Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gerincvelői reflexek! Valaki...

Gerincvelői reflexek! Valaki el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés

A vegetatív esetében a hátsó gyökéren, az érződúcon keresztül lép be a gerincvelő hátulsó szarvába, majd az interneuron átkapcsolja az oldalsó szarvra, majd végül a gerincvelői idegre, ahonnan továbbítódik az ingerület?


Az izomeredetű reflexnél ugyanígy lép be az ingerület, de átkapcsolódik a gerincvelő ellentétes szarvára?


A bőreredetűnél pedig az alatta lévő gerincvelői szelvényre kapcsolódik át?


(Nem tudom, hogy jól értelmeztem-e, a könyvből valahogy nem értem meg 100%-osan.)



2014. nov. 5. 14:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Én nem nagyon értem, mit nem értesz. A könyvekben jól leírják általában, csak meg kell jegyezni.

Egyet azonban elmagyarázok, hátha jobban megérted. Láttad-e már a lefejezett, dróron lógó béka képét valahol. Na, ha az egyik lábát savba mártják, vagy megcsípik, azt elhúzza, azaz flexió történik, ugyanakkor a másik alsó végtagban pedig extenzió, kinyújtás. A dolog nyilvánvaló célja az ártalom megszüntetése azzal, hogy a béka az ellenoldali extenzió miatt elugrik a fájdalomtól. Ez úgy lehetséges, hogy a hátsó szarvba beérkező ingerület átmegy a másik oldalra is, és ott az ellenoldali alsó végtag feszítő motoneuronjai vannak. Az azonos oldali hajlító izmok mozgató idegsejtjei viszont általában egy szegmentummal lejjebb vannak, ezért logikus, hogy a beérkező ingerület az azonos oldalon egy szegmenummal lejjebb levő hajlító motoneuronokat hozza tűzbe. Ez persze csak a nociceptiv reflexív, de a többi is logikus. Azon kívül nem szabad megfeledkezni arról, hogy az agy felé is megy ingerület, és jön is onnan, tehát magasabb rendűeknél esetleg, pl. lefejezett embernél az említett békakísérlet nem is működne, mert kellene hozzá az agy.

Amit itt leírtam, nem 100%, én ezeket 30 évvel ezelőtt tanultam, de lehet, hogy mégis igaz és a hasznodra válik.

2014. nov. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!