Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná magyarázni az...

Valaki el tudná magyarázni az izotópok által kibocsátott sugárzást?

Figyelt kérdés

Egy előadáson nekem úgy magyarázták, hogy három féle képpen sugározhatnak az izotópok: ha túl sok neutron van, akkor a neutron(ok) protonná és elektronná (+ még valamivé) bomlik/bomlanak és gamma sugárzással jár, ha pedig protonból van túl sok (?), akkor vagy az proton pozitronná alakul és találkozik egy elektronnal, vagy elektront "szippant" be az atommagban és ott egyesülnek energiafelszabadulás kíséretében.


A kérdés lényege az lenne, hogy a "túl sok proton" azt jelenti-e, hogy az elem adott izotópja a természetesnél kevesebb neutront tartalmaz, illetve ha a protonból pozitron lesz, mi történik a protonhoz tartozó elektronnal? És melyik bomlás milyen sugárzással jár?


Kérlek próbáljátok meg nem túl bonyolultan elmagyarázni (ha lehetséges), sajnos a középiskolai tanulmányaimból kimaradt az atomfizika nagy része.



2014. szept. 27. 19:48
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem ha teljesen kimaradt, akkor kezd itt:


[link]


Aztán nézd meg az alfa, béta, gamma sugárzást, és az összes kérdésedre meglesz az érthető válasz :)

2014. szept. 27. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 sadam87 ***** válasza:
100%

A túl sok proton azt jelenti, hogy az atom stabil izotópjaihoz képest az adott nukleonban kevesebb a neutron.

A pozitron előbb utóbb lelassul, ezután pedig rögtön annihilálódik (hacsak nem vákuumban vagyunk), azaz elektronnal egyesülve két gamma foton keletkezik (hiszen a pozitron az elektron antirészecskéje).

Az első eset a B- bomlás, ez elektron sugárzással, azaz béta sugárzással jár. A második eset a béta+ sugárzás, ez pozitron sugárzással jár, lényegében ez is bétasugárzás, de ugye a pozitronok elég hamar megsemmisülnek. Az elekton befogás során nem képződik részecske sugárzás. Mindegyik esetben képződhet gamma sugárzás, mivel a bomlás során a mag alacsonyabb energiaállapotba kerül, és a felesleges energia (részben) így távozik. Ezen kívül képződik neutrínó vagy antineutrínó (a bomlás típusától függően). A gyors elektronok lelassulásakor emellett Röntgen-sugárzás is képződhet.

2014. szept. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 The answer ***** válasza:
100%

"ha túl sok neutron van, akkor a neutron(ok) protonná és elektronná (+ még valamivé)" még valami = 1 db antineutrínó. Gamma sugárzás akkor jön létre, ha az alfa vagy béta bomlás során keletkező leánymag gerjesztett állapotban van (nem minden anyag esetén), akkor "fölös" energiáját egy gamma-foton fogja elvinni a mag ún. relaxációja során.

"vagy elektront "szippant" be az atommagban és ott egyesülnek energiafelszabadulás kíséretében. "

Ez az ún. K-befogás.

e- + p+ ==> n0 + neutrínó.


A "túl sok" proton vagy neutron magban nagyon egyszerűen annyit tesz, hogy a megerők nem képesek tartósan összetartani a magot, ergo a mag instabil, vagyis az elem radioaktív.

"...illetve ha a protonból pozitron lesz, mi történik a protonhoz tartozó elektronnal? "


Béta bomlások:

p+ ==> n0 + ß+ + neutrínó (ß+, vagyis pozitron (e+) sugárzás). Itt egy elektron a burokból a környezetbe sugárzik, nagy ionizálóképessége és relatíve kis kinetikus E-ja révén rendkívül kicsi az áthatolóképessége, ez nem tekinthető $ sugárzásnak, mivel NEM közvetlenül magból ered.

n0 ==> p+ + ß- + antineutrínó (ß-, vagyis elektron (e-)sugárzás)

p+ + e- ==> n0 + neutrínó (analóg folyamat a $+ bomlással)


Remélem mindent érthetően írtam le, ha mégsem kérdezz bátran.

2014. szept. 27. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 The answer ***** válasza:
100%
Dollárjel = ß, csak félregépeltem többször is, elnézést!
2014. szept. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok segítséget! Azt még nem állítom, hogy értem az egészet, de emészteni fogom az általatok elmondottakat.
2014. szept. 27. 22:41
 6/8 A kérdező kommentje:
Annyi mindent kérdeznék még szívesen, engem nagyon érdekel a radioaktivitás. Azt hiszem nagyjából megértettem mostanra amit írtatok, de lennének új kérdéseim: az életkort ugye C14-es izotóp segítségével határozzák meg. Hogy lehet az, hogy a szervezetben a C14 fordul elő, míg a természetben a C12? Vagy nem jól értem az egész meghatározás lényegét?
2014. szept. 28. 10:40
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Minden élő dolog folyamatosan cseréli a szén-14-et a környezettel élete során, az anyagcsere révén a 14C/12C arány nagyjából állandó.

Mihelyt meghal, ez a csere megáll és a szén-14 mennyisége fokozatosan, pontosan meghatározott sebességgel csökken a radioaktív bomlással. Felezési ideje 5736 év.

2014. szept. 28. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 sadam87 ***** válasza:
100%

A #7 válaszoló jól összefoglalta a módszer lényegét, csak pár dologgal egészíteném ki.

A C14 módszer nem az életkor meghatározására alkalmas, hanem azt tudjuk vele megmondani, mennyi ideje pusztult el egy élőlény.

A 14-es szénizotóp folyamatosan képződik a légkörben a kozmikus sugárzás hatására nitrogénből, a bomlás és a képződés sebessége lényegében megegyezik, ezért a két izotóp aránya a légkörben állandó. (Egyébként a szénnek van még egy stabil izotópja, a 13-as, kis arányban ez is megtalálható a légkörben és az élőlényekben.)

Amennyiben tudjuk, mekkora (volt) a kettő aránya a légkörben, és mekkora az arányuk a mintában, meg tudjuk mondani, mennyi ideje pusztult el az élőlény (a #7 válaszoló által írtak miatt).

2014. szept. 28. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!