Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kérdésem azokhoz szólna...

A kérdésem azokhoz szólna akik nagyon vágják a kémiát nem úgy mint én sajnos nem éreztem rá. Tudnátok nekem segíteni?

Figyelt kérdés

1.)Réz(II)-szulfát oldat elektrolízisének képlete és magyarázata

2.)Magnézuim-klorid oldat elektrolízise és magyarázata

3.) Zn darabkára HCL oldatot öntünk. Képlet , magyarázat kéne ide.

4.) Zn- szulfát oldatba belerakink vas szeget. Képlet , magyarázat kéne ide is.

Köszönöm előre is mindnekinek aki segítene nekem és rászánja az idejét. :)



2014. máj. 17. 10:03
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Tudni kell a redukáló fémelektród anyagát. Legyen pl. vas: CuSO4 + Fe ---> Cu + FeSO4

2. MgCl2 ---> Mg(2+) + Cl(-). Bár a pontos reakció felírásához tudnunk kell a fémelektród anyagát. Legyen pl. cink: MgCl2 + Zn ---> Mg + ZnCl2.

3. Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2

Tapasztalat: Buborékképződés, hidrogéngáz fejlődés. Magyarázat: A cink redukálta a sósav hidrogénjét, és a helyébe lépett mert a redukáló sorban Zn>H.

4. Mivel a vas a cink alatt van a redukáló sorban, itt az égvilágon semmi nem fog történni. Nincs reakció.

2014. máj. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 sadam87 ***** válasza:

#1

A 3. és 4. válasz teljesen ok, de az első kettő nem jó.


Az első esetben bekövetkezik az általad leírt reakció, ha tényleg vas elektródát használnak (épp ezért nem is szoktak vasat használni elektródának elektrolízisnél, gyakrabban használnak grafitot), de ez nem elektrolízis. Az elektrolízis során elektromos áram segítségével (külső energiaforrással) visznek végbe egy önmagától nem végbemenő reakciót.

Az első esetben a következő reakciók következnek be:

a katódon:

Cu(2+) + 2 e(-) -> Cu

azaz rézkiválás történik

az anódón:

itt a szulfát oxidálódna, de az összetett ionok bontása sok energiát igényel, ezért helyette a víz bomlik, oxigén fejlődik:

H2O -> 2 e(-) + 2 H(+) + 0,5 O2

Az elektrolízis során tehát réz válik ki, oxigén fejlődik, a réz-szulfát oldatból pedig fokozatosan kénsav oldat lesz.


A második esetben általad írt válasz teljesen rossz, hiszen a magnézium sokkal erősebben redukáló hatású, mint a cink. Tehát ez a reakció még véletlenül sem megy végbe. Ebben az esetben a katódon fog a víz bomlani, hiszen ennek a reakciónak a standardpotenciálja jóval nagyobb (-0,83 V), mint a Mg(2+) redukciójáé (-2,36 V):

2H2O + 2 e(-) -> H2 + 2 OH(-)

Az anódon a kloridion oxidálódik:

2 Cl(-) -> Cl2 + 2 e(-)

Azaz hidrogén és klór fejlődik, miközben magnézium-hidroxid képződik.


(A képletek melletti zárójelbe a töltést írtam.)

2014. máj. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!