hasonló. A három pálya egymással merőlegesen helyezkedik el és együtt alkotják a 2p-alhéjat.
az alhéjak minden héjon megtalálhatók annak függvényében, hogy hány elektron van egy adott atomban
az, hogy egy adott alhéjon mennyi elektron lehet sok tényezőtől függ, de alapjában véve ki lehet mondani, hogy egy adott alhéjon olyan elektronok lehetnek amelyek különböznek valamilyen tulajdonságban (Ez a Pauli-elv)
szerintem középszinten vagy ha nem is tervezel érettségizni elég tudni a mágneses kvantumszámot a spint
K elektonhéjon ugye a m.k. az 0 lehet a spin pedig 1/2 vagy -1/2 így az s pályán lehet 2 elektron ha telített
L héjon lehet -1 0 1 a m.k
N nél -2 -1 0 1 2
minden tulajdonságú elektronból lehet egy illetve ha nem telített egy alhéj, akkor párosítatlanul helyezkednek el a legfölső alhéjon (Hound szabály)
Így felépítve mondjuk az oxigén szerkezete így néz ki.
1s^2 (a K héj telített újra kezdődnek az alhéjak az L-en) 2s2 2p4 (itt hat férne el, de telítetlen, hiszen az oxigén nem nemesgáz így lesz egy pár, és két nem kötő elektron hogy elférjenek hat "kockában", ezért lesz a legyegyszerűbb oxigénvegyület a víz képlete H2O és nem H4O)
1s^2 2s^2 2p^4 így néz ki
az első szám a héjat jelöli a második az alhéjat az exponenciális tag pedig az elektronszámot
nem egy ördöngösség
mármint az L héján
mind1 szerintem érted
Szerintem ennél jobb magyarázat nincs:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!